Roboti spēles netiesās: Tiesneši aicina trenerus iegrožot nesavaldīgus bērnus un vecākus

Bērni sporta sacensībās nepieņemamu attieksmi pret tiesnešiem nereti pārņem no komandu treneriem, kam pietrūkst atbilstošu manieru. Tiesneši ir novērojuši, ka sava loma agresīvās attieksmes kurināšanā ir arī vecākiem, taču treneru morāls pienākums būtu jauno sportistu un pārmērīgi iekarsušo viņu atbalstītāju ielikšana pienācīgas uzvedības rāmjos.

Hokeja tiesnesis Edgars Ārinieks sarunā ar Latvijas Televīzijas "Sporta studiju" uzsvēra, ka bērna uzvedību nosaka gan trenera, gan vecāku attieksme, un tās viena no otras nav nodalāmas. Bērni uzsūc attieksmi, ko redz visapkārt, tādēļ, ja treneris kliedz un rupjiem krievu leksikas vārdiem lamā tiesnesi, tad šāda rīcība tiek pārņemta kā normāla. Kā ar to cīnīties, jādomā sporta veida federācijai, bet pirmais paraugs sportā bērnam ir treneris, uzsvēra Ārinieks.

Savā praksē Ārinieks ir pārliecinājies, ka spēlētāji saskata tiesneša vēlmi valdīt un sodīt, bet patiesībā arbitri tikai cenšas padarīt spēli tīrāku. 

Latvijas Futbola federācijas (LFF) Mārketinga un Komunikācijas departamenta vadītājs Renārs Krīgers atzīst, ka ir grūti piesaistīt jaunus tiesnešus.

Latvijā pat īsti nav iedomājama prakse, kāda tā ir citviet Eiropā, kur vecāki savus bērnus mērķtiecīgi virza tiesneša karjeras sliedēs. 

Pierastāka ir situācija, ka jaunietis pēc nolamāšanas domu par spēļu tiesāšanu met pie malas pat īsti nesācis. Arī Krīgers norādīja, ka trenerim ir jābūt līderim arī attiecībās ar vecākiem un nepieciešamības gadījumā jānorāda uz nepieņemamu uzvedību. 

Savukārt Latvijas Florbola savienības Tiesnešu komitejas vadītājs Māris Kumerdanks paskaidroja, ka pieaugušo čempionātā tiesneši ir sagatavotāki, bet jauniešu spēles vada jaunie florbolisti, kas vēl nav iekrājuši pieredzi. Jaunietim nav telpas, kur mācīties, jo no pirmās tiesāšanas sekundes viņam izvirza nesamērīgas prasības. Tādēļ

svarīgāk ir sniegt atbalstu jaunajam tiesnesim spēles laikā, bet kļūdas var analizēt vēlāk.

Ja attieksme nemainīsies, būs tiesnešu trūkums, kas ietekmēs turnīru rīkošanu, brīdināja Kumerdanks. 

Tāpat Latvijas Hokeja federācijas Vecāku padomes valdes priekšsēdētāja Anda Masaļska uzsvēra, ka mazo hokejistu spēles tiesā tikai nedaudz vecāki jaunieši. Jaunajiem tiesnešiem ir grūti rast iespējas pilnveidoties, un bez citu vecāku izpratnes neizdosies vērst situāciju uz labo pusi. Agresivitāte arī no bērnu puses hokejā ir milzīga, bet to baro treneru un vecāku attieksme, piebilda Masaļska. 

Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) kategorijas tiesnesis Mārtiņš Kozlovskis atzīst, ka tiesnešu trūkst visos sporta spēļu veidos. Jauniešiem netrūkst citu iespēju, un ir grūti piesaistīt viņus spēļu tiesāšanai. Savukārt rūgtā tiesāšanas pieredze ar citu vecāku un treneru pazemojošo attieksmi jaunos arbitrus ļoti sāpina, pat ja viņi to publiski neatklāj. Kozlovskis uzsver, ka izšķiroša loma ir treneriem, kuri nosaka gaisotni spēlēs, un var pateikt nozīmīgus vārdus arī spēlētāju vecākiem.

Par brīnumu Mārtiņš dēvē jauno basketbola tiesnešu skolu Liepājā, un viņš aicina tādu izveidot katrā reģionā.

Kozlovskis mudina, lai būtu kāds, kas par jaunajiem tiesnešiem iestājas, jo ar spēcīgu aizmuguri jaunieši jūtas drošāk.

Pašlaik sportiskā vide nav veselīga un valda agresija, tādēļ par to ir jārunā, kā arī jāapzinās, ka bez tiesnešiem neiztikt, un roboti spēles netiesās, uzsvēra Kozlovskis. Pašlaik vecāki savos 8-9 gadīgajos bērnos jau redz nākamos čempionus un pašu neizdzīvotos sapņus, bet cietēji no tādas attieksmes ir arī paši bērni. Mārtiņš spēj laukumā ar prātu nošķirt emocijas, bet viņš mudina apzināties, ka jauni tiesneši neradīsies tāpat vien.

Topošajiem tiesnešiem pazemojumu dēļ ir bail pieņemt lēmumus, lai nekļūdītos un netiktu nonievāti. Arī Mārtiņš uzsver, ka treneris ir autoritāte, kura rīcība var ietekmēt situāciju dažādos virzienos.

"Treneris ir atslēga, kas nosprauž visas robežas," paskaidroja Kozlovskis.

Dažādos Eiropas reģionos attieksme pret tiesnešiem ir izveidojusies ļoti atšķirīga. Balkānu valstīs tiesnesi apmētās ar visu, kas gadīsies pa rokai, lai izspiestu vismaz kādu labvēlīgu svilpi, turpretim Skandināvijā skatītāji nāk baudīt spēli un nefokusējas uz tiesnesi kā spēles faktoru, pastāstīja Kozlovskis. Viņš saskata, ka

latvieši basketbolā ir pat mierīgāki nekā Lietuvā, kur gan par vaļībām ir arī noteikti bargi soda mēri. 

Latvijas Basketbola savienības (LBS) Vecāku padomes vadītājs Aigars Armanovs par biežāko vecāku problēmu nosauca nespēju sadzīvot ar strīdīgiem tiesnešu lēmumiem. Tiesnesis spēlē pieļauj varbūt dažas kļūdas, kamēr jaunie spēlētāji kļūdās daudz vairāk, bet tādu kritiku no vecākiem nesaņem. Vecākiem jāpatur prātā, ka jauniešu spēles netiesās FIBA kategorijas tiesneši, un agresīva attieksme tikai mazinās vēlmi vēl kādam pievērsties tiesneša arodam un kļūt tajā arvien labākam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti