Māsas Tarvidas – Vācijas taekvondo klubā zem Latvijas karoga, ar skatu uz olimpisko Tokiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Māsām Jolantai un Inesei Tarvidām tāpat kā daudziem latviešu sportistiem ikdiena paiet ārpus dzimtenes, lai nodrošinātu vislabākos treniņu apstākļus un līdz ar to sasniegtu augstākos rezultātus. Vācijas pilsētā Fridrikshāfenē netālu no Šveices māsas uzturas jau pēdējos trīs gadus, trīsreiz dienā trenējoties taekvondo zālē un gaidot labas ziņas par iespēju startēt Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijā.

ĪSUMĀ:

  • Par savu treniņu un mītnes vietu māsas Tarvidas izvēlējās Vācijas pilsētu Frīdrihshāfeni.
  • Attiecības ar Latvijas Taekvondo federāciju māsām uzlabojušās līdz neitrālai un ļoti retai saziņai.
  • Māsas Vācijā dzīvo atsevišķi - abas pārliecinājušās, ka tā ir mazāk strīdu un attiecības - labākas.
  • Klubs Vācijā nodrošina Tarvidām augsti profesionālu taekvondo vidi.
  • Par Tokijas olimpiskās kvalifikācijas kalendāru māsas Tarvidas vēl arvien ir neziņā.

Tarvidas vienlaicīgi sāka trenēties taekvondo 6–7 gadu vecumā. Daudzi viņas pat uzskatīja par dvīnēm, jo māsas bērnībā bija viena otrai līdzīgākas. Sākušas trenēties Bauskā, nopietnāk sporta veidam māsas pievērsās nodarbībās 2013. gadā Rīgā, un tad jau sākās arī augstāka līmeņa sacensības. 

Jolanta un Inese Tarvidas par gatavošanos taekvondo sacensībām
00:00 / 15:42
Lejuplādēt

Taekvondo aprakstā uzsvērts, ka tā primāri nav cīņas māksla, bet prāta māksla, kas vērsta uz sevis sakārtošanu un disciplinēšanu. Māsas Tarvidas uzskata, ka nodarbību sākumā svarīga ir trenera noteiktā disciplīna, bet vēlāk pieaugušā vecumā jau nevienam nav jākontrolē disciplīnas un darba ētikas ievērošana, jo teikvondo meistari ir ļoti dzelžaini, disciplinēti un grafiku mīloši cilvēki arī dzīvē arī ārpus sporta.

Māsas Tarvidas pārliecinājušās, ka ir jābūt ļoti lielam gribasspēkam un disciplīnai, lai nopietni nodarbotos taekvondo, 

it īpaši profesionālā līmenī. Tas ir gan ļoti smags treniņu darbs un diētas ievērošana ar svara nomešanu pirms sacensībām, gan ir nepieciešama pašdisciplīna.

Plašu publicitāti savulaik guva Latvijas Taekvondo federācijas un māsu Tarvidu nesaskaņas, sporta veida vadītājiem nevēloties atbalstīt talantīgās un panākumus gūstošās meistares. Tagad gan sliktākais jau esot aiz muguras un attiecības kļuvušas pilnīgi neitrālas. Praktiski tas nozīmē minimālu komunikāciju, un nekādu atbalstu no federācijas māsas arī negaida.

"Piespēle" podkāstā

"Piespēle" podkāstā
  • Savā lietotnē meklē - Piespēle

Garums - 15 min; jauna epizode katru svētdienu.

Par pareizu soli Tarvidas uzskata izvēli doties uz treniņiem Vācijā, kur rezultāti sāka augt un palīdzēja iekļūt Latvijas Olimpiskajā vienībā (LOV) ar ļoti labu atbalstu. Arī klubs Vācijas pilsētā Frīdrihshāfenē māsas atbalsta, tādēļ par attiecībām ar sava sporta veida federāciju viņas pat nedomā un saziņa nesniedzas tālāk par retu e-pastu apmaiņu, lai pieteiktos sacensībām.
 

Abas māsas pasmaida, ka savulaik nesaskaņu ar federāciju dēļ nobirdinājušas ne mazums asaru, bet tagad problēmu ir mazāk,

arī tādēļ, ka abas lielākoties uzturas ārpus Latvijas. Visa Tarvidu uzmanība ir koncentrēta treniņu darbam, tādēļ teju viss brīvais laiks Vācijā viņām paiet spēku atgūšanai.

Tarvidas Vācijā dzīvo atsevišķi, lai nebūtu lieki jāstrīdas, un abas pārliecinājušās, ka attiecības tā ir krietni labākas. Jolanta un Inese tiekas treniņos un, kad vēlas, paviesojas viena pie otras. Kluba īrētajā istabā dzīvo Jolanta, turpretim Inese mājvietu īrē pati. Kad Tarvidām šķiet, ka pietrūkst latviešu valoda, viņas mājās uzliek paklausīties kādas latviešu dziesmas.

Māsas uzsver, ka cīnās zem Latvijas karoga, bet savu Vācijas klubu pārstāv gadā vienu reizi Eiropas klubu čempionātā.

Pārējās visās sacensībās viņas pārstāv Latvijas izlasi, jo taekvondo klubu sacensību ir maz.

Māsas klubā maksā biedru naudu, bet saņem arī atbalstu, jo intensīvā sacensību grafikā, kamēr pasauli nebija ietekmējusi pandēmija, ar LOV finansējumu nepietika. Svarīgi, ka klubā trenējas augsta līmeņa sportisti no daudzām pasaules valstīm, un tas nodrošina augstas raudzes profesionālu vidi.

Svara nomešana pirms pāris gadiem bija liela problēma, bet tagad ir jauns noteikums, ka ir svēršanās dienu pirms sacensībām un sacensību dienā. Atšķirība nedrīkst pārsniegt 5%, un tas ierobežo problēmu. Taekvondo ir olimpiskais sporta veids, tādēļ iestājas par sportistiem drošāku vidi.

Būtisks jautājums taekvondo ir sportistu svars. Ja senāk Tarvidām gadījās, ka pirms sacensībām bija jānomet 7–8 kilogrami svara, tad tagad jau ne vairāk kā 3–4 kilogrami, un tas neraisa ne sliktu pašsajūtu, ne veselības problēmas. Būtiski, ka

olimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātā ir atšķirīga svara kategoriju sistēma.

Olimpiskās svara kategorijas ir tikai četras. Jolanta Tarvida 2020. gadā nomainīja kategoriju uz augstāku un startē svarā līdz 62 kilogramiem, bet olimpiskā kategorija viņai būs līdz 67 kilogramiem. Savukārt Inesei olimpiskajās spēlēs atbilstu svara kategorija līdz 57 kilogramiem, turpretim uz pasaules un Eiropas čempionātu viņa nometīs svaru līdz 53 kilogramu kategorijai.

Par olimpisko ceļu uz Tokiju māsas daļēji vēl ir neziņā un cer uz dalību kvalifikācijā 2021. gadā. Tarvidas sevi nepārtraukti uztur labā formā, lai arī rēķinās, ka janvārī plānotā kvalifikācija atkal tiks atcelta. Grūtākais viņām ir gatavoties, īsti nezinot kam. Tomēr abas māsas uzsver, ka katrā ziņā būs gatavas startam, bet informācija par to vēl jāgaida.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti