Panorāma

Robežpārkāpēji ielauzušies ne vienā vien īpašumā

Panorāma

Panorāma

Harkivas apgabalā ceļ pazemes skolas

Lai pasargātu bērnus no okupantu raķetēm, Harkivas apgabalā skolas būvē pazemē

Lai pasargātos no raķetēm, šāviņiem un vienlaikus ļautu bērniem atkal satikties – ar šādu mērķi Harkivas apgabalā Ukrainā ceļ bumbu patvertnes, kas vienlaikus kalpos arī par mācību iestādēm.

Harkiva ir viens no reģioniem Ukrainā, ko Krievijas armija apšauda intensīvi, tādēļ nevar notikt mācības klātienē. Taču jaunās, drošās būves dod cerību, ka, arī karam ieilgstot, bērniem būs iespēja kaut daļēji atgriezties skolas solā.

Skolā varēs patverties pat mēnesi no vietas

Būvlaukumā rūc ceļamkrāni, betona maisītājs, klaudz dzelzs armatūras stieņi. Tikai atšķirībā no parasta būvlaukuma šeit nepacelsies jauna moderna ēka, jo būve top pazemē – tā būs bumbu patvertne un vienlaikus skola.

Skolas celtniecība Harkivas apgabalā
Skolas celtniecība Harkivas apgabalā

Jaunā celtne tiek veidota blakus mākslas licejam Harkivas apgabalā, kas jau ir piedzīvojis vairākus raķešu uzlidojumus un tāpēc turpināt ikdienišķu mācību procesu te vairs nav iespējams.

"Šī būs pazemes konstrukcija, kur sienu biezums būs 400 milimetru, pārklājuma biezums – 350 milimetru, un tas garantēs skolēnu drošību.

Visa šī konstrukcija atradīsies 4 līdz 6 metru dziļumā, un tai ir jāspēj izturēt raķetes S-300 triecienu," stāsta būvdarbu vadītājs Vladislavs Hudokormovs.

Būvdarbu vadītājs Vladislavs Hudokormovs
Būvdarbu vadītājs Vladislavs Hudokormovs

Pazemes ēkā varēs uzturēties līdz 400 cilvēku, gan skolēni, gan mācībspēki, tur būs klašu telpas un viss nepieciešamais gadījumam, ja pēkšņi nāktos palikt ilgāk.

"Šī bumbu patvertne ir veidota tā, ka tajā bērni varēs uzturēties pat veselu mēnesi."

Vējā un lietū celtnieki turpina darbu, skolu ir plānots pabeigt līdz vasarai, tikmēr bērni mācās attālināti.

Māksla saved kopā

Mākslas liceja gaiteņi un klases ir tukšas, bērnu nav, taču ir viņu darbi. Skolas direktore Svetlana Volčkova rāda, kā ar īpašas telefona aplikācijas palīdzību zīmējumi kļūst teju dzīvi. Tos mazie audzēkņi ir atsūtījuši pa pastu.

Šādi izveidota arī ceļojošā izstāde ar Ukrainas varoņiem, kuru vidū ir gan prezidents Zelenskis, gan bijušais britu premjers Boriss Džonsons, gan Ukrainā pazīstami dziedātāji un rakstnieki.

"Mūsu bērni atrodas ne tikai Harkivas apgabalā, bet arī ārzemēs. Lai izveidotu šādu izstādi, bērniem mums darbi ir jāatsūta pa pastu. Tie burtiski atlido no visām pasaules malām, visām vietiņām, kur vien viņi ir. Un šādas izstādes būtībā mūs atkal saved kopā," stāsta liceja direktore Svetlana Volčkova.

Harkivas mākslas skolas direktore Svetlana Volčkova un skolotājs Oleksandrs Vakulenko
Harkivas mākslas skolas direktore Svetlana Volčkova un skolotājs Oleksandrs Vakulenko

Vienā no lielākajām mākslas telpām redzami darbi senā Ukrainas papīra griezumu tehnikā. Arī tos no saviem audzēkņiem sagaidījis mākslas skolotājs . Šo veikumu pirms Ziemassvētkiem vedīs uz galvaspilsētu Kijivu, uz Augstāko Radu.

"Nesen savus darbus rādījām Harkivā, izstādē ar nosaukumu "Harkiva nesalaužama, Harkiva ziedoša." Bērni bija sazīmējuši tik daudz glezniņu...

Un caur tām parādīja savu attieksmi – ka, lai arī mūsu tā saucamie "brāļi", okupanti, mums dāvanās sūta raķetes, mēs tik un tā šajā zemē dzīvosim mūžīgi..." uzsver Vakulenko.

Augstākās klases patvertne

Bet tikmēr līdzīgas pazemes mājas saviem skolēniem būvē vēl citā licejā Harkivas apgabalā. Milzīgajā būvbedrē top divstāvu nams, kurā būs viss skolai nepieciešamais, lifts, lai varētu nolaisties lejā, ģeneratori.

No augšas to pilnībā klās zāle un apstādījumi. Un to, ka šeit apakšā būs mācību iestāde, nevarēs pat nojaust.

Šī ir augstākās klases patvertne, kas varēs izturēt arī radiāciju, saka Pisočinskas rajona padomes priekšsēdētājs Oļegs Černobajs.

"Šī, ko jūs redzat, faktiski ir pazemes skola, un tāpēc tās celtniecībai vajadzēja izrakt pamatīgu bedri, izveidot kārtīgu hidroizolāciju, lai ūdens neplūst iekšā.

Celtniecībai izmanto daudz metāla un īpašu betonu, lai šī konstrukcija, no vienas puses, būtu ļoti stipra un spētu izturēt visus iespējamos triecienus, un, no otras puses, tā kā jau faktiski esam ziemā, precīzi atbilstu visām tehniskajām prasībām."

Būvi, kas izmaksājusi divus miljonus eiro, arī cer pabeigt līdz vasarai.

Bērni ilgojas pēc satikšanās

"Mēs ļoti gaidām, kad viss būs gatavs, jo faktiski jau ceturto gadu mācības notiek attālināti, jo pirms tam bija arī kovids. Bērni ilgojas pēc sociālās dzīves. Un tad, kad mums būs šī pazemes skola, es domāju, daudz kas atrisināsies," stāsta liceja direktore Antoņina Serotenko.

"Mēs esam tādā reģionā, ko ļoti bieži apšauda. Pagājušais gads bija ārkārtīgi smags – mums nebija ne sakaru, nez elektrības, nez gaismas, nez siltuma. Bija ļoti, ļoti smagi.

Un, protams, bērni iekavēja mācības. Zināt, karš ir tāda lieta, kas ārkārtīgi nodara pāri gan pieaugušajiem, gan bērniem."

Direktore saka – kad karš būs beidzies, gan jau arī pazemes skolai atradīs citu pielietojumu, bet tagad svarīgākais ir tikt pāri šim laikam.

"Dod Dievs, lai jums nekas tāds nebūtu jāpiedzīvo!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti