Krimā nogremdēts krievu patruļkuģis

Krievija ir zaudējusi vēl vienu Melnās jūras kara flotes kuģi, otrdien apstiprināja Ukrainas izlūkdienests. Šoreiz Ukrainas spēkiem izdevās nogremdēt patruļkuģi "Sergejs Kotovs", kas bija viens no modernākajiem kuģiem Krievijas Melnās jūras kara flotē. Notikušais kārtējo reizi apstiprināja Ukrainas spēku efektivitāti Melnajā jūrā, kuras aizsargāšana ir svarīga, lai valsts varētu nodrošināt graudu un citu lauksaimniecības produktu eksportu.

Krimā naktī bija dzirdami sprādzieni. Vairāki krievu militārie blogeri platformā "Telegram" vēsta, ka jūras dronu uzbrukumu mērķis bijis patruļkuģis "Sergej Kotov", daži ziņo, ka kuģis nogremdēts.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvaldes paziņojumā bija teikts, ka "Sergejam Kotovam" uzbruka ar Ukrainā ražotajiem jūras droniem "Magura V5". Uzbrukuma laikā esot nodarīti nopietni bojājumi kuģa priekšgalam, kā arī labajam un kreisajam sānam.

Uzbrukumā ir nogalināti un ievainoti Krievijas jūrnieki, taču konkrēts skaits nav zināms.

"Tā arī notika: ar BEKiem (bezekipāžas kuteriem) veica triecienu projekta 22160 patruļkuģim "Sergej Kotov". Šobrīd precizēju apkalpes likteni, bet ar kuģi – viss cauri," vēsta kanāls "Dva majora" ("Divi majori").

Krievijas propagandisti arī publicējuši video ar trieciena brīdi.

Ukrainas jūras droni trāpīja kuģim "Sergej Kotov" netālu no Feodosijas. Internetā publicētajos kadros ir dzirdamas apšaudes skaņas. Acīmredzot krievi mēģināja iznīcināt kuterus, taču tiem izdevās sasniegt mērķi.

Video beigās ir dzirdams, kā drons ietriecas patruļkuģī. Atskan skaļš sprādziens, kuģi pārņem liesmas.

Savukārt Krimas tilts joprojām ir slēgts transporta kustībai. Okupanti paziņojuši, ka šobrīd slēgta vilcienu satiksme. Aizkavēti vismaz deviņi vilcieni.

Krievijas kanāli platformā "Telegram" ziņo, ka pirmdien ap plkst.23.30 dažādos Kerčas rajonos bijuši dzirdami trīs līdz pieci spēcīgi sprādzieni.

Pēc piecām minūtēm apturēta satiksme pār Krimas tiltu.

Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes pārstāvis Andrijs Jusovs sacīja, ka šis nebija Ukrainas spēku pirmais mēģinājums iznīcināt "Sergeju Kotovu".

Galvenās izlūkošanas pārvaldes pārstāvis Andrijs Jusovs par uzbrukumu Krievijas patruļkuģim "Sergejs Kotovs"
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

""Sergejs Kotovs" šoreiz pilnīgi noteikti ir iznīcināts. Kāpēc šoreiz – tāpēc, ka tā nebija pirmā reize, kad to medīja. "Sergejs Kotovs" ir viens jaunākajiem kuģiem Krievijas Melnās jūras kara flotes sastāvā, tā vērtība bija vairāk nekā 60 miljoni dolāru. Ienaidnieki uz šāda tipa kuģiem plāno izvietot zeme-gaiss raķešu sistēmas. Un šādi mēģinājumi jau ir bijuši. Jo mazāk šādu kuģu būs ienaidniekam, jo mazāk zeme-gaiss raķešu sistēmu uz tiem tiks izvietotas. Tas nozīmē lielākas iespējas Ukrainas Bruņotajiem spēkiem," Jusovs sacīja intervijā raidsabiedrībai "Radio Brīvība"

Ukrainas Jūras spēku 1. pakāpes rezerves kapteinis Andrejs Riženko sacīja, ka kuģa "Sergejs Kotovs" nogremdēšana vēlreiz apliecina, ka Ukraina nevar pārspēt Krieviju ar militāro pārspēku, bet ar prātu.

Ukrainas Jūras spēku 1. pakāpes rezerves kapteinis Andrejs Riženko par uzbrukumu Krievijas patruļkuģim
00:00 / 00:28
Lejuplādēt

"Krievija nav gatava, kad pret to pielieto šādas nestandarta, asimetriskas un inovatīvas metodes. Patruļkuģis "Sergejs Kotovs" faktiski bija jaunākais kuģis Krievijas Melnās jūras kara flotē un tas bija aprīkots ar modernām tehnoloģijām, kas ļauj atvairīt uzbrukumus. Bet šajā gadījumā izskatās, ka mūsu speciālistiem izdevās atrast šī kuģa vājās vietas un sekmīgi tam uzbrukt," Riženko sacīja telekanālam.

Medijs "RBK-Ukraina" rakstīja, ka "Sergejs Kotovs" bija jau ceturtais Krievijas kara flotes kuģis, ko Melnajā jūrā izdevās sekmīgi nogremdēt ar jūras droniem "Magura V5".

Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukraina ir nodarījusi milzīgus zaudējumus Krievijas Melnās jūras kara flotei. Februāra sākumā Ukrainas Jūras spēki paziņoja, ka tiem ir izdevies iznīcināt vismaz 25 Krievijas karakuģus, bet vēl 15 ir nopietni bojāti. Ja šis skaitlis ir patiess, tad tā ir aptuveni trešā daļa no kuģiem, kas pirms kara ietilpa Krievijas Melnās jūras kara flotē.

Melnās jūras aizsardzība Ukrainai ir būtiska, jo pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma uz vairākiem mēnešiem bija bloķētas Ukrainas ostas, caur kurām Ukraina eksportē labību. Pateicoties sekmīgajām militārajām operācijām pret Krievijas karakuģiem, ukraiņiem ir izdevies samazināt ienaidnieku draudus ostām un kuģiem. To apliecina tas, ka janvārī eksporta apjoms pa jūru atgriezās pirmskara līmenī.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis vakar paziņoja, ka kara laikā caur Melno jūru ir eksportēti gandrīz 30 miljoni tonnu kravu. Februārī vien kravu apjoms sasniedza 8 miljonus tonnu, raksta "Deutsche Welle".

Tikmēr Hāgas tribunāls izdevis aresta orderus Krievijas komandieriem.

Starptautiskā krimināltiesa jeb Hāgas tribunāls izdevis aresta orderus diviem Krievijas armijas komandieriem – Krievijas Federācijas tālsatiksmes aviācijas komandierim ģenerālleitnantam Sergejam Kobilašam un Krievijas Melnās jūras flotes komandierim admirālim Viktoram Sokolovam.

Aresta orderi izdoti saistībā ar iespējamu kara noziegumu pastrādāšanu Ukrainā, uzbrūkot civilajiem objektiem, kā arī noziegumiem pret cilvēci.

KONTEKSTS:

Krievija anektēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu 2014. gadā. Tas notika pēc starptautiski neatzīta referenduma.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins sākotnēji noliedza Krievijas armijas klātbūtni Ukrainā pirms šī referenduma, taču vēlāk atzina, ka aiz Krimas "pašaizsardzības vienību" muguras stāvējuši Krievijas karavīri.

Ukraina un starptautiskā sabiedrība joprojām uzskata Krimu par neatņemamu Ukrainas sastāvdaļu. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis solījis, ka okupanti agri vai vēlu tiks padzīti no Krimas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti