Uzraugs: Trūkst pierādījumu apgalvojumiem par ķīmisko ieroču lietošanu karā Ukrainā

Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW) otrdien paziņoja, ka līdz šim nav izdevies atrast pietiekami spēcīgus pierādījumus ASV pagājušajā nedēļā izplatītajam paziņojumam par iespējamu ķīmisko ieroču izmantošanu Krievijas uzsāktajā pilna apmēra karā Ukrainā.

OPCW arī norādīja, ka vēl nav saņēmusi oficiālu lūgumu izmeklēt jebkādus apgalvojumus. ASV pagājušajā nedēļā apsūdzēja Krieviju par toksiskas vielas – hlorpikrīna – izmantošanu pret Ukrainas karaspēku.

Hlorpikrīns ir indīga kaujasviela, kas kairina gļotādu. Tas ir bezkrāsains šķidrums ar ļoti asu smaku. Šīs vielas tvaiki iedarbojas uz ādu un gļotādām un augstā koncentrācijā izraisa nekontrolējamus diafragmas muskuļu krampjus. To plaši izmantoja Pirmā pasaules kara laikā kā asaru gāzes veidu.

Hāgā esošā Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW) ir aizliegusi hlorpikrīnu.

ASV Slimību kontroles un profilakses centrs to apzīmē kā "plaušas bojājošu vielu", kas var izraisīt smagu ādas, acu un elpošanas sistēmu kairinājumu.

"Gan Krievijas Federācija, gan Ukraina ir apsūdzējušas viena otru šīs vielas izmantošanā, par to ziņojušas atbildīgajai organizācijai," teikts OPCW paziņojumā. "Līdz šim abu pušu organizācijai sniegtā informācija, kā arī sekretariāta rīcībā esošā informācija nav pietiekami pamatota."

Vienlaikus OPCW situāciju, kas saistīta ar iespējamu atkārtotu toksisko ķīmisko vielu izmantošanu karā Ukrainā, raksturoja kā nestabilu un ārkārtīgi satraucošu.

Pagājušajā nedēļā ASV Valsts departaments apsūdzēja Krieviju, ka tā, pārkāpjot Ķīmisko ieroču konvenciju (CWC), pret Ukrainas spēkiem ir pielietojusi šo ķīmisko ieroci.

"Papildus ķīmiskajai vielai hlorpikrīnam Krievija kā kaujas metodi Ukrainā izmantoja arī masu nekārtību novēršanas līdzekļus (asaru gāzi), arī tā pārkāpjot Ķīmisko ieroču konvenciju," teikts departamenta faktu lapā.

Kremlis uz apgalvojumiem par šīs ķīmiskās vielas izmantošanu karā Ukrainā atbildēja nekavējoties un noliedza to izmantošanu. Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka šie apgalvojumi esot pilnībā nepamatoti.

Krievija ir paziņojusi, ka tās rīcībā vairs nav militārā ķīmiskā arsenāla, taču valsts saskaras ar spiedienu panākt lielāku pārredzamību saistībā ar iespējamo toksisko ieroču izmantošanu.

Maskava ir parakstījusi un ratificējusi Ķīmisko ieroču konvenciju, kas aizliedz ķīmisko ieroču ražošanu un izmantošanu.

"Krievija ir bijusi un joprojām ir apņēmības pilna pildīt savas saistības saskaņā ar starptautiskajām tiesībām," pagājušajā nedēļā sacīja Peskovs.

Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija paziņojumā atgādināja, ka organizācijas dalībniecei būtu oficiāli jāpieprasa izmeklēt jebkuru apgalvojumu par ķīmisko ieroču izmantošanu.

"Līdz šim sekretariāts vēl nav saņēmis nevienu šādu pieprasījumu rīkoties," norādīja OPCW. "Mēs turpināsim uzraudzīt situāciju un uzturēsim gatavību rīkoties."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti