Starptautiskā Olimpiskā komiteja 2030. gada ziemas spēļu rīkošanā dod priekšroku Francijai

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) 2030. gada ziemas olimpisko spēļu rīkošanā par prioritāro sarunu partneri izvēlējās Franciju, trešdien pavēstīja SOK. Tādējādi Zviedrijas un Latvijas olimpisko komiteju vienotajam pieteikumam praktiski nav izredžu uz panākumiem. 

Pēc SOK olimpisko spēļu rīkošanas komisijas rekomendācijas SOK izpildkomiteja trešdien uzaicināja Francijas olimpisko komiteju sākt mērķtiecīgas sarunas par 2030. gada ziemas spēļu sarīkošanu Francijas Alpos. 

Analoģiskā lēmumā par 2034. gada ziemas olimpiskajām spēlēm SOK sarunas turpinās ar rīkotājiem ASV pilsētā Soltleiksitijā. 

SOK virzīs sarunas ar Francijas un ASV olimpiskajām komitejām ar mērķi piešķirt 2030. un 2034. gada spēļu rīkošanas tiesības jūlijā SOK sesijā Parīzē. 

Ja Soltleiksitija bija droša favorīte 2034. gada ziemas spēļu uzņemšanai, tad SOK labvēlību Francijas kandidatūrai 2030. gada spēļu rīkošanā uzskata par pārsteigumu.

Līdzās Zviedrijas un Latvijas apvienotajai kandidatūrai uz 2030. gada ziemas spēļu uzņemšanu pretendēja arī Šveice, kas ieguva SOK priviliģēta dialoga partnera statusu 2038. gada ziemas spēlēm. 

Pašreizējā kārtība olimpisko spēļu rīkotāju noteikšanā SOK locekļiem paredz iespēju tikai balsot par vienu kandidatūru, ko izvirza SOK izpildkomiteja organizācijas prezidenta Tomasa Baha vadībā. 

Par vienu no Francijas kandidatūras panākuma cēloņiem uzskata nacionālās olimpiskās komitejas prezidenta Davida Lapartjēna darbību attiecību stiprināšanā ar Bahu. 

SOK olimpisko spēļu rīkošanas komisija novembrī Lozannā tikās ar visām ziemas olimpisko spēļu sarīkošanā ieinteresētajām pusēm, kas iepazīstināja ar savām prezentācijām. Komisija vienprātīgu lēmumu pieņēma pēc kandidātu prezentāciju un katra pieteikuma efektīvas īstenošanas iespēju izvērtēšanas, paskaidroja SOK.

Vēl janvārī SOK bija sarežģīti rast uzticamu partneri 2030. gada ziemas olimpisko spēļu sarīkošanai, un iesaistījās Zviedrija, kas cieta neveiksmi arī pretendējot uz 2026. gada ziemas spēļu uzņemšanu. Tāpat kā kandidēšanā uz 2030. gada spēlēm zviedri tolaik uzrunāja Latviju olimpisko sacensību sarīkošanai ledusrenes sporta veidos Siguldā. 

Zviedrijai nesteidzoties izmantot iegūto laika pārsvaru, pretendentos uz 2030. gada spēlēm pieteicās arī Francija un Šveice. 

Klimata pārmaiņu dēļ SOK izskata iespēju ziemas olimpiskās spēles rīkot ierobežotā skaitā valstu, kas cikliski mainītos.

Pēc SOK aplēsēm, nākamajās desmitgadēs tikai 15 valstis trijos kontinentos būtu gatavas uzņemt ziemas spēles. 

KONTEKSTS:

Zviedrijas un Latvijas Olimpiskās komitejas iepriekš novembrī pieteica kopīgu kandidatūru 2030. gada ziemas olimpisko spēļu rīkošanai. Pretendenti piedāvāja sporta pasākumus lielākoties sarīkot Stokholmā, daļu – ārpus Zviedrijas galvaspilsētas. Ledusrenes sporta veidos sacensības notiktu Latvijā, jo zviedriem nav savas trases. 

Kandidatūras pieteikumu vēl neuzskatīja par pilnvērtīgu un konkurētspējīgu, jo tas vēl bija jāpapildina ar Zviedrijas valdības finanšu garantiju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti