Sarkanais Krusts izstrādājis noteikumus hakeru dalībai karadarbībā

Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja (SSKK) ir publicējusi pasaules vēsturē pirmos hakeriem domātos noteikumus dalībai karā, vēstīja britu raidorganizācija BBC. Par iemeslu šo noteikumu izstrādei kļuva Krievijas pilna mēroga izvērstais karš pret Ukrainu, kura laikā daudzi hakeri ķērās pie "karadarbības" interneta plašumos.

Sarkanais Krusts, kura viens no uzdevumiem ir uzraudzīt kara noteikumu ievērošanu visā pasaulē, astoņus organizācijas izstrādātos noteikumus nosūtīja Krieviju un Ukrainu atbalstošiem hakeru grupējumiem. 

Organizācija mudināja hakerus neuzbrukt civiliem mērķiem; neizmantot programmatūru, kas bez izšķirības uzbrūk militāriem un civiliem mērķiem; neizraisīt paniku un neapdraudēt civiliedzīvotājus un ievērot noteikumus, pat ja ienaidnieks tos neievēro. 

Ukrainas hakeru grupējuma "Ukrainas IT armija" pārstāvis sarunā ar BBC žurnālistiem pavēstīja, ka grupējums ir pārstājis īstenot uzbrukumus medicīnas iestādēm, taču pilnībā izvairīties no kaitējuma civiliedzīvotājiem nav iespējams. 

Savukārt Krievijas prezidentam Valdmiram Putinam lojāla hakeru grupējuma "Killnet" pārstāvis norādīja, ka, visticamāk, Sarkanā Krusta izstrādātie noteikumi hakeru aprindās netiks ņemti vērā.

SSKK arī aicināja valstu valdības ierobežot hakeru darbību un tiem piemērot spēkā esošos likumus.

Ukrainas karš ir izplūdinājis robežas starp civilo un militāro hakeru uzbrukumiem, jo valdība ir izveidojusi un mudinājusi civilās grupas, piemēram, "Ukrainas IT armiju", uzbrukt mērķiem Krievijā.

"Ukrainas IT armija", kuras saziņas vietnes "Telegram" kanālā ir 160 tūkstoši biedru, ir uzbrukuši tādiem objektiem kā dzelzceļa sistēmas un bankas. Lieli grupējumi Krievijā ir līdzīgi uzbrukuši Ukrainai un sabiedrotajām valstīm, uzlaužot arī slimnīcu tīklus.

Tikmēr "Anonymous Sudan" – hakeru grupējuma, kas pēdējos mēnešos ir sākusi uzbrukt tehnoloģiju uzņēmumiem un valdības dienestiem, kuri kritizējot Sudānu vai islāmu –, pārstāvis sacīja BBC, ka šie noteikumi "nav dzīvotspējīgi un ka to pārkāpšana grupas mērķu vārdā ir neizbēgama".

Savukārt kāds augsta ranga hakeru grupējuma "Anonymous" pārstāvis sacīja, ka līdz šim vienmēr ir darbojies, pamatojoties uz vairākiem principiem, tostarp SSKK noteikumiem, taču tagad esot zaudējis ticību šai organizācijai un noteikumus, visticamāk, neievēros.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti