Nevēlas palikt politiskā ēnā: individuāli olimpiskie sporta veidi Latvijā apvienojas lielākam spēkam

Pēc izmaiņām valsts sporta politikā dažādu individuālo sporta veidu federācijas vienojās saliedēt spēkus, lai kļūtu pamanāmākas un kopīgi spētu labāk pārstāvēt savas intereses. Mēneša laikā kopš olimpisko individuālo sporta veidu federāciju apvienības izveidošanas tajā ir iesaistījušās 11 federācijas. 

Apvienībā līdz šim pēdējā iesaistījās Latvijas Airēšanas federācija, kas tāpat kā tās partneri vēlas individuālajiem sporta veidiem vienlīdzīgākus attīstības nosacījumus.

"Individuālie sporta veidi pašreizējā Latvijas sporta politikā ir nedaudz nenovērtēti un finansiāli apdalīti," sarunā ar LSM.lv teica Airēšanas federācijas ģenerālsekretāre Evita Jaunbauere. "Uzskatu, ka spēks būtu apvienojot individuālos sporta veidus."

Vēlmi iesaistīties jaunizveidotajā apvienībā ir izteikušas arī citas olimpiskās federācijas, bet pēc Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) un Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) reorganizācijas arī neolimpiskās federācijas varētu pievienoties šai apvienībai, LSM.lv sacīja Latvijas Modernās pieccīņas federācijas prezidents Jānis Liepiņš.

Ideja par apvienības izveidi radusies pērnvasar pēc LOK ārkārtas vēlēšanām un prioritāro sporta veidu kritēriju ieviešanas.

"Pagājušajā gadā Izglītības un zinātnes ministrija nodefinēja prioritāros sporta veidus, kuros neviena no mums nav, izņemot Latvijas Jātnieku federāciju, kas vēl šobrīd tur ir, bet nezinām, kas ar viņiem notiks nākotnē. Neesam prioritārajos sporta veidos, līdz ar to radās nepieciešamība pēc tādas apvienības," pastāstīja Liepiņš.

Jaundibinātā apvienība vēlas būt konstruktīvs sarunu partneris gan Saeimas apakškomisijās, gan LOK un LSFP. Tas palīdzētu apvienībā iesaistītajām federācijām tikt sadzirdētām un gūt izpratni par sporta veidu attīstības iespējām, paskaidroja Liepiņš.  

"Kopīgā apvienības federāciju loma ir lūgt un aicināt ministriju pārskatīt kritērijus, kas šobrīd ir vērsti uz masveidību. Esam olimpiskie sporta veidi, nesam panākumus olimpiskajās spēlēs gan svarcelšanā, gan pieccīņā, gan džudo, gan cīņās, gan boksā, gan visos atlikušajos sporta veidos," norādīja Liepiņš.

Latvijas Kanoe federācijas prezidente Lelde Laure sarunā ar LSM.lv uzsvēra, ka

apvienotā statusā federācijas nestu vienu vēstījumu, nevis katra atsevišķi censtos cīnīties par savām tiesībām un interesēm.

Olimpisko individuālo sporta veidu federāciju apvienības mērķi ir dažādi, bet savstarpēji saistīti.

Savukārt Latvijas Svarcelšanas federācijas prezidents Viktors Ščerbatihs sacīja, ka federāciju apvienošanās ir svarīga, lai spētu pastāvēt individuālie sporta veidi, kas nevarēs pretendēt uz prioritāru statusu. Ščerbatihs uzskata par lietderīgu federāciju apvienošanos, lai popularizētu Latviju starptautiskās sacensībās, pelnītu medaļas un spētu konkurēt ar citiem sporta veidiem.

"Pagājušā gada finansējums [federācijai] bija maziņš, bija grūti izdzīvot, tāpēc sapratu, ka nekādā gadījumā nevarēšu būt prioritārs sporta veids un izpildīt kritērijus, kas nav saistīti un neatbilst mūsu sporta veidam," LSM.lv sacīja Ščerbatihs. "Tāpēc satikāmies ar pieccīņu, boksa un citām federācijām, lai runātu, kā izdzīvot šajā laikā. Individuāli olimpiskajos sporta veidos, kuros ir maz sportistu, tiek pienests liels medaļu skaits, kas pārspēj pārējos sporta veidus, tādēļ jāsaprot, kā mums izdzīvot."

Latvijas Sporta cīņas federācijas prezidents Armands Zvirbulis pauda pārliecību, ka masveidību nevar noteikt par galveno sporta veida noderīguma mērauklu. 

"Apvienība ir lielāks spēks, tādējādi, iespējams, spējam panākt mazu labumiņu sev, kā arī cīnīties pret kritēriju, ka galvenais ir masveidība," sarunā ar LSM.lv norādīja Zvirbulis. "Atvadāmies no olimpiskā sapņa, lai bērni ar kaut ko nodarbotos, zaudējam masveidību, jo ejam uz to rezultātu, beigās nesaprotot valdības galveno jautājumu, vai vajag olimpiskos čempionus."

Janvāra vidū izveidotajā Latvijas olimpisko individuālo sporta veidu federāciju apvienībā sākotnēji iekļāvās 10 federācijas, kas pārstāv moderno pieccīņu, džudo, boksu, kanoe, taekvondo, sporta cīņu, vingrošanu, paukošanu, svarcelšanu un jāšanu. Par apvienības vienpadsmito biedru vēlāk kļuva Latvijas Airēšanas federācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti