Ukrainas iedzīvotāji nosauc lielākās problēmas valstī: Krievijas agresija, korupcija un kara posts

Krievijas agresija un korupcija – tādas ir galvenās problēmas, ko nupat veiktā sabiedriskās domas aptaujā Ukrainas iedzīvotāji atzīmējuši kā galvenās problēmas savā valstī. Turklāt pēdējā laikā audzis cilvēku satraukums par iespējamu korupciju gaidāmajā Ukrainas atjaunošanas procesā, kamēr pie kara un postījumiem pamazām sāk pierast. 

Sabiedrības par atklātību "Transparency International" Ukrainas birojs ceturtdien iepazīstināja jaunāko sabiedriskās domas pētījumu par Ukrainas iedzīvotāju noskaņojumu. 

Šogad aptauja notikusi atkārtoti – pirmo reizi cilvēki aptaujāti martā, bet otro – novembrī. Salīdzinot abu datus, ukraiņu galveno problēmu tops nav mainījies.

Pirmajā vietā aizvien ir Krievijas agresija pret Ukrainu, otrajā – korupcija, bet trešajā – kara laikā nodarītie postījumi infrastruktūrai, saimniecībai un dzīvojamām ēkām. 

Taču, salīdzinot ar martu, palielinājušās arī iedzīvotāju bažas par iespējamo korupciju Ukrainas atjaunošanas procesā, kamēr nedaudz sarucis satraukums par karu un nodarītajiem postījumiem. 

Pētnieki skaidroja, ka ukraiņi pamazām sāk adaptēties un pierast pie kara ikdienas, taču vienlaikus kļūst neiecietīgāki pret koruptīviem procesiem.

"Bruņotā agresija un milzīgie postījumi saņēmuši procentuāli mazāk bažu šajā pētījumā, bet piemēram korupcija kā problēma ir norādīta par 11% vairāk. Tas ir diezgan nozīmīgs rādītājs. Kopumā mēs redzam, ka ir lielākas bažas par situāciju valstī un lielāks pieprasījums jautājumos, kas saistīti ar pašu saimniecisko darbību un nākotni kopumā," stāstīja "Transparency International Ukraine" izpilddirektora vietniece Anastasija Mazuroka.

Viņa arī norādīja, ka ukraiņu uzmanība gada nogalē arvien vairāk tiek pievērsta iekšējām problēmām un korupciju šeit uzskata par visu nopietno Ukrainas problēmu iemiesojumu. 

Aptaujātie no varas iestādēm sagaida pilnvērtīgu iesaistīšanos un godīgu dialogu visos jautājumos, kas skar Ukrainas atjaunošanu.

Tā šobrīd pamazām sākas ar dažādām skolām, bērnudārziem, vietām. Arī ar dzīvojamo ēku atjaunošanu. Bet, kā atzina aptaujas dalībnieki, postījumu ir tik daudz, ka to novēršanai būs vajadzīgs ilgs laiks.

"Transparency International" izpilddirektors Andrijs Boroviks, vērtējot korupcijas līmeni valstī norādīja, ka progress, jo īpaši salīdzinot ar 2014. gadā gāztā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča valdīšanas laiku, ir būtisks.

"Tas, ka attiecībā uz korupciju ir progress, par to liecina korupcijas uztveres indekss. Lai arī tas ir par uztveri, korupciju valsts sektorā, desmit gadu laikā mums tur ir +8  balles. Pirms desmit gadiem mums tur bija zems vērtējums – 25. Simts nozīmē, ka valstī nav korupcijas, 0 – pilnīga korupcija. Līdz ar to mums tur ir progress," viņš sacīja.

Lai arī, salīdzinot ar gāztā prezidenta laiku, progress patiešām ir, Ukraina joprojām atpaliek no Eiropas Savienības (ES) valstu vidējiem rādītājiem šajā indeksā. Boroviks gan norādīja, ka, aktīvi strādājot, divu gadu laikā arī šos rādītājus varētu ievērojami uzlabot. Vērtējot tiesībsargājošo iestāžu darbu, viņš uzsvēra, ka pēdējo gadu laikā Ukrainā arī pieņemta virkne ļoti būtisku tiesas spriedumu korumpētām amatersonām, bet tādu nepieciešams vairāk.

Tāpat viņa ieskatā arī valsts iestādēm proaktīvi būtu jārunā par korupcijas problēmām, lai turpinātu mazināt iedzīvotāju toleranci pret šo sērgu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti