ASV Senāts vēlreiz balsos par papildu palīdzību Ukrainai

ASV Kongresa augšpalāta – Senāts – ceturtdien rīkos jaunu balsojumu par likumprojektu, kas ietver papildu palīdzību Ukrainai vairāku desmitu miljardu dolāru apmērā. Balsojums notiks pēc tam, kad trešdien republikāņi nobloķēja likumprojektu, kurā palīdzība Ukrainai bija sasaistīta ar ASV un Meksikas robežas stiprināšanu.

Baltais nams ir uzsvēris, ka Ukrainai ir nepieciešama jauna palīdzība, jo tai strauji izsīkst munīcijas krājumi.

Trampa atbalstītāji liek šķēršļus

Senāta Demokrātu frakcijas līderis Čaks Šūmers ir iesniedzis likumprojektu par 96 miljardu dolāru vērtas palīdzības piešķiršanu ārvalstu sabiedrotajiem. Lielākā daļa finansējuma – 60 miljardi dolāru – būs paredzēti Ukrainai.

Pārējie līdzekļi tiktu novirzīti militārajai palīdzībai Izraēlai, humānās palīdzības sniegšanai Gazas joslā un Ukrainā, kā arī ASV militārajām operācijām Sarkanajā jūrā un ASV sabiedrotajiem Indijas un Klusā okeāna reģionā, lai atturētu Ķīnu.

Šis ir rezerves likumprojekts, ko demokrātiem nācās izvilkt no atvilktnes pēc tam, kad Senāts trešdien neatbalstīja likumprojektu, kas paredzēja stiprināt ASV dienvidu robežu, lai samazinātu rekordaugsto nelegālo imigrāciju, un arī novirzīt atbalstu sabiedrotajiem, tostarp Ukrainai.

Likumprojekta pieņemšanai bija nepieciešamas vismaz 60 no 100 deputātu balsīm, taču to atbalstīja tikai 49 senatori.

Lai gan likumprojekts bija rezultāts vairākus mēnešus ilgām sarunām starp Republikāņu un Demokrātu partijām, to neatbalstīja vairākums republikāņu likumdevēju. Un tas lielā mērā bija saistīts ar bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa pārmetumiem, ka likumprojekts nepietiekami stingri vēršas pret nelegālo imigrāciju. Tramps iebilst arī pret turpmāku ASV atbalstu Ukrainai.

Uz spēles likta Rietumu demokrātijas nākotne

Ceturtdien Senāts balsos par likumprojektu, kurā nav iekļauta imigrācijas politikas reforma. Arī šī likumprojekta apstiprināšanai būs nepieciešams vismaz 60 senatoru atbalsts.

Demokrātu senators Maikls Benets sacīja, ka šodienas balsojuma iznākumu ir grūti paredzēt, taču, viņaprāt, no tā būs atkarīga Rietumu demokrātijas nākotne.

"Ukraiņu tauta divus gadus ir drošsirdīgi cīnījusies, viņi ir šokējuši visu pasauli ar savu pretstāvi Putina nelikumīgajam iebrukumam. Un tagad mūsu valstij ir jāatbild uz jautājumu, vai mēs atbalstīsim ukraiņus viņu cīņā.

Es ceru, ka Senāts to ne tikai atbalstīs, bet izdarīs to ar lielu balsu vairākumu, lai nosūtītu vēstījumu Pārstāvju palātai, ka laika vairs nav daudz, ka šis ir brīdis, kad tiek pārbaudīta Amerikas apņēmība," Benets sacīja intervijā ziņu aģentūrai "Bloomberg".

Ja likumprojekts saņems nepieciešamo balsu skaitu, tad to nosūtīs uz Kongresa apakšnamu – Pārstāvju palātu. Tur vairākums ir ārkārtīgi sašķeltajai Republikāņu frakcijai.

Ukrainai palīdzība ir ļoti vajadzīga

Kamēr ASV parlaments kavējas apstiprināt jaunu palīdzību Ukrainai, tikmēr ukraiņu karavīriem nākas cīnīties ne tikai ar iebrucējiem, bet arī ar bruņojuma trūkumu.

Baltā nama Nacionālās drošības padomes sekretārs Džons Kērbijs ir paziņojis, ka atsevišķas Ukrainas armijas vienības ir spiestas taupīt munīciju, jo raizējas, ka tā var drīzumā beigties.

Kērbijs norādīja, ka Krievija zina par Ukrainas problēmām ar munīciju, tāpēc izmanto situāciju, lai biežāk uzbruktu ukraiņu pozīcijām frontē un arī Ukrainas pilsētām.

Tāpēc ASV prezidents Džo Baidens šonedēļ uzsvēra, cik nozīmīga ir turpmākā palīdzības Ukrainai.

"Pulkstenis tikšķ. Katra nedēļa, katrs mēnesis, kas aizrit bez jaunas palīdzības Ukrainai, nozīmē to, ka ukraiņu rīcībā ir mazāks skaits artilērijas lādiņu un pretgaisa aizsardzības sistēmu, mazāk līdzekļu, lai viņi varētu aizstāvēt sevi pret Krievijas agresiju. Un tieši to vēlas Putins," sacīja Baidens.

"Mēs nedrīkstam atslābt, jo uz to cer Putins. Šī kara nozīme sniedzas daudz tālāk par Ukrainu.

Ja mēs neapturēsim Putina kāri pēc varas un kontroles Ukrainā, tad viņš neaprobežosies tikai ar Ukrainu," brīdina Baidens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti