Kā Patrīcija Eiduka un Raimo Vīgants maina latviešu skatījumu uz distanču slēpošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Svētdien noslēdzās pēdējais Pasaules kausa posms distanču slēpošanā, un līdz ar to sezona ir beigusies arī latviešu slēpotājiem. Lai apspriestu aizvadīto sezonu, olimpiskās spēles un slēpošanas sportu Latvijā, ''Sporta studijā'' viesojās Patrīcija Eiduka un Raimo Vīgants – divi slēpotāji, kas neapšaubāmi ir mainījuši to, kā cilvēki Latvijā skatās uz distanču slēpošanu.

Pēdējais posms norisinājās Zviedrijā, kur tika aizvadīta arī viena jauna distance – jaukto komandu sprints. Latviešu slēpotāji atzina, ka šī distance ir patikusi visiem, jo viss ir bijis labi noorganizēts un interesanti bijis arī skatītājiem. 

''Es tiešām ceru, ka arī nākošajos pasaules kausa posmos, nākošajās sezonās šis veids kļūs arvien populārāks. Arī pašiem ļoti patika, tiešām bija interesants tas viss formāts,'' par jaukto sprintu stāstīja Eiduka.

Raimo Vīgants atzina, ka, lai jauktajā distancē sasniegtu rezultātu, ir jābūt uzstājīgam un agresīvam. ''Mēs esam diezgan pieticīgi braucēji. To es pēc olimpiādes un pēc U-23 pasaules čempionāta ceturtdaļfināla sapratu, ka ir jābūt nekaunīgākiem, agresīvākiem un tad viss izdosies. Tā tomēr ir cīņa, un tev ir jācīnās,'' atzina Vīgants.

Atskatoties uz Pekinas olimpiskajām spēlēm, abi sportisti piekrita, ka tas bija izaicinājums.

Patrīcija Eiduka atzīst, ka līdz galam sevi šosezon neizdevās pierādīt, – tas noticis dažādu apstākļu dēļ. Tomēr pēdējie Pasaules kausa posmi un U-23 pasaules čempionāts parāda to, ka viss vēl ir priekšā. 

Kā saka pati Eiduka, tad izcīnīt otro vietu U-23 pasaules čempionāta 10 kilometru klasiskā stila distancē bija liels atvieglojums. ''Bija ļoti liels atvieglojums. Es teikšu godīgi, mēs tik ilgi uz to visu bijām gājuši un, protams, tas bija diezgan īpašs moments,'' par izcīnīto sudrabu stāstīja slēpotāja.

Lai arī slēpotāji uzrādījuši labus rezultātus, sasniegt elites līmeni nav tik vienkārši. Tam ir nepieciešamas zināšanas, treniņprocess, un ar katru gadu šīs lietas paliek arvien sarežģītākas. Sasniegt nākamo līmeni nav viegli, jo priekšā vēl ir tāls ceļš. Šeit liela nozīme ir finansējumam, kurš no Latvijas Slēpošanas federācijas ir ļoti ierobežots – taču federācija palīdz, cik vien iespējams. 

''Lai tiktu soli uz priekšu tikai ar federācijas atbalstu, tam atbalstam ir jābūt milzīgam un federācija to fiziski nevar atļauties,'' teica Eiduka.

Slēpotāji neslēpj, ka viņi gribētu panākt, lai slēpošana tiktu uzskatīta par prioritāti ziemas sporta disciplīnās.

Sportistu labie rezultāti ir devuši savu ieguldījumu, jo Latvijā parādās arvien lielāka interese par slēpošanu. Patrīcija Eiduka stāstīja, ka Pļaviņās viennozīmīgi var redzēt attīstību šajā sporta veidā un ka uz trasēm brauc arvien vairāk cilvēki. Līdzīga situācija ir arī Raimo Vīganta dzimtajā pilsētā Madonā. ''Madonā vakari ir piepildīti, trase ir pilna, un arī stāvlaukumi ir pārpildīti. Tiešām ir jaunie slēpotāji, arī tautas sportisti ir trasē un sporto,'' pastāstīja Vīgants.

Pirmais solis distanču slēpošanas attīstībai ir izveidot sporta skolas, kurās varētu trenēt sportistus un vēlāk nodot tos federācijas rokās. ''Sporta skolas noteikti ir pamats visam, bet es pat teiktu, ka varbūt starp sporta skolu un federāciju būtu būtiski ievietot klubu sistēmu,'' piebilda Vīgants. 

Latviešu slēpotājiem sezona ir galā un tagad ir brīdis atpūtai, taču par to sportisti nemaz nedomājot – prātā jau ir domas par nākamo sezonu un par darbiem, kas jāpaveic, pirms atkal sāksies sacensības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti