Rīta Panorāma

Mainot tarifu plānu, dabasgāzi var iegādāties izdevīgāk

Rīta Panorāma

Intervija ar LTV laika ziņu redaktoru Tomu Brici

Polijā saasinās priekšvēlēšanu cīņa

Polijas opozīcija pirms vēlēšanām cer uz izrāvienu – Varšavas centrā pulcē tūkstošiem protestētāju

Divas nedēļas līdz Polijā gaidāmajām parlamenta vēlēšanām opozīcija cer panākt izrāvienu, Varšavas centrā svētdien, 1. oktobrī, pulcējot tūkstošiem cilvēku, kas protestē pret pie varas esošo valdību. Valdošā partija "Likums un taisnīgums" aptaujās ieņem pārliecinošu vadību, tādēļ opozīcija cenšas mobilizēt vēlētāju pirms izšķirošā balsojuma, kas gaidāms 15. oktobrī.

Polijas opozīcija pirms vēlēšanām ceru uz izrāvienu – Varšavas centrā pulcē tūkstošiem protestētāju
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Valdošā partija "Likums un taisnīgums", kas bieži konfliktē ar Eiropas Savienību un saskārusies ar apsūdzībām par likuma varas graušanu valstī, šobrīd aptaujās ieņem pārliecinošu pārsvaru. Par to gatavi balsot aptuveni 35% vēlētāju.

"Likums un taisnīgums" līderi sestdien rīkoja mītiņu Katovicē, valsts dienvidos. Partija ir cīnījusies par solījumu neļaut migrantiem nokļūt Polijā, sakot, ka tas ir būtisks valsts drošības jautājums, kā arī turpinājusi novirzīt naudu ģimenēm un veciem cilvēkiem. Eiropas Savienības amatpersonas un diplomāti laikrakstam "Financial Times" norādījuši – Brisele gatavojas tam, ka pašreizējā vara Polijā saglabāsies, un plaisa starp Varšavu un Briseli turpinās pastāvēt arī nākamos piecus gadus. Tas savukārt padarīs Eiropas Savienības vienprātību svarīgos jautājumos grūtāk sasniedzamu.

Opozīcijas alianse "Pilsoniskā koalīcija" jau ilgu laiku atrodas otrajā vietā ar 27% vēlētāju atbalstu. Taču, pēc opozīcijas līdera Donalda Tuska teiktā, viņa paša partijas pasūtītās iekšējās aptaujas liecinot, ka partijas "Likums un taisnīgums" pārsvars ir samazinājies tikai līdz diviem procentpunktiem. Ar šādu retoriku un aicinājumu poļiem šodien piedalīties mītiņā, bijušais Polijas premjers un centriskās Pilsoniskās koalīcijas bloka vadītājs Donalds Tusks cenšas mobilizēt vēlētāju opozīcijas atbalstam pirms izšķirošajām 15. oktobra vēlēšanām.

Tusks 1. oktobrī paziņojis, ka Varšavas centrā pulcējušies vairāki simti tūkstoši protestētāju, lai paustu savu neapmierinātību konservatīvajai valdībai. Varšavas centrā patiesi pulcējušies tūkstošiem cilvēku ar Polijas un Eiropas Savienības karogiem, taču precīzu skaitu ir grūti noteikt.

Cilvēki centrā sāka pulcēties jau agrā rīta stundā, mērojot ceļu no dažādām Polijas vietām. Sanākušos uzrunāja arī Varšavas mērs Rafalls Tšaskovskis: "Mēs dodamies šajā maršā, lai pēc divām nedēļām gūtu uzvaru vēlēšanās. Tas ir tikai sākums, jo mēs šajā maršā dodamies uz jaunu Poliju, pilnībā jaunu. Es redzu, ka miljoni ir pamodušies un tas ir pats svarīgākais. Mēs ejam pilni drosmes un apņēmības pretī nākotnei."

Kā aģentūrai AFP sacījis viens no mītiņa dalībniekiem, 65 gadus vecais Kazimirs, kurš ceļā līdz galvaspilsētai pavadījis septiņas stundas, cilvēku brīvība Polijā šobrīd tiek ierobežota, tādēļ viņš vēlas demokrātiju saviem bērniem un mazbērniem.

Jāpiebilst, ka Ungārija ar premjeru Viktoru Orbānu pie varas jau sagādājusi ne mazums problēmu Briselei. Un arī parlamenta vēlēšanās Slovākijā uzvarējusi populistiskā ekspremjera Roberta Fico vadītā kreisā partija "Virziens – sociāldemokrātija". Fico tiek dēvēts par otru Eiropas Orbānu. Tagad visa uzmanība ir pievērsta Polijai. Pēc Briseles domām, Tuska uzsvara padarītu Orbānu izolētāku un norādītu uz galēji labējo spēku ietekmes mazināšanos pirms nākamajā gadā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Tomēr Tusks joprojām stingri atpaliek no valdošās partijas, tādēļ reālāka izskatās pašreizējo spēku palikšana pie varas. Tādēļ Daniels Hegedīss, Vācijas Māršala fonda vecākais līdzstrādnieks paudis viedokli, ka Centrāleiropas, Austrumeiropas un Dienvideiropas neliberālu, autoritāru valdību kodols varētu kļūt spēcīgāks. Tas vēl vairāk apgrūtinātu Eiropas Savienības ārpolitikas darbību koordināciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti