Zelenskis parakstījis likumu par mobilizācijas vecuma samazināšanu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir parakstījis likumu, kas paredz samazināt mobilizācijas vecumu no 27 līdz 25 gadiem. Ukrainas parlaments šādu lēmumu bija pieņēmis jau pagājušogad.

Ukraina jau vairāk nekā divus gadus cīnās pret Krievijas pilna mēroga iebrukumu, bet līdz šim mobilizācijai netika pakļauti jaunieši vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Tādējādi tiek lēsts, ka lielākā daļa Ukrainas armijas karavīru, kas cīnās pret Krievijas iebrucējiem, ir vecumā virs 40 gadiem.

Ukrainas parlaments februārī pirmajā lasījumā apstiprināja citu mobilizācijas likumprojektu, kas paredz veikt virkni izmaiņu mobilizācijas kārtībā. Piemēram, obligāto karadienesta laiku plānots samazināt no neierobežota līdz 36 mēnešiem.

Šis likumprojekts joprojām ir iestrēdzis parlamentā, jo pirms otrā lasījumā tam iesniegti vairāk nekā 4000 grozījumu.

Pašlaik brīvprātīgi pieteikties dienestā var gan vīrieši, gan sievietes no 18 gadiem. Miera laikā Ukrainas vīriešus vecumā no 18 līdz 27 gadiem iesauc militārajā dienestā (šis vecums tiek uzskatīts par iesaukšanu). Savukārt kara laikā mobilizācijai iespējams pakļaut vīriešus līdz pat 60 gadu vecumam.

ASV domnīcas "Kara izpētes institūts" analītiķi mobilizācijas vecuma samazināšanu vērtē atzinīgi, norādot, ka tas ļaus Ukrainas Bruņotajiem spēkiem atjaunot personālsastāvu, jo liela daļa pašreiz frontē esošo karavīru tur atrodas kopš pilna mēroga kara sākuma.

KONTEKSTS:

Ukrainas parlaments februāra sākumā atbalstījis mobilizācijas likumprojektu, kura mērķis ir iesaukt armijā vairāk karavīru. Likumprojekts ticis vērtēts pretrunīgi un izpelnījies kritiku sabiedrībā un politiķu vidū. 

Militārpersonas jau mēnešiem ilgi lūgušas valdību iesaukt armijā vairāk karavīru, līdz pusmiljonam, un atbrīvot spēkus izsmēlušās armijas daļas. Kā iepriekš atzinis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, karavīru skaits Ukrainas armijā šobrīd ir aptuveni 880 tūkstoši.

Likumprojekts, ko valdība iesniedza decembrī, paredz pastiprināt sodus tiem, kas izvairās no iesaukšanas armijā, un samazināt karadienestā iesaucamo vecumu no 27 līdz 25 gadiem. Tas arī paredz samazināt obligāto karadienesta laiku no neierobežota līdz 36 mēnešiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti