Apstiprina jaunus sporta veidus Losandželosas olimpiādē; vērtēs e-sporta olimpisko spēļu rīkošanu

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pirmdien apstiprināja piecus jaunus sporta veidus 2028. gada Losandželosas olimpisko spēļu programmā, kas ļaus godalgas sadalīt arī kriketā, beisbolā/softbolā, lakrosā, skvošā un lentes amerikāņu futbolā. 

Olimpisko sporta veidu papildinājumu ar balsu vairākumu apstiprināja SOK sesijā Indijā, kur krikets ir absolūti populārākais sporta veids. Krikets olimpisko spēļu programmā nav bijis kopš 1900. gada, neraugoties uz spēles milzīgo popularitāti daudzviet bijušās Britu impērijas teritorijā. Olimpiskajās spēlēs krikets atgriezīsies saīsinātajā jeb T20 formātā, kur katrs mačs rit apmēram divarpus stundas. 

Papildinājums Losandželosas spēļu programmā bija paredzams jau iepriekš, jo oktobra pirmajā pusē to atbalstīja gan SOK olimpiskās programmas komisija, gan SOK izpildkomiteja

Krikets vienīgo reizi olimpiskajā programmā nonāca 1900.gadā, kad medaļas sadalīja arī lakrosā, kas olimpiska sporta veida statusu vēl saglabāja 1904. gadā. Lakross vairākkārt vēl ir bijis olimpiskais paraugdemonstrējumu sporta veids. Beisbols vīriešiem un softbols sievietēm olimpiskajā programmā parādās periodiski, bet nav iekļauts 2024. gada Parīzes spēlēs. 

Līdz šim ne reizi olimpisko spēļu programmā nav bijis skvošs un vēl viens debitants lentes futbols jeb mazāk agresīvs amerikāņu futbola paveids,

kur ir samazināts fiziskais kontakts, pretinieka nogāšanu aizstājot ar spēlētājam pie jostas piestiprinātas lentes noraušanu. Lentes futbols 2022. gadā bija iekļauts Pasaules spēļu programmā. 

Lentes futbola paraugdemonstrējums NFL amerikāņu futbola Superkausa pasākumā
Lentes futbola paraugdemonstrējums NFL amerikāņu futbola Superkausa pasākumā

SOK prezidents Tomass Bahs nedēļas nogalē informēja par nodomu izveidot olimpiskās e-sporta spēles, lai sekotu jaunu cilvēku interesēm.

Datorspēles pasaulē ir piesaistījušas trīs miljardus lietotāju un vairāk nekā 500 miljonu dalībnieku tieši e-sportā,

SOK sesijā teica Bahs.

"Kas mums ir vēl jo svarīgāk – lielākais [e-sportā] iesaistīto skaits ir vecumā līdz 34 gadiem. Mēs esam aicinājuši mūsu jauno E-sporta komisiju analizēt iespējas sarīkot olimpiskās e-sporta spēles," teica Bahs. "Jaunā paaudze domā ļoti atšķirīgi. Viņi dzīvo digitālu dzīvi, un mēs nedrīkstam ignorēt viņu domāšanas veidu, ja negribam apdraudēt paši savu nākotni."

Jūnijā Singapūrā notika pirmā SOK rīkotā olimpiskā e-sporta nedēļa, apliecinot olimpiskās kustības vadības ieinteresētību jaunas auditorija iesaistīšanā.

Citstarp SOK sesijā kļuva zināms, ka

2026. gada ziemas olimpiskajās spēlēs sacensības ledusrenes sporta veidos notiks ārpus Itālijas,

jo 80 miljonu eiro izmaksu un sabiedrības iebildumu dēļ organizatori atteicās no trases celtniecības Kortinā. Par alternatīvu uzskata iespēju sacensības bobslejā, kamaniņu sportā un skeletonā rīkot Īglsas trasē Austrijā, bet lēmums par to vēl nav pieņemts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti