Dienas ziņas

Staicelē joprojām godā aušanas tradīcijas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Polijas prezidents uztic valdības veidošanu Moraveckim

Polijā opozīcija apšauba līdzšinējā premjera izredzes izveidot valdību; arī Tusku sagaida izaicinājumi

Polijas prezidents Andžejs Duda premjera amatā virzījis līdzšinējo valsts premjeru Mateušu Moravecki par spīti trīs opozīcijas partiju iebildumiem un apgalvojumiem, ka vienīgi šo partiju koalīcijai ar tās līderi Donaldu Tusku priekšgalā ir iespēja izveidot valdību. Taču grūtības un izaicinājumi varētu būt abiem amata kandidātiem.

Opozīcijas partijas uzsver, ka Duda šādi iznieko laiku, jo ir maz ticams, ka Moraveckim izdosies izveidot valdību. Neviena no pārējām partijām nevēloties strādāt kopā ar viņa partiju.

Opozīcijas partijas jaunajā parlamentā kontrolēs 248 vietas, bet "Likuma un taisnīguma" frakcijā būs 194 deputāti.

"Mēs zinām, ka premjerministram Moraveckim nav izredžu izveidot valdību un panākt atbalstu Sejmā vai uzticības balsojumā, tāpēc tā būs neveiksmīga misija. Nākamajā solī Sejms nosauks savu premjera kandidātu, un šī misija noteikti būs veiksmīga," spriež līdzšinējās opozīcijas deputāts Mareks Savickis.

Ja Moraveckim valdību izveidot neizdosies, parlaments uzņemsies iniciatīvu un piedāvās savu kandidātu, kas gandrīz noteikti būs Tusks. Tiek norādīts, ka Moraveckis lieliski apzinās, ka jauno valdību visdrīzāk izveidot viņam neizdosies. 

Ar partiju "Likums un taisnīgums" strādāt kopā nevēlas neviena partija. Tādēļ Moraveckis varētu izmantot visu sev pieejamo valdības veidošanas laiku, lai novilcinātu Tuska nominēšanu.

Nākamajā pirmdienā uz pirmo sēdi sanāks jaunais Polijas parlamenta sastāvs. Pēc tam Moraveckim būs dotas divas nedēļas laika, lai prezidentam iesniegtu jaunās valdība sastāva piedāvājumu. Savukārt pēcāk Moraveckim tiks dotas vēl divas nedēļas, lai iepazīstinātu ar savu programmu un sagaidītu uzticības balsojumu.

"Ja "Likuma un taisnīguma" kandidātam tas neizdosies, tad nākamajā solī Sejms izvēlēsies premjera kandidātu, un es viņu iecelšu amatā bez kavēšanās. Tiks ievēroti visi konstitucionālie noteikumi un termiņi," sola Duda.

Ja Tusks tiešām veidos un arī vadīs jauno Polijas valdību, darbs nebūt nesolās būt viegls. Pirmkārt, prezidentam Dudam ir iespējas uzlikt veto likumiem. 

Lai veto ignorētu, ir nepieciešamas trīs piektdaļas parlamenta balsu jeb 276 balsis. Bet Duda nav vienīgais drauds.

"Likums un taisnīgums" valdības departamentos, valsts kontrolētajās korporācijās un tādās institūcijās kā centrālajā bankā, tiesās, regulatoros un sabiedriskajos medijos ir iecēlusi partijai lojālus cilvēkus. 

Turklāt starp trim partijām, kas veidotu jauno valdību, pastāv atšķirības. Lai gan šīs opozīcijas partijas ir vienotas savā nepatikā pret valdošo partiju, to uzskati ļoti atšķiras abortu, LGBTQ+ tiesību, enerģētikas politikas un citos jautājumos.

Pašreizējā Polijas premjera Mateuša Moravecka partija "Likums un taisnīgums" uzskata, ka tā ir vēlēšanu uzvarētāja, līdz ar to tai ir tiesības kā pirmajai mēģināt izveidot valdību. Pēc šāda principa vadījies arī Polijas prezidents Andžejs Duda.

Duda sacīja, ka pēc Valsts vēlēšanu komisijas oficiālo rezultātu paziņošanas ir konsultējies ar visām partijām, kurām būs pārstāvji parlamentā,  un šīs sarunas vērtēja kā labas un saturīgas.

Premjera kandidātus prezentēja un vēlmi veidot valdību esot izteikusi gan partija "Likums un taisnīgums", gan arī opozīcijas partiju apvienība "Pilsoniskā koalīcija".

"Konsultāciju gaitā katra partija pauda pārliecību, ka jaunajā Seimā tā savāks nepieciešamo vairākumu, lai atbalstītu savu kandidātu un topošo valdību kopumā. Pēc mierīgas analīzes un konsultācijām esmu nolēmis valdības veidošanas misiju uzticēt premjerministram Mateušam Moraveckim. To darot, esmu nolēmis turpināt labo parlamenta tradīciju, saskaņā ar kuru uzvarējusī partija ir pirmā, kurai tiek dota iespēja izveidot valdību," sacīja Polijas prezidents.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti