Panorāma

Arī latvieši Lielbritānijā svin kronēšanu

Panorāma

Panorāma

Ukrainā uzvaru pār nacismu turpmāk atzīmēs 8. maijā

Zelenskis: Ukrainā turpmāk 9. maijā atzīmēs Eiropas dienu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ierosinājis turpmāk valstī 9. maiju atzīmēt kā Eiropas dienu, savukārt 8. maijs tiktu atzīmēts kā piemiņas diena uzvarai pār nacismu Otrajā pasaules karā. Līdzīga kārtība ir spēkā arī Latvijā un daudzās citās Eiropas valstīs, bet Krievijā par "Uzvaras dienu" ir pasludināts 9. maijs.

Krievija tā dēvēto "Uzvaras dienu" atzīmē 9. maijā, jo Vācijas kapitulācija šajā datumā 1945. gadā tika parakstīta minūti pēc 11 vakarā pēc Berlīnes laika, kad Maskavā jau bija iestājusies pusnakts, līdz ar to PSRS atzīmēja no pārējās Eiropas atšķirīgu piemiņas dienas datumu.

Ilgus gadus 9. maijs arī Ukrainā bija svētku diena, bet tagad ukraiņu attieksme pret šo datumu ir mainījusies.

Ukrainas prezidents Zelenskis pirmdien paziņoja, ka ir iesniedzis Augstākajā radā likumprojektu, kas paredz noteikt 8. maiju par dienu, kad piemin Otrajā pasaules karā kritušos un atzīmē uzvaru pār nacismu. Savukārt 9. maiju Ukrainā turpmāk oficiāli atzīmēs kā Eiropas dienu, sacīja Zelenskis.

Zelenskis: Ukrainā turpmāk 9. maijā atzīmēs Eiropas dienu
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Eiropa sakāva nacismu, uzveiks arī rašismu

"Tagad, tāpat kā pirms 80 gadiem, Ukraina cīnās pret kopējo ļaunumu. Tagad, tāpat kā pirms 80 gadiem, Ukraina cīnās par nākotni – savu, visas Eiropas un visas brīvās pasaules nākotni. Tagad, tāpat kā pirms 80 gadiem, mēs paļaujamies uz brīvo valstu kopējo spēku un zinām, ka kopā ar tām mēs vienmēr būsim daļa no brīvas Eiropas, kas nepakļausies ļaunumam. Un kopā ar visu brīvo Eiropu 9. maijā Ukrainā atzīmēsim Eiropas dienu," teica Zelenskis.

"Vienota Eiropa, kuras pamatā vajadzētu būt un būs miers. Mūsu Eiropa, kuras daļa Ukraina vienmēr ir bijusi, ir un būs.

Šodien es parakstīju rīkojumu, ka no rītdienas katru gadu 9. maijā mēs pieminēsim mūsu vēsturisko vienotību – visu eiropiešu vienotību, kas iznīcināja nacismu un uzveiks arī rašismu," paziņoja prezidents.

Zelenskis arī uzsvēra, ka neviena valsts nedrīkst piesavināties uzvaru pār nacistisko Vāciju.

"Diemžēl ļaunums ir atgriezies. Tāpat kā toreiz tas pārņēma mūsu pilsētas un ciemus, tāpat arī tagad. Tāpat kā toreiz nogalināja mūsu cilvēkus, tā arī tagad. Bet tāpat kā Otrajā pasaules karā, mēs nestāvam vieni pretī šim ļaunumam. Mēs pret to cīnāmies kopā ar pārējo brīvo pasauli," uzsvēra Zelenskis.

Okupantu spēkiem nav izdevies izpildīt prasību par Bahmutas ieņemšanu

Krievijai tik nozīmīgās dienas priekšvakarā pastiprinājušās cīņas Bahmutā. Okupanti veic pēdējo mēģinājumu ieņemt šo Donbasa pilsētu, ko Krievijas prezidents Vladimirs Putins 9. maijā cerēja pasniegt kā vienīgo uzvaru. Šie centieni, kas ilgst jau vairākus mēnešus, tā arī nav rezultējušies ar viņam vēlamiem panākumiem.

To, ka 9. maijā Krievijai nebūs ko svinēt, apliecina arī Maskavas plāni rīkot krietni piezemētākas militārās parādes kā citus gadus. Vairāk nekā 20 Krievijas pilsētās parādes vispār atceltas.

Rietumos uzskata, ka daļēji tas ir drošības apsvērumu dēļ saistībā ar pēdējā laika dronu uzbrukumiem, bet arī tāpēc, ka valsts neveiksmīgajā ziemas ofensīvā zaudējusi lielu daļu sava militārā ekipējuma.

Ukrainas izlūkdienesti brīdinājuši, ka Krievija otrdien varētu sarīkot kādas provokācijas. Kā viens no variantiem izskanējis tā dēvētās "viltus karoga" operācijas, kas varētu, piemēram, attaisnot Baltkrievijas iesaistīšanos karā. Tomēr Ukraina apgalvo – tā ir gatava Krievijas provokācijām.

Ukrainai bažas par jauniem Krievijas triecieniem 9. maijā

Ukrainas amatpersonas brīdina, ka iebrucēji var sarīkot jaunus triecienus, 9. maijā, kad agresorvalsts Krievija atzīmēs tā dēvēto Uzvaras dienu.

Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara vēsta, ka Krievija otrdien varētu sarīkot masveida raķešu triecienu pa Ukrainas pilsētām. Maļara atgādināja, ka Kremlim ļoti patīk vēsturiski datumi, tāpēc nevar izslēgt iespēju, ka 9. maijā Krievija veiks jaunus gaisa uzbrukumus Ukrainai.

Ukraina aizvadītajā naktī jau piedzīvoja masveidīgu Krievijas dronu "Shahed" uzbrukumu. Ukrainas Gaisa spēki paziņojuši, ka pretgaisa aizsardzības sistēmām ir izdevies iznīcināt visus 35 lidrobotus, kas esot palaisti no militārā lidlauka Brjanskas apgabalā.

Vairums no droniem bija notēmēti pa galvaspilsētu Kijivu, kur vismaz pieci cilvēki guva ievainojumus, krītot notriekto dronu atlūzām.

Par aizvadītajā naktī pieredzēto Kijivā šorīt raidījumā "Labrīt" stāstīja Latvijas Radio korespondente Indra Sprance:

"Vairāk nekā trīs stundu ilgās gaisa trauksmes laikā šonakt šeit Kijivā bija ļoti labi dzirdams, kā strādā pretgaisa aizsardzība, un bija dzirdami spēcīgi blīkšķi. Krītot notriektajiem droniem, ir nodarīti postījumi kādai dzīvojamajai ēkai, sadegusi arī kāda automašīna, tāpat ir informācija, ka atlūzas nokritušas uz pasažieru lidostas skrejceļa. Vēl krītošās atlūzas ir nodarījušas postījumus kādai apjomīgai degvielas tvertnei."

Arī Odesas apgabals Ukrainas dienvidos šonakt pieredzēja Krievijas raķešu triecienus. Uzbrukumos izmantotas spārnotās raķetes "H-22". Viena no tām trāpīja noliktavai, kur izcēlās plašs ugunsgrēks, kura dzēšana turpinājās vairākas stundas. Par bezvēsts pazudušu uzskata vienu noliktavas darbinieku. Vēl trīs cilvēki uzbrukumā guvuši ievainojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti