1:1

Zīmju valodā. 1:1. Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Jānis Buks

1:1

Zīmju valodā. 1:1. Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aldis Laviņš

1:1. Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Jānis Buks

Olimpiskās komitejas prezidents: Būšu gandarīts, ja 3x3 basketbolists Miezis izlems spēlēt Parīzē

Startēšana Parīzes olimpiskajās spēlēs vai dalības atteikums ir katra sportista personiska izšķiršanās, otrdien Latvijas Televīzijā teica Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Jānis Buks. Viņš gan justos laimīgs un gandarīts, ja Latvijas 3x3 basketbola izlases spēlētājs Nauris Miezis mainītu pērnā gada nogalē pausto nostāju nespēlēt Parīzē, ja tur neatkarīgi no statusa jebkurā sporta veidā startēs agresorvalstu Krievijas vai Baltkrievijas sportisti. 

Līdz Parīzes olimpiskajām spēlēm praktiski ir atlicis 100 dienu, un nekas neliecina, ka Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) atteiksies no pašreizējās nostājas ļaut neitrālā statusā piedalīties agresorvalstu sportistiem, kas nav pauduši publisku atbalstu karam Ukrainā. Jautājums par nepiedalīšanos Parīzes spēlēs kā protesta formu nevienā LOK partneru valstī netika aktualizēts.

Miezis nedēļas nogalē 3x3 basketbola izlases sastāvā Honkongā izcīnīja Latvijai ceļazīmi uz Parīzi, bet sportists vēl pirms došanās uz kvalifikācijas turnīru teica, ka nostāju par dalību olimpiskajās spēlēs nav mainījis. Buks ar Miezi nav runājis, un LOK prezidents uzskata, ka 100 dienās līdz spēlēm vēl ir laiks pārdomām. Tomēr Buku iepriecinātu, ja Miezis pēc uzvaras kvalifikācijas turnīrā mainītu noraidošo lēmumu un Parīzes spēlēs piedalītos. 

"Gribētu teikt un runāt vairuma jeb mūsu nācijas vārdā. Es gribētu lūgt Nauri mainīt savu lēmumu," teica Buks. 

Par Baltijas valstu nopelnu, strādājot kopā ar ukraiņiem, Buks uzskata SOK lēmumu neļaut agresorvalstu sportistiem piedalīties Parīzes spēļu atklāšanas ceremonijā.

"Mēs to aktualizējām. Es to lielā mērā interpretētu, ka tas ir mūsu panākums," sacīja LOK prezidents.

LOK maksimālā programma būtu panākt, lai agresorvalstu sportisti Parīzes spēlēs nepiedalītos, bet praktiski tas diez vai ir iespējams, tādēļ jāstrādā, lai Krievijas un Baltkrievijas dalībnieku būtu pēc iespējas mazāk. Savukārt Latvijai ir jāstartē, lai izmantotu iespēju pielikt kāju priekšā kādam agresorvalstu dalībniekam un liegtu tam tikt uz olimpiskā pjedestāla, sacīja Buks. Viņš uzsvēra, ka tāda paša nostāja ir ukraiņiem, kuri vēlas, lai Parīzē skan viņu himna un plīvo valsts karogs. 

Buka pilnvaras LOK prezidenta amatā varētu noslēgties jau 4. jūnijā.

LOK izpildkomiteja trešdien varētu pieņemt lēmumu organizācijas vadības vēlēšanas sarīkot jau jūnija sākumā, lai gan sākotnēji tas bija paredzēts septembrī. Vēlēšanās LOK tiktu arī pie jauna prezidenta un ģenerālsekretāra.

Prognozēt nākamā LOK prezidenta vārdu vai nosaukt favorītus Buks atturējās, sakot, ka sporta nozarē allaž ir daudz aizkulišu runu. Tādēļ viņš arī atturējās vērtēt, vai LOK prezidenta krēslu varētu ieņemt par Airēšanas federācijas prezidentu kļuvušais Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība"). 

Par būtisku mācību pašreizējā amatā Buks uzskata gūto atziņu, ka vide nevalstiskajās organizācijās un valsts pārvaldē krasi atšķiras no biznesa pasaules. Buks pieļauj, ka viņa spējas "sarunāt" nebija pašas labākās, bet LOK prezidenta mērķis bija padarīt sporta vidi labāku.

Buks nemainīgi uzskata, ka LOK prezidenta amatā ir izjutis politisko spiedienu no izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas ("Jaunā Vienotība") komandas. Buks norādīja, ka negrib atkārtot izteicienus, kādus viņam nācies dzirdēt, bet piebilda, ka daudzi sporta nozarē Čakšas padomnieku Raivi Bergu nesauktu par augstas kultūras un empātisku cilvēku. 

Par izjusto spiedienu Buks nav vērsies SOK, kas stingri iestājas par nacionālo olimpisko komiteju neatkarību, bet LOK neatkarības sargāšanai izvēlējās runāt ar Latvijas Televīziju. Buks ir pārliecināts, ka mediji individuālās intervijās sporta sabiedrībā atklātu viedokli nedzirdēs, jo "cilvēkiem ir, ko zaudēt". Turpretim Bukam LOK prezidenta termiņš tuvojas beigām, un viņš jau raugās uz vasaru, ko labprātāk pavadīs Liepājā, nevis Parīzē. 

KONTEKSTS: 

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Jānis Buks 10. aprīlī intervijā Latvijas Televīzijai (LTV) stāstīja, ka ar izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu ("Jaunā Vienotība") saistītas personas veikušas politisku spiedienu, prasot atlaist noteiktus LOK darbiniekus, kā arī ultimāts esot izvirzīts, izvēloties Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) vadītāju.

LOK attiecības ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) pasliktinājušās brīdī, kad Olimpiskā komiteja atteikusies slēgt sadarbības līgumu ar izdevniecību "Rīgas Viļņi", kur ilgu laiku strādājis Čakšas padomnieks Raivis Bergs. Buks politiska spiediena veikšanā vainoja arī Ilzi Bagatsku, kuras dzīvesbiedrs Ainars Bagatskis ir Čakšas ārštata padomnieks. Bagatska un Bergs sev veltītos pārmetumus sauc par nepatiesiem. Arī ministre Čakša apsūdzības noraida un neplāno pārtraukt sadarbību ar padomnieku Bergu. 

Nākamajā dienā pēc Buka intervijas LTV 21 sporta federācija pieprasīja agrāk nekā plānots sarīkot jaunas LOK prezidenta vēlēšanas. Buks amatā ir kopš pērnās vasaras un jau sākotnēji norādīja, ka strādās tikai līdz nākamajām LOK prezidenta vēlēšanām un uz atkārtotu termiņu nekandidēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti