Panorāma

Protestē pret "Sadales tīkla" tarifu straujo kāpumu

Panorāma

Ko par iespējamo nomināciju ministru amatiem saka paši politiķi?

Rīgā tiekas Ziemeļvalstu un Baltijas ārlietu ministri

Baltijas un Ziemeļvalstu ārlietu ministri uzsver apņēmību atbalstīt Ukrainu līdz uzvarai

Krievijas iebrukums Ukrainā ir uzsvēris Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības nozīmi, kā arī to, cik svarīgi, ka visas reģiona valstis ir arī NATO dalībvalstis. Šāds secinājums izskanējis Baltijas valstu un Ziemeļvalstu ārlietu ministru tikšanās laikā Latvijā.

Trešdien un ceturtdien Rīgā un Cēsīs norisinājās Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) ārlietu ministru tikšanās. Šajā formātā ietilpst Baltijas valstis, kā arī Islande, Norvēģija, Dānija, Zviedrija un Somija.

Ministri pārrunāja sadarbību dažādos jautājumus, viens no galvenajiem tematiem bija atbalsts Ukrainai.

"Ukraiņi varonīgi aizstāv savu neatkarību, pakāpeniski atgūst kontroli pār savu teritoriju, un mūsu uzdevums, protams, ir atbalstīt ukraiņus tik ilgi, cik tas ir nepieciešams, līdz viņu uzvarai," uzsvēra Latvijas premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"), kurš pašlaik pilda arī ārlietu ministra pienākumus.

Vienoti par atbalstu Ukrainai

Kariņš uzsvēra, ka galvenie sarunu jautājumi bija par Ukrainu, kurai jāpalīdz tik ilgi, kamēr vien būs vajadzīgs, un jāskaidro citām valstīm, ka Krievijai jāatbild par tur pastrādātajiem noziegumiem.

"Mums ir jānodrošina, lai Krievijas mēģinājumi salauzt ukraiņu garu, noturību un izturību turpina būt neveiksmīgi.

Zviedrijas atbalsts Ukrainai ir ievērojami pieaudzis, un mēs paliksim viņiem līdzās tik ilgi, cik nepieciešams, līdz tiks sasniegta uzvara," teica Zviedrijas ārlietu ministrs Tubīass Billstrēms.

"Ir ļoti svarīgi, lai Ukraina turpinātu saņemt spēcīgu atbalstu. Somijas premjerministrs Peteri Orpo bija Kijivā pirms divām nedēļām. Un Somija turpinās atbalstīt Ukrainu ar aizsardzības materiāliem un ar visu iespējamo palīdzību," vēsta Somijas ārlietu ministre Elina Valtonena.

Ministri pārrunāja sadarbību arī tādās jomās kā energodrošība un energoneatkarība. Kā uzsvēra Kariņš, lai arī esam atbrīvojušies no energoresursu atkarības no Krievijas, visām valstīm priekšā ir smags darbs pie atjaunīgajiem energoresursiem.

Piemēram, izbūvējot kopīgu infrastruktūru tā, lai ne tikai būtu droši enerģijas avoti, bet arī lai nodrošinātu konkurētspējīgas cenas.

"Jāpanāk, ka šādā veidā saražotā elektroenerģija ir konkurētspējīga mūsu iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kā rezultātā mūsu reģions ne tikai izturētu šos kara laikus, bet iznāktu no tā vēl spēcīgāks un noturīgāks nākotnes izaicinājumiem," teica Kariņš.

"Skaidrs ir viens – mēs kā draugi turamies kopā un atbalstām Ukrainu, kura šajā karā uzvarēs," uzsvēra Kariņš.

Sadarbība aizsardzības jomā

Ministri apmeklēja Cēsis un viesojās uzņēmumā "Defence Partnership Latvia", kas ir labs piemērs Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbībai aizsardzības jomā. Uzņēmumā tiek komplektēti "Patria" bruņutransportieri.

Zviedrija un Vācija ir pievienojušās Latvijas, Somijas un uzņēmuma "Patria" noslēgtajam līgumam par kopīgas 6x6 bruņumašīnu sistēmas pētniecību un izstrādi uz "Patria" transportlīdzekļu bāzes. "Patria" bruņutransportieri tiek izmantoti Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Baltijas valstu un Ziemeļvalstu ārlietu ministri apmeklē bruņutransportieru "Patria" ražot...
Baltijas valstu un Ziemeļvalstu ārlietu ministri apmeklē bruņutransportieru "Patria" ražotni Cēsīs

Šogad tieši Latvija koordinē NB8 grupas sadarbību. Iepriekš Latvija NB8 sadarbību koordinēja 2016. un 2010. gadā. Latvijas prioritātes šīs valstu grupas koordinācijas darbībā ir noteikumos balstītas starptautiskās kārtības stiprināšana, militārās drošības un atturēšanas spēju stiprināšana, kā arī noturības stiprināšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti