Saules aptumsumu otrdien, visticamāk, varēs redzēt tikai Kurzemē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Otrdien gaidāmo Saules aptumsumu daudzviet Latvijā liegs novērot bieza mākoņu sega, liecina prognozes.

Saules aptumsuma sākums Rīgā būs plkst.12.12, savukārt maksimālā fāze, kad Mēness aizklās 59% Saules diametra (50% no Saules diska), būs plkst.13.23, savukārt noslēgums plkst.14.33.

Citās Latvijas vietās nedaudz atšķirsies gan norises laiki, gan maksimālā fāze. Kurzemē aptumsums sāksies dažas minūtes agrāk un fāze būs nedaudz mazāka nekā Rīgā, bet Latvijas austrumos parādība sāksies dažas minūtes vēlāk.

Optimistiskākās laika prognozes paredz, ka mākoņi Saules aptumsuma laikā brīžiem izklīdīs tikai dažviet Kurzemē,

vēl mazāka, bet iespējamība pastāv arī valsts centrālajā daļā, tostarp Rīgā, savukārt valsts austrumos debesis klās mākoņi, brīžiem līs, laiks būs dūmakains.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir vērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2021. gada 10. jūnijā, bet nākamais ir gaidāms 2025. gada 29. martā, kad Mēness aizsegs vien piekto daļu Saules diametra.

Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi pilns Saules aptumsums Latvijā bija 1954. gadā, bet nākamais būs 2142. gadā.

Tā saucamais gredzenveida Saules aptumsums Latvijā būs vērojams 2039. gada 21. jūnijā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar robu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti