Labrīt

Līdz ar cenu kāpumu veselības apdrošināšana degradējas – pērk, bet zemākas kvalitātes

Labrīt

Re:Check: Krievija turpina izplatīt melus, ka slaktiņš Bučā bija iestudēts

Jānis Buks: Latviju Olimpiskajās spēlēs Parīzē pārstāvēs aptuveni 50 sportisti

Olimpiskās komitejas prezidents Buks: Arī neitrāliem agresorvalstu sportistiem nebūtu vietas Parīzes spēlēs

Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) pirmdien saņems oficiālu ielūgumu dalībai Parīzes olimpiskajās spēlēs, kur arī neitrālu atlētu statusā nebūtu pieļaujama agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas sportistu piedalīšanās, Latvijas Radio sacīja LOK prezidents Jānis Buks. Viņš gan norādīja, ka pēc šonedēļ paredzētās sarunas ar Ukrainas Olimpiskās komitejas prezidentu varēs precīzāk definēt LOK nostāju. 

ĪSUMĀ:

Krievija un Baltkrievija kā valstis ielūgumus uz Parīzes olimpiskajām spēlēm nesaņems, tomēr Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) vēl nav nolēmusi, vai abu agresorvalstu sportistiem sniegt iespēju startēt neitrālā statusā. SOK uzskata, ka tas ļautu izvairīties no diskriminācijas sportistu pilsonības dēļ. 

Buka ieskatā, situācija mainās ļoti dinamiski, tomēr viņš uzskata, ka agresorvalstu sportistu nekādā statusā nevar piedalīties olimpiskajās spēlēs, kamēr turpinās karš Ukrainā, jo tā būtu necieņa pret Krievijas militārā iebrukuma upuru piemiņu. 

"Kamēr Krievijas karaspēks karo Ukrainā, mans personiskais viedoklis ir, ka Krievija un Baltkrievija nevar piedalīties olimpiskajās spēlēs. Tā būs absolūta necieņa pret tiem, kas ir nogalināti, kas ir izdzīti no savām mājām," teica Buks. "Ļoti daudz kas atkarīgs no ukraiņu pašu pozīcijas. Ja ukraiņi būs ļoti, ļoti pielaidīgi, tad, es domāju, ka šī diskusija lielā mērā tiks noņemta no dienaskārtības, ko es negribētu kā cilvēks, kā pilsonis."

Ukraina iepriekš jūlijā nolēma atļaut saviem sportistiem piedalīties sacensībās, kur neitrālā statusā startē Krievijas un Baltkrievijas atlēti. Tas gan vēl nenozīmē, ka ukraiņi piedalīsies olimpiskajās spēlēs, ja tajās startēs agresorvalstu pilsoņi, lai arī neitrālā statusā.

Buks sarunā ar Ukrainas olimpiskās komitejas prezidentu Vadimu Gutcaitu cer precizēt daudzas detaļas, lai precīzi noskaidrotu Ukrainas pozīciju, kas savukārt ļautu konkrēti definēt LOK nostāju.  

Reģionālā līmenī LOK cenšas apvienot olimpisko komiteju spēkus, lai vienotā koalīcijā nodrošinātu Krievijas un Baltkrievijas sportistu nepielaišanu Parīzes spēlēm. Buks uzsvēra, ka neitrāls statuss nemazinās sportistu saistību ar valsti. Agresorvalstu sportisti neatkarīgi no statusa pārstāvētu savu valsti, par ko bija iespēja pārliecināties vairākās iepriekšējās olimpiskajās spēlēs, kur Krievijai kā valstij vieta bija liegta uzturētas dopinga sistēmas dēļ. 

"Neitrāls karogs nekādā veidā nemaina agresorvalstu statusu, jo neviens sportists nevar sagatavoties olimpiskajām spēlēm bez valsts atbalsta," sacīja Buks. "Krievijā viennozīmīgi sports un politika iet roku rokā."

Saviem sportistiem LOK ir gatava nodrošināt visu nepieciešamo gatavošanās posmā, sacīja Buks.

Pēc LOK prezidenta aplēsēm, ja ceļazīmi uz Parīzi spēs nodrošināt vīriešu basketbola valstsvienība, nākamvasar olimpiskajās spēlēs Latviju līdz 12 sporta veidos varētu pārstāvēt apmēram 50 sportistu.

Ja basketbolisti uz olimpiskajām spēlēm tomēr netiks, Latvijas delegācijā varētu būt 32–35 atlēti.

Latvija saņem oficiālu uzaicinājumu piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs 

Buks uzsvēra, ka ļoti tic Latvijas vīriešu basketbola izlases panākumiem, taču olimpiskais kvalifikācijas turnīrs risināsies tikai 2024. gada jūlijā, tādēļ vēl ir priekšlaicīgi vērtēt izredzes. 

LOK prezidents nešaubās, ka Latvijai ir pamatotas cerības Parīzē izcīnīt medaļas,

taču no precīzākām prognozēm viņš atturējās, sakot, ka līdz godalgām nereti ir izdevies aizsniegties atlētiem, kam vieta uz olimpiskā pjedestāla netika prognozēta. 

"Mūsu cerības [uz medaļām], es ticu, ka ir. Šobrīd ļoti pāragri ir [vērtēt]," teica Buks. "Kā zinām, mums vēsturiski visdažādākie sportisti pilnīgi negaidīti ir izšāvuši un kļuvuši par olimpiskajiem medaļniekiem. Es ticu, ka šīs spēles noteikti būs ar medaļām rotātas un mums būs daudz iemeslu atkal būt lepniem par saviem sportistiem."

Ne vēlāk kā nākamnedēļ Buks jau varēs novērtēt, kā izskatās izgatavotie Latvijas olimpiskās delegācijas tērpi, kuru iepirkuma procedūras tika noslēgtas jau iepriekš. 

Parīzes olimpiskās spēles 2024. gadā ilgs no 26. jūlija līdz 11. augustam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti