Astronomijas eksperts: Skatīties tieši uz Sauli ar binokli vai tālskati ir bīstami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Tas prieks un gods redzēt pilnu Saules aptumsumu ir vien retajam, taču daudz lielāka ir iespēja novērot parādību, kad Mēness Sauli aizklāj daļēji. Astronomijas speciālisti Latvijas Televīzijai atgādināja, ka Saules aptumsumu nedrīkst vērot ar palielināmo stiklu, jo tas var radīt neatgriezeniskus redzes bojājumus.

Jau otrdien daudzi entuziasti Latvijā vēros aptumsumu – gaidāms, ka dienas vidū Mēness aizsegs aptuveni 60% Saules diametra. "Mēģināsim, mēģināsim," ar cerību sacīja astronomijas entuziasts Jānis Šatrovskis. "Paskatoties laika prognozi, laikam jau nebūs [iespējams redzēt], bet tehniku es sagatavošu. Teleskops būs pa rokai, fotoaparāts būs pa rokai, ja nu tomēr." Šāda parādība Latvijā novērojama vien reizi divos līdz sešos gados.

Šoreiz aptumsums Rīgā sāksies apmēram pulksten 12.20 un maksimālo fāzi sasniegs 13.23. Tuvāk valsts austrumiem kulminācija būs pāris minūtes vēlāk, taču Kurzemes pusē – nedaudz agrāk.

"Liepājā maksimālā fāze būs trīs minūtes agrāk – 13.20, bet, piemēram, Valkā būs minūti vēlāk nekā Rīgā. Vēl ir atšķirība arī, cik ilgi Saule būs aizsegta ar Mēnesi. Kurzemē tas būs mazāk, bet Vidzemē tas būs mazliet vairāk par tiem 60%," skaidroja Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills.

Jāpiemin gan, ka ar neapbruņotu aci šo parādību nevarēs saredzēt. Astronomijas biedrība arī aicina būt piesardzīgiem.

"Mēs visi labi zinām, kas notiek, ja ar palielināmo stiklu sakoncentrē Saules gaismu.

Var iededzināt kokā robu, aizdedzināt papīru, tādēļ nekādā gadījumā nelietojiet tālskati, binokli, teleskopu, skatoties tieši saules gaismā," atgādināja Gills. "Jums neatgriezeniski tiks sabojāta redze."

Arī vecu kompaktdisku, diskešu un stiklu kvēpināšana neesot droša, tādēļ vislabāk vērojumus veikt, izmantojot īpašus filtrus, speciālas brilles vai projekcijā.

"Caur tiem pašiem tālskatiem, binokļiem, ko var nopozicionēt tā, ka tie ir pavērsti pret Sauli, bet mēs novietojam 30–40 cm attālumā no šī binokļa okulāra papīra lapu, un tad tur būs redzams saules attēls. Izskatīsies tāds teju kā pīrādziņš," pastāstīja biedrības pārstāvis. 

"Vēl viena opcija ir izmantot mazu spoguli," ieteica Jānis Šatrovskis. "Ja spogulis ir lielāks, tad izgriezt kartonā nelielu caurumiņu – eiro izmērā –, tad tā kā pagriezt pret Sauli un tad to Saules zaķīti spīdināt uz gaišas sienas lielā attālumā, un tad arī redzēs to saules diska sirdi."

Astronomijas biedrības pārstāvji aicina sociālajos medijos dalīties ar fotogrāfijām, izmantojot tēmturi #saulesaptumsums. Daudzviet Latvijā aktīvisti rīt organizē arī kopīgu vērošanu, piemēram, Mazsalacā, Ventspilī un Liepājā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti