Starptautiskās Biatlona savienības komisija: Bijušie vadītāji piesedza Krievijas dopingu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bijušais Starptautiskās Biatlona savienības (IBU) prezidents Anderss Besebergs un viņa sabiedrotie IBU izpildkomitejā izmantoja neierobežotas varas iespēju, lai praktiski jebkurā jautājumā preferenciāli darbotos Krievijas interesēs un piesegtu tās sportistu dopinga pārkāpumus, liecina ceturtdien publicētais IBU Ārējās revīzijas komisijas ziņojums.

Komisija pārkāpumus konstatēja arī bijušās IBU ģenerālsekretāres Nikolas Rešas darbībā, tiesa, mazākā mērā. IBU Ārējās revīzijas komisijas ziņojums tapa divu gadu darbā, izanalizējot vairāk nekā 70 000 dokumentu un veicot pārrunas ar apmēram 60 personām.

Pēc komisijas teiktā,

konstatētā rīcība līdz oficiālai apsūdzībai nav uzskatāma par abu amatpersonu vainas pierādījumu.

Tomēr komisija uzskata, ka ieguva pietiekami uzticamus un pārliecinošus pierādījumus, kas norāda uz Beseberga un Rešas pieļautajiem pārkāpumiem. Gala lēmums par sankcijām jāpieņem neatkarīgai IBU institūcijai, kas uzrauga organizācijas darbības atbilstību labas pārvaldības praksei.

Pret Besebergu un Rešu notiek arī kriminālizmeklēšana dopinga, krāpšanas un korupcijas lietā, bet apsūdzības nevienam no viņiem nav izvirzītas. Krimināllietas dēļ Besebergs atteicās sadarboties ar IBU komisiju, savukārt Reša veselības problēmu dēļ atbildes uz jautājumiem nesniedza. 

"Pilnīgs korporatīvās pārvaldības drošības pamatu trūkums ļāva [bijušajam] prezidentam un viņa sabiedrotajiem IBU izpildkomitejā rīkoties bez aiztures, pārbaudēm, caurspīdības un atbildības, kas liktu būt godīgiem," vēstīts IBU komisijas ziņojumā. 

Komisijas ieskatā, Besebergs praktiski jebkurā jautājumā pastāvīgi darbojās Krievijas interesēs un aizstāvēja tās,

krietni pārsniedzot saprātīgas robežas. Komisija aicināja ar sava darba rezultātiem iepazīstināt pašreizējos un bijušos biatlonistus, kā arī nosūtīja informāciju kriminālizmeklētājiem. 

Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) 2017. gadā konfidenciālā ziņojumā informēja, ka IBU vadība darīja visu iespējamo, lai pret Krieviju nesāktu dopinga pārkāpumu procedūru. WADA arī pauda pārliecību, ka Besebergs bija absolūts Krievijas interešu aizstāvis, tostarp veicinot 2021. gada pasaules čempionāta rīkošanas tiesību piešķiršanu Tjumeņai 2016. gadā, lai gan tobrīd jau bija zināms, ka Krievijā no 2011. līdz 2015. gadam tika īstenota organizēta dopinga programma. Vēlāk čempionāta rīkošanas tiesības Krievijai gan atņēma. 

Pēc IBU izpildkomitejas iesniegtajiem pierādījumiem par Krievijas Biatlona federācijas prezidenta Aleksandra Kravcova īstenoto balsu pirkšanu 2014. gada IBU kongresā Besebergs lietu noklusinājis. Savukārt 2016. gadā IBU kongresā Besebergs pretēji WADA aicinājumam mudināja balsot par pasaules čempionāta rīkošanas tiesību piešķiršanu Tjumeņai.

Lai gan Tjumeņa zaudēja pasaules čempionātu, tā ieguva tiesības 2018. gadā rīkot Pasaules kausa finālposmu.

Oponentus IBU izpildkomitejā Besebergs apklusināja ar draudiem, ka viņi "var zaudēt savas mājas" un būs personiski atbildīgi par vietējo rīkotāju finanšu zaudējumiem,

ja lauzīs jau parakstītu līgumu. 

IBU komisija konstatēja, ka Besebergs par labvēlību Krievijai ticis atalgots ar bezmaksas medību ceļojumiem un prostitūtu pakalpojumiem. Kukuļos Besebergs saņēmis 200–300 tūkstošus dolāru. 

Reša par Beseberga favorītismu Krievijai bijusi nobažījusies, taču vairākkārt arī pati pieļāvusi pārkāpumus, konstatēja IBU komisija. Viņa atbilstoši nerīkojās, kad 2014. gadā Krievijas biatlonista Jevgēņija Ustjugova dopinga analīzēs rādītāji ievērojami pārsniedza pieļaujamo normu.

Reša arī sniegusi padomus Krievijai, kā apelācijā Starptautiskajā Sporta arbitrāžas tiesā panākt triju Soču olimpisko medaļnieku soda atcelšanu. 

Norvēģijas mediji iepriekš rakstīja, ka Besebergs kopš 2011. gada slēpa informāciju par 65 Krievijas biatlonistu dopinga lietām. Austrijas policija 2018. gada aprīlī veica kratīšanu IBU galvenajā mītnē Austrijas pilsētā Zalcburgā, kā arī birojos Norvēģijā. 72 gadus vecais Besebergs neilgi pēc tam paziņoja, ka nepretendēs vēl uz vienu termiņu IBU vadībā, savukārt 42 gadus vecā Reša uz laiku apturēja darbību organizācijā un IBU viņu uz izmeklēšanas laiku atstādināja. 25 gadus IBU vadījušais Besebergs vēlāk paziņoja, ka līdz izmeklēšanas beigām nepildīs IBU prezidenta pienākumus. 

2018. gada septembrī IBU kongresā organizācijas prezidenta amatā uz četriem gadiem ievēlēja zviedru Uli Dālinu. 

IBU Ārējās revīzijas komisijas ziņojums (angļu valodā) 

Dokumenti

IBU komisijas ziņojums

Lejuplādēt

2.5 MB

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti