Ukrainā pateicīgi par Rīgas dāvātajiem autobusiem: Jūtam, ka neesam vieni cīņā ar ļaunumu

Ukrainas pilsētā Černihivā trešdien svinīgi pieņemti 10 Rīgas pašvaldības uzņēmuma "Rīgas satiksme" dāvinātie autobusi, kas tur atveduši arī rīdzinieku sarūpēto humāno palīdzību. 

Priecīgi un pateicīgi ukraiņi bija gan par dāvinātajiem autobusiem un humāno palīdzību, gan arī kopumā Latvijai par tās atbalstu Černihivas apgabalam. Autobusu svinīgā pieņemšana notika pilsētas centrālajā laukumā – tieši pretī Tarasa Ševčenko Černihivas reģionālajam akadēmiskās mūzikas un drāmas teātrim, kurš augustā tika smagi izpostīts raķešu uzbrukumā.

Todien nogalināja septiņus cilvēkus, bet 208 tika ievainoti. Trešdien šajā laukumā līdzās ukraiņu karogam plīvoja arī Latvijas karogs un laukumā bija izvietoti arī visi Rīgas uzdāvinātie autobusi. 

Lai arī kopumā ceļā uz Ukrainu izbrauca 10 autobusi, viens pa ceļam uz Černihivu tomēr salūza. Tas šobrīd tiek remontēts, līdz ar to svinīgajā pieņemšanā bija redzami 9 "Rīgas satiksmes" autobusi, kas turpmāk kalpos ukraiņu vajadzībām. 

"Rīgas satiksmes" ziedotie autobusi Černihivā
"Rīgas satiksmes" ziedotie autobusi Černihivā

Černihivas amatpersonas ir ļoti pateicīgas. 

"Mums Ukrainā ir tāds teiciens: "Draugu iepazīst nelaimē". Tad, lūk, – tas, kā Latvijas tauta noreaģēja uz mūsu nelaimi un nāk mums palīgā ļoti sirsnīgi – mums tas ir ļoti svarīgi. Nav runa tikai par autobusiem un visu šo palīdzību, ko saņemam. Tas Černihivas pilsētai rāda to, ka mēs neesam vieni cīņā ar ļaunumu. Mūs atbalsta visa civilizētā pasaule un to dara ne tikai finansiāli, ne tikai ar ieročiem, ne tikai politiski, bet arī morāli. Tas ļoti daudz ko mums nozīmē," sacīja Černihivas pilsētas vadītāja pienākumu izpildītājs Oleksandrs Lomako.

Savukārt Černihivas apgabala administrācijas vadītāja vietniece Žanna Šerčuka atzīmēja, ka Latvija ir bijusi viena no pirmajām valstīm, kas, sākoties Krievijas vispārējam iebrukumam, nāca palīgā tieši šim apgabalam. 

"Rīgas satiksmes" ziedotie autobusi Černihivā
"Rīgas satiksmes" ziedotie autobusi Černihivā

Černihivas apgabals atrodas uz ziemeļiem no Kijivas, robežojas ar Baltkrieviju un Krieviju. Pati Černihivas pilsēta ir aptuveni divu stundu brauciena attālumā no Kijivas. 

Vispārējā iebrukuma sākumā liela daļa Černihivas apgabala aptuveni mēnesi bija okupācijā, un Krievijas nodarītie postījumi šeit ir milzīgi. Lai atkoptos, apgabalam būs nepieciešami milzīgi resursi un, visticamāk, arī gadu desmiti.

Kā norādīja apgabala pārstāve, tad tieši Latvija viena no pirmajām gan ar valsts atbalstu, gan pašvaldību, gan nevalstiskā sektora un labdarības organizāciju palīdzību ir dažādos veidos palīdzējusi. 

Sākot no Černihivas apgabala bērnu rehabilitācijas un beidzot ar datoru, ģeneratoru piegādi un pašu būtiskāko – dzīvojamo māju atjaunošanu.

Kā zināms, par Latvijas valsts budžeta līdzekļiem šeit tiek atjaunotas vairākas dzīvojamās mājas. Vairāk tādu ir Jahidnes ciemā, netālu no Černihivas pilsētas. Savukārt pašā pilsētā par Latvijas nodokļu maksātāju naudu atjaunoti gan bērnudārzi, gan arī sieviešu atbalsta centrs, gan arī plānots atjaunot ēdināšanas korpusu Černihivas bērnu slimnīcā. 

Kopumā pirmais lielais Latvijas nodokļu maksātāju ieguldījums šajā apgabalā bijis 5 miljonu eiro apmērā, taču līdzīgu summu plāno atvēlēt arī nākošgad. Tas gan ir atkarīgs no tā, kādu apstiprinās nākamā gada budžetu, taču kopumā, kā trešdien Černihivā atzina gan Latvijas vēstnieks Ukrainā Ilgvars Kļava, gan arī Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks, kurš kopā ar domnieci Ievu Branti bija ieradušies šajā pilsētā, Latvija un arī Rīga bija un būs kopā ar Ukrainu.

 Kopš pērnā gada Rīga Ukrainai jau ir ziedojusi 31 autobusu un, kā izteikušās Rīgas domes amatpersonas, šie bija pēdējie 10 ukraiņiem ziedotie autobusi. 

Šajās dienās līdz ar autobusiem uz Ukrainu ir atbraukuši arī vairāki Rīgas domnieki un sadraudzības pilsētas Ogres pašvaldības pārstāvji. Viņi tiekas ar dažāda līmeņa ukraiņu amatpersonām, apzina un pārrunā ukraiņu vajadzības. 

"Kā teica parlamentārieši – viņiem [ukraiņiem] ļoti nepieciešama palīdzība vairāk militāri. Arī medicīniskā palīdzība. Skaidrs, ka pilsētas dome nevar palīdzēt militāri, bet mēs varam palīdzēt kaut kā savādāk," sacīja Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks.

Rīgas dome arī bija novirzījusi papildu 300 tūkstošus eiro palīdzībai pēc Kahovkas dambja uzspridzināšanas. Gada nogalē visi resursi ir izsmelti, bet turpmākās palīdzības iespējas tiek apzinātas.  

Vajadzību ukraiņiem, īpaši Černihivas apgabalam, ir ļoti daudz, un Latvija ir apņēmības pilna šo atbalstu sniegt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti