Polijas prezidents Duda jaunās valdības veidošanu vispirms uztic līdzšinējam premjeram Moraveckim

Polijas prezidents Andžejs Duda pirmdien vakarā paziņoja, ka jaunās valdības veidošanu vispirms nolēmis uzticēt līdzšinējam premjeram Mateušam Moraveckim no partijas "Likums un taisnīgums". Tas nozīmē, ka ekspremjeram Donaldam Tuskam, kuram ir labākas izredzes saņemt parlamenta vairākuma atbalstu, vēl nāksies pagaidīt, līdz viņam būs iespēja veidot valdību.

Duda savu lēmumu pamatoja ar to, ka Polijā valdības veidošana tradicionāli tiek uzticēta tai partijai, kas parlamenta vēlēšanās ieguvusi visvairāk balsu.

Taču oktobra vidū notikušajās Sejma vēlēšanās "Likums un taisnīgums" ieguva tikai 194 vietas no 460 vietām parlamentā, un ar to ir krietni par maz vairākumam un valdības apstiprināšanai.

Krietni lielākas izredzes kļūt par jauno Polijas valdības vadītāju ir Tuskam, jo viņa vadītā "Pilsoniskā koalīcija" vienojusies par sadarbību ar divām citām jaunievēlētā parlamenta frakcijām: "Trešo ceļu" un "Kreisajiem". Šiem trim spēkiem kopā būs 248 vietas parlamentā, tātad pārliecinošs vairākums.

Tuska veidotā koalīcija jau ziņoja par gatavību kopā veidot nākamo valdību un mudnāja prezidentu bez vilcināšanās uz premjera amatu virzīt Tusku.

Saskaņā ar Polijas konstitūciju prezidents ieceļ amatā premjerministru un uzdod viņam izveidot Ministru kabinetu, kas pēc tam jāapstiprina parlamentam.

Tikai pēc tam premjerministrs un valdība tiek oficiāli iecelti amatā. Ja tā nenotiek 14 dienu laikā, procedūru atkārto ar citu premjerministru.

"Ja "Likuma un taisnīguma" pārstāvja misija neizdosies, Sejms nākamajā solī izraudzīsies premjera kandidātu, un es viņu nekavējoties apstiprināšu," savā runā apsolīja Duda.

Polijas prezidents uzsvēra, ka tiks ievērotas visas konstitūcijā noteiktās prasības un termiņi.

Jaunajā parlamentā partijai "Likums un taisnīgums" trūkst vairākuma, taču tās līderi uzstāj, ka partijai jādod iespēja turpināt iesākto darbu, jo tieši šis politiskais spēks saņēmis vislielāko vēlētāju atbalstu, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

Neraugoties uz to, ka visas pārējās parlamentā ievēlētās partijas noraidīja iespēju veidot kopīgu koalīciju ar "Likumu un taisnīgumu", Moraveckis teica, ka aizvien plāno mēģināt izveidot valdību.

Jaunievēlētais parlaments darbu uzsāks 13. novembrī.

"Kreiso" pārstāve Joanna Šeuringa-Vilgusa jau iepriekš prognozēja, ka Duda uzticēs valdības veidošanu tieši Moraveckim.

"Es domāju, ka prezidents Andžejs Duda drīzāk uzticēs valdības veidošanu Moraveckim ļoti vienkārša iemesla dēļ – jo viņš cīnās par ("Likuma un taisnīguma" līdera) Jaroslava Kačiņska izveidoto mantojumu," vērtēja politiķe.

Dudas lēmums nav uzskatāms par pārsteigumu, jo viņam bijušas ciešas saites ar partiju "Likums un taisnīgums", kas viņu savulaik izvirzīja Polijas prezidenta amatam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti