Ukrainā cīnās ar karavīru atkarību no azartspēlēm – ieķīlā pat kaujas dronus

Vairāk nekā 26 tūkstoši iedzīvotāju Ukrainā parakstījuši petīciju ar prasību liegt Ukrainas militārpersonām iespēju spēlēt azartspēles internetā. Uz petīciju reaģējis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, kas tuvākajā laikā sola risinājumu. 

Ukrainā cīnās ar karavīru atkarību no azartspēlēm – ieķīlā pat kaujas dronus
00:00 / 00:00

Problēma ir patiešām aktuāla, un par to liecina laiks, cik ātri tika savākts nepieciešamais iedzīvotāju parakstu skaits, lai petīcija Valsts prezidentam ar ierosinājumu aizliegt interneta azartspēles Ukrainas militārpersonām virzītos uz priekšu.

Petīcijas autors ir Ukrainas armijas 59. brigādes karavīrs Pavlo Petričenko. Viņš šo aicinājumu Valsts prezidenta kancelejai iesniedza 29. martā, un aptuveni vienas dienas laikā to parakstīja vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku, kas ir nepieciešamais skaits, lai iniciatīva virzītos uz priekšu.

Pamatojot šādu izmaiņu nepieciešamību, Petričenko petīcijā rakstīja, ka karavīri jau trešo gadu atrodas prom no ģimenēm, stresa apstākļos un bez iespējas pilnvērtīgi atpūsties, tāpēc kļuvuši īpaši psiholoģiski neaizsargāti. 

Daudziem no viņiem azartspēles kļūst par vienīgo veidu, kā tikt galā ar stresu, un tāpēc ātri izraisa atkarību.

Nereti ir gadījumi, kad no azartspēlēm atkarīgie kareivji iztērē visu algu azartspēlēs un paņem vēl arī patēriņa kredītus, ievelkot sevi un savas ģimenes "parādu gūstā". Bijuši gadījumi, kad tiek ieķīlāti arī armijas droni un termokameras, tādējādi nodarot kaitējumu ne tikai sev, bet arī saviem kaujas biedriem.

Kā skaidroja petīcijas autors, viņam nav statistikas datu, cik tieši šī problēma ir izplatīta armijā, taču aktīvais sabiedrības atbalsts, parakstot petīciju, liecinot, ka tā patiešām ir problēma.

"Reakcija uz petīciju, kas gāza riņķī prezidenta mājaslapu – tik daudz cilvēku gribēja to parakstīt – rāda, ka tā ir izvērsta problēma sabiedrībā kopumā un starp militārpersonām. Jo pēc tam sekoja daudzi ieraksti sociālajos tīklos – karavīri sāka dalīties ar savu pieredzi, jo par daudzām problēmām armijā nav pieņemts runāt sociālajos tīklos vai medijos, bet tāda problēma ir," sacīja Petričenko.

Iniciatīvas autors arī norādīja, ka primāri aizliegumam būtu jāattiecas uz militārpersonām kara stāvokļa laikā:

"Karavīrs ir viena no kaujas vienībām armijā, un tiešā veidā valsts un civiliedzīvotāju drošība ir atkarīga no tā, kā šis karavīrs pilda savus pienākumus. Vai viņš ir aizņemts ar militāro uzdevumu izpildi, vai meklē kur aizņemties, lai varētu uzspēlēt."

Petričenko iesniegtajā petīcijā aicināts ne vien aizliegt karavīriem spēlēt interneta azartspēles, bet arī ierobežot azartspēļu reklāmas ar bruņoto spēku simboliku.

Sociālie tīkli, saziņas vietnes "Telegram" kanāli, kas Ukrainā ir ļoti populāri, šobrīd ir pārpludināti ar dažādām azartspēļu reklāmām. Un trešā lieta, ko Petričenko petīcija paredz – aizliegt labdarības fondiem sadarboties ar azartspēļu tirgus dalībniekiem.

Prezidents uz petīciju reaģēja ļoti ātri. Jau pirmajās dienās drošības dienestu darbiniekiem tika uzdots sagatavot informāciju par problēmas apmēriem, un šonedēļ arī viņam notika tikšanās ar atbildīgajiem dienestiem – Ukrainas valsts drošības dienestu, Digitālās transformācijas ministrijas pārstāvjiem un citiem.

"Mēs gatavojam atbilstošus pasākumus, kas nodrošinās nepieciešamo kontroli pār nozari un palīdzēs pienācīgi aizsargāt sabiedrības intereses," pēc tikšanās ar atbildīgajām amatpersonām sacīja Zelenskis.

Pagaidām nav zināms, kādi konkrēti varētu būt risinājumi, bet vietējie eksperti uzskata, ka aizliegumu militārpersonām piedalīties interneta azarstpēlēs varētu būt teju neiespējami uzraudzīt.

Kā zināms, internetā katrs var izvēlēties, ko pats vēlas, un šādi aizliegumi nestrādātu. Ekspertu ieskatā, par reālākām tiek uzskatītas iespējas aizliegt azartspēļu reklāmas, kas jau būtu konkrēts solis uz priekšu šīs sērgas apkarošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti