Pasākumā Biķerniekos dienasgaismu ieraudzīs ilgus gadus aizmirstais motobols

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Atjaunotajā spīdveja stadionā Biķerniekos svētdien norisināsies pirmās sacensības – Baltijas līgas motobola spēle starp Latvijas motobola kluba "Rīga" un Lietuvas "Bartuva” komandām. Pirms spēles skatītājiem būs plaša izklaides programma visai ģimenei, izvēršot pasākumu par īstu Motobola dienu.

Šobrīd viens no aktuālākajiem sporta veidiem ir hokejs, un biļetes uz  mūsu hokeja komandas Rīgas "Dinamo" spēlēm izķer ne viens vien hokeja fans. Agrāk līdzīgi bija ar motobolu, kur bezbiļetnieki spēles vēroja, pat sēžot kokos. Taču jau svētdien Biķernieku trasē varēs sekot līdzi šim aizmirstajam sporta veidam.

Motobola tiesnesis un kādreizējais Rīgas TSK motobola spēlētājs Ivans Sinders atceras, ka spēles savulaik izraisīja milzu ažiotāžu, bet motobola kluba "Rīga" vadītājs Edgars Vilcāns piebilda, ka motobolu varētu raksturot kā futbolu uz motocikliem, un, kā kādreiz rakstīja tālaika avīzes, motobols - tas ir nākotnes futbols. 

Motobols aizsākās Francijā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu vidū, bet Latvijā jaunais sporta veids parādījās 1950. gadu beigās un plaukumu sasniedza desmitgadi vēlāk. Motobolā no katras komandas laukumā ir pieci spēlētāji, kuri, pārvietojoties ar motocikliem, cīnās par uzvaru, mēģinot iesist vārtos 40 centimetru diametra bumbu.

Sporta veida sākuma posmā arī vārtsargs bija moča mugurā, bet, gadiem ejot, mainīja noteikumus, un vārtsargam vairs nevajadzēja būt saskarē ar motociklu.

Sanders atceras, kā pats kādreiz Rīgas TSK laikos sargāja vārtus uz moča. Jābrauc nebija, bet motociklam bija jābūt starp kājām. Vienā ziņā bijis tāpat kā hokeja vārtsargam nūja priekšā. Vienā ziņā pluss, vienā ziņā mīnuss, jo pret motociklu varēja sasisties.

Tomēr, neskatoties uz daudzajām atmiņām, Latvijā motobolu uzskata par aizmirstu sporta veidu, iespējams, tādēļ, ka pēdējo reizi tas nopietni spēlēts pirms aptuveni 30 gadiem. Pēdējā komanda "Ādaži" dažādu iemeslu dēļ beidza pastāvēt jau 1983. gadā.

Gandrīz 30 gadu laikā, kopš motobolu Latvijā centās atjaunot "Ādažos" spēlējušais Vilnis Zirnis, ir notikušas vairākas izmaiņas gan noteikumos, gan motociklos. Ir izveidots vārtsarga laukums, kurā motocikls nedrīkst iebraukt. Ja iebrauc, tiek piešķirts 16 metru soda sitiens. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti