Pasaules panorāma

Jau šomēnes varētu tikties ASV un Ķīnas prezidenti

Pasaules panorāma

(Zīmju valodā). Pasaules panorāma

Krievija cenšas pārliecināt pasauli nepalīdzēt Ukrainai

Ukraina izvērsusi pretuzbrukumu arī cīņā pret Krievijas propagandu

Pasaule ir nogurusi un vairs nevēlas palīdzēt Ukrainai – šāds ir viens no galvenajiem propagandas vēstījumiem, ko patlaban cenšas izplatīt Krievija. Tā ķērusies pie visdažādākajiem resursiem – veido viltotas interneta mājaslapas, izmanto sociālos tīklus, diplomātiskos kanālus, cenšoties vērst plašumā informatīvo karu. Turklāt Krievija ne tikai izvērš aktīvas kampaņas pasaulē, bet arī cenšas ielauzties Ukrainas sabiedrībā un pilināt neticību uzvarai.

Kā pret to visu cīnās Ukrainas organizācijas?

"Come Back Alive" jeb "Atgriezies dzīvs" ir viena no organizācijām Ukrainā, kas palīdz gan karavīriem frontē, gan kara veterāniem, gan arī cīnās ar dezinformāciju, kuru agresorvalsts Krievija piegādā arvien lielākā mērogā.

Jācīnās pret "viss nav tik viennozīmīgi"

Šī ir fronte, kurā uzvara ir tikpat svarīga, cik kaujas laukā, saka Marija Kučerenko, kura vada Krievijas izpētes nodaļu, jo Krievijas galvenais mērķis ir atņemt Ukrainai pasaules atbalstu un palīdzību.

"Šis ir eksistenciāls karš, kas notiek dažādās dimensijās. Vispirms tā ir fiziskā dimensija – ar bumbām, raķetēm, šāviņiem, ar ko Krievija grauj pasaules kārtību. Bet ir arī otra dimensija – kultūra, informācija. Un arī tas ir svarīgi, jo mēs zinām visus šos informācijas un diplomātiskos gājienus, ko Krievija izmanto, lai piespiestu pasauli domāt, ka viss nav tik viennozīmīgi. To Krievijas propagandai patīk atgādināt atkal un atkal."

Organizācija ir pētījusi dziļāk, kā Krievija strādā atsevišķās Eiropas valstīs. Īpaši skatīta propagandas izplatīšana sešās no Eiropas zemēm – Vācijā, Itālijā, Polijā, Čehijā, Slovākijā un Ungārijā. No visām Krievija visaktīvākā, izrādās, ir divās.

"Visvairāk no Krievijas propagandas cieš Polija, jo tur atrodas visvairāk Ukrainas bēgļu. Un līdz ar to Krievija cenšas panākt, lai mūsu sabiedrotais – Polija vairs ar mums nesadarbojas, lai nepalīdz bēgļiem," stāsta dezinformācijas pētniecības programmas "Vox Ukraina" komunikācijas direktore Anastasija Ivancova.

"Otra valsts ir Vācija, jo tā ir viena no lielākajām ekonomikām Eiropā, un Krievija cenšas pārtraukt Vācijas palīdzību Ukrainai."

Jārunā ar cilvēkiem

Ukraiņus nogalināt ir atļauts, jo Krievija kārto vēsturiskus rēķinus, Eiropas ekonomika smagi cietīs, ja turpināsies sankcijas pret Krieviju – šādus un citus vēstījumus Krievija iepludina Eiropas sabiedrībā, un, kā saka eksperti, atsevišķās jomās Kremļa propaganda nostrādā. Tāpēc vēl jo vairāk svarīgāka ir pretkampaņa.

"Domāju, ka visspēcīgākais pretierocis ir vienkārši runāt ar cilvēkiem," spriež Ivancova.

"Tie, kuri gadiem ir ticējuši Krievijas propagandai, nemainīs savu viedokli vienā dienā, tāpēc ar viņiem ir jārunā nemitīgi un pastāvīgi, skaidrojot, ka, palīdzot Ukrainai, viņi palīdz paši savai zemei."

Krievija mēģina ietekmēt arī Ukrainas sabiedrisko domu

Cīņa pret Krievijas propagandu ir svarīga arī pašā Ukrainā, jo Maskava cenšas sasniegt arī Ukrainas auditoriju.

"Viņi cenšas radīt šaubas par mūsu uzvaru. Piemēram, par mūsu pretuzbrukumu valsts dienvidos. Propagandisti cenšas izplatīt ziņas, ka tas rit pārāk lēni, ka tas ir neefektīvs, ka nevajag otru pretuzbrukumu, jo tas ir šausmīgs, briesmīgs un tādā garā," stāsta organizācijas "Come Back Alive" komunikācijas vadītājs Maksims Lemanskis.

"Vairums ukraiņu to neņem galvā, bet ir dažas grupas, kas notic, un tas mums patlaban ir lielākais drauds."

Ukraina ir slēgusi pieeju Krievijas medijiem, taču Kremļa propaganda plaši darbojas, piemēram, "Telegram" kanālos internetā.

Eksperti brīdina, ka Kremļa propagandisti bieži slēpj savu identitāti un patiesos nolūkus, veidojot ārēji Ukrainu atbalstošas vietnes, bet tad ir redzams, ka tajās tiek izplatīts konkrēts, Ukrainai nelabvēlīgs vēstījums.

Šos interneta kanālus Ukraina aizliegt nevar, un tāpēc vienīgais veids, kā saka eksperti, ir nenogurstoši turpināt izglītot cilvēkus, lai viņi lietotu pārbaudītus un zināmus Ukrainas medijus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti