Bezgalības un harmonijas zīmes: spēļu rīkotāji iepazīstina ar Pekinas olimpiskajām medaļām

Pekinas ziemas olimpisko un paraolimpisko spēļu rīcības komiteja otrdien pasākumā Ķīnas galvaspilsētā prezentēja spēļu medaļas, kuru dizainā iekļautās zīmes uzsver sportistu panākumu nozīmību un ir veidotas ķīniešu tradicionālās kultūras kontekstā. 

Olimpiskajā medaļā atainotie pieci koncentriskie apļi iemieso ķīniešu filozofijas sludināto debesu, zemes un cilvēku harmoniju. Koncentrisko apļu fonu veido stilizēta mākoņu un sniegpārsliņu faktūra. 

Godalgas aversā arī iegravēts piecu olimpisko apļu logo, ko aptver pilns spēļu nosaukums angļu valodā. Savukārt medaļas reversā iegravēts Pekinas spēļu logo ar pilnu spēļu nosaukumu ķīniski. Reversā redzami arī apļi, uz kuriem izvietoti 24 punkti, kas norāda ziemas spēļu kārtas numuru un līdzībā ar zvaigžņu karti atgādina sportistu centienus spoži spīdēt un gūt izcilus panākumus.

Medaļas dizaina pamatā ir ķīniešu senās juveliermākslas priekšmets - nefrīta disks ar caurumu centrā.

Nefrītu ķīniešu kultūrā uzskata par īpaši vērtīgu, tādēļ medaļā ir pausta cieņa godalgu izcīnījušajam sportistam. 

Medaļas galvenais dizaina autors ir Hans Hai, kurš līdzdarbojās arī 2008.gada Pekinas olimpisko spēļu godalgu tapšanā.

"Kad sportisti paņems medaļu rokās, viņi uzreiz pieskarsies Ķīnas kultūrai," Hanu Hai citēja aģentūra "Xinhua". "Ja viņi rūpīgi ieskatīsies, tad pamanīs mākoņu un sniegpārslu rakstu [medaļas] augšpusē un zvaigžņu rakstus otrā pusē." 

Medaļas papildinās zīda lentītes ar ieaustiem sniegpārsliņu rakstiem, olimpisko apļu dekoru un Pekinas spēļu grafiskajiem elementiem. Lentītes būs sarkanas, lai norādītu uz saikni ar ķīniešu Jaungadu, kura ceturtajā dienā sāksies olimpiskās spēles. 

Medaļas zili lakotā kārbiņa izgatavota no bambusa, kas ir ļoti izturīgs augs un ķīniešu kultūrā iemieso dižciltību.

Pekinas ziemas paraolimpisko spēļu medaļas

Līdzīgas ar koncentriskiem apļiem ir paraolimpisko spēļu medaļas, bet to centrā redzams paraolimpiskais logo un atšķiras arī uzraksti. Uz medaļas ārējā aplī Braila rakstā ir uzrakstīta medaļas vērtība - zelts, sudrabs vai bronza. Godalgas reversā ir 13 punkti jeb norāde uz ziemas paraolimpisko spēļu 13. kārtas numuru. 

Pekinas ziemas olimpiskās spēles notiks no 4. līdz 20. februārim. Savukārt paraolimpiskās spēles risināsies no 4. līdz 13.martam. Pekina kļūs par pirmo pilsētu, kas uzņēmusi gan vasaras, gan ziemas olimpiskās spēles. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt