Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Telpu futbols: spējam konkurēt ar pasaulē labākajiem

Sporta Studija viesojas Biatlona Pasaules kausā

Vējš, salstoši pirksti un sākuma stress. Kā latvieši Zviedrijā iejutās biatlona sezonas pirmajā posmā

Estešunda biatlona Pasaules kausa sacensības uzņem jau kopš 1989. gada, Zviedrijas posmam ierasti notiekot novembra izskaņā un decembra sākumā. Laikapstākļi tad parasti vēl neatspoguļo Estešundas saukli "Ziemas pilsēta", tomēr šoreiz Latvijas Televīzijas (LTV) "Sporta studija" klātienē pārliecinājās, ka par sniega trūkumu nevar sūdzēties.

Latvijas izlase uz ziemīgi auksto pirmo posmu ieradās ar cienījama kalibra komandu – astoņiem biatlonistiem, kas, pateicoties vēl iepriekšējās sezonās nopelnītajiem punktiem, ļāva piedalīties arī vīriešu un sieviešu stafetēs.

ĪSUMĀ:

Biatlona izlases treneris Valdis Bērziņš kopā ar "Sporta studiju" devās pieteikt sacensībām stafetes sastāvu, smejot, ka vēl ne reizi nav gadījies to aizmirst, bet tuvu tam latvieši bijuši reiz sacīkstēs Igaunijā. Kā jau labi draugi igauņi uz misēkli pievēruši acis un kaimiņus sacensībām tomēr pielaiduši. Bērziņš gan lēš, ka līdzīga liksta Vācijā noteikti beigtos ar palikšanu ārpus sacīkšu dalībnieku loka. 

"Šeit ir tāds datoriņš, es tā kā iečekojos ar savu karti. Mēs tikai ar [treneri] Ilmāru [Brici] drīkstam to darīt," ar stafetes sastāva reģistrēšanas kārtību iepazīstināja treneris Bērziņš. "Tā, izlec mūsu [biatlonistēm vārdi], tad saliek katrai etapu pretī. Baiba Bendika skries otro [posmu], Sandra Buliņa skries ceturto, Sanita Buliņa skries pirmo un Annija Sabule skries trešo. Lūk, apstiprinām un pieteikums ir noticis. Mums uz e-pastu atnāk apstiprinājums, ka ir pieteikts."

Lai gan sacensību norisēs viss jau ir maksimāli digitalizēts, katrai komandai arī atsevišķā skapītī ir sava vieta informācijas saņemšanai. Tur nonāk arī Latvijas sportistiem sūtītās vēstules – līdzjutēji arvien raksta Bendikai un Rastorgujevam, pastāstīja Bērziņš.

Izlases treneris Bricis sacīkstēs allaž ir gatavs būt trases malā, lai varētu izpalīdzēt gan tehniskās lietās, gan uzmundrināt sportistus un dot aktuālo informāciju.

"Arī interesē tieši apskatīties trasē, kā tas [sniegums] izskatīsies. Es gribētu, protams, atrasties arī šautuvē, bet vienlaicīgi es to diemžēl nevaru izdarīt – [atrasties] visās vietās uzreiz," paskaidroja Bricis.

"Aiziet, Sanita! Taisi ciet caurumu. Nelaid iekšā tur nevienu! Sēdi, sēdi lejā," sacīkstes gaitā balsi trasē netaupa Ilmārs. "Slēpes ļoti labi slīd. Sanitai galīgi nesēžas. Arī stadionā iet sānos ārā. Mierīgāk vajag," sportistes veikumu komandai radiosakaros raksturoja Bricis.

Savukārt treneris Bērziņš atklāja šautuvei raksturīgās viltības, kas sportistiem sacīkšu gaitā jāspēj atpazīt.

"Vējš, salst pirksti ilgstoši. Šeit izteikti ir vējš," pastāstīja Bērziņš. "Mēs pa vidu esam tagad, bet kaut kur tajā galā – [vējš] atsities pret ēku, citreiz virpulis uzmet pretēji atkal. Nav viegli – viss jāredz un jāpiefiksē."

Bērziņš uzsvēra, ka

pirmais Pasaules kausa posms ir tikai sezonas sākums un starta stress dara savu.

"Šajā līmenī, manuprāt, jebkurš uz stresa var uzrauties. Atbildība tomēr," uzsvēra Bērziņš. "Gribas, ir vēlēšanās – tad iznāk kaut kur pārcensties. Tad nokļūdīties vieglāk."

Latvijai abas stafešu komandas šoreiz nesasniedza finišu, bet iegūtās pozīcijas ļauj atrasties nāciju TOP20.

Biatlons ir ne tikai izturības sporta veids – sportistiem fiziski prasīgs, bet arī tehnisks. Biatlona lielvalstis var lepoties ar gandrīz neierobežotu iespēju iegūt labākās slēpes un smērvielas. Latvijas izlasē ar apsviedīgu darbu un milzu centību atstatumu starp lielajām komandām cenšas samazināt – par to rūpējas Edgars Piksons, Reinis Korsūnovs un uz Estešundas posmu pieaicinātais norvēģu speciālists Ole Tretterūds, kurš ir ilggadējs pasaules slēpošanas smēru granda "Swix" pārstāvis Pasaules kausos.

"Mums uz katru slēpi ir savs variants. Mēs braucot izvērtējam slīdamību, sajūtu un arī to, kā [braucot] kalnā, kā lejā – kurš no variantiem strādā," pastāstīja izlases treneris un slēpju meistars Reinis Korsūnovs. "Kad mēs testējām, varbūt nedaudz sniegs bija mitrāks. Tagad sacensību laikā paspēja izžūt – līdz ar to sniegs palika sausāks un slīdamība kritās. Arī zēni atzina, ka piešaudē pēc sajūtām šķita, ka daudz labāk slīd nekā sacensību laikā, jo sniegs izžūst un paliek stipri lēnāks. Bija tāds sauss pulverītis – šeit tas ir ļoti raksturīgs sniegs. 99% [gadījumu] sacensībās šeit ir tieši tāds sniegs."

Par Korsūnova veikumu ļoti priecājas izlases sportiste Bendika – viņa ir gandarīta, ka speciālists nav aizvilināts palīdzēt kādas citas valsts izlasei.

"Tehniskajā ziņā, manuprāt, Reinis mums ir milzīgs bonuss, ka viņš tik veiksmīgi un ātri visu apguva," atzina Bendika. "Viņš tiešām ir kļuvis par vienu no topa smērētājiem, kuru savā komandā patiesībā grib iegūt citas komandas. Prieks, ka norvēģi viņu nenozvejoja un viņš palīdz mums arī šosezon."

Posms Zviedrijā bija Bendikas atgriešanās Pasaules kausa līmenī vien divus mēnešus pēc bērniņa dzimšanas. Viņa jau bija gatava startēt, protams, piesardzīgi, ieklausoties ķermeņa valodā.

"Arī citas sportistes saka, ka es trenējos kā traka. Vakardien pēc starta [Itālijas biatloniste Liza] Vitoci teica tieši to pašu," pastāstīja Baiba. "Realitātē jau tas [darba] apjoms samazinājās noteikti par kādiem 40%. Es, protams kā grūtniece trenējos ļoti daudz, bet man pašai tas bija stipri mazāk. Viss bija tādā lielā komforta līmenī, nemokot ķermeni."

Īsto atgriešanos Baiba plāno nesasteidzot  – pēc Jaungada.

Līdz tam viņa atgriežas treniņos, un dalība Starptautiskās Biatlona savienības (IBU) kausā Norvēģijā arī būs gatavošanās daļa.

Vitoci sarunā ar LTV neslēpa apbrīnu par Bendikas lielisko atgriešanos sacensībās.

"Viņa [Bendika] ir patiesi apbrīnojama. Papildus arī nedaudz traka, bet ļoti spēcīga sieviete. Manuprāt,  ir ļoti grūti sacensties pēc dzemdībām," teica Vitoci. "Baiba ir lieliska – sekoju viņas treniņiem, kad vēl bija stāvoklī. Cerams, atgriezīsies vēl spēcīgāka, un patiesi priecājos par viņu."

Savu maksimumu un progresu uzskatāmi apliecināja Sanita Buliņa, kura spēja reabilitēties pēc neveiksmes stafetē, kvalificējoties iedzīšanas sacensībām un finišējot labāko trīsdesmitniekā ar karjeras rekordu. 

"Esmu ļoti priecīga. Kaut gan stāvus [šaušanā], domāju būs divas nulles, bet nedrīkst jau tā [pirms laika] domāt. Tomēr tāpat labi man – trīs sodi četrās šautuvēs," savu veikumu rezumēja Sanita. "Īsti nezinu, ar ko to izskaidrot, bet esmu priecīga, ka šī ir trešā reize, kad tieku iedzīšanā, bet pirmā reize, kad izdodas pakāpties, nevis nokrist pozīcijas zemāk."

Izlases līderis Rastorgujevs turpina sevi apliecināt visaugstākajā līmenī – sezonu viņš sāka ar 4. vietu individuālajā distancē, kam sekoja divi augstvērtīgi starti sprintā un iedzīšanā.

Tas viss vēl ar slimības sekām, kas Andrejam neļāva piedalīties uz visiem 100%.

"Es vēl [ideālā] fiziskajā kondīcijā neesmu. Viss jau kopā iet," uzsvēra Rastorgujevs. "Šaušana iet kopā ar fizisko [formu], fiziskais iet kopā ar šaušanu. Līdz ar to mentāli visas trīs lietas kopā strādā – nav atsevišķu aspektu. Ja fiziskais tagad ir zemāk, līdz ar to šaušanā vairāk redzam kļūdiņas, īpaši [šaušanā] stāvus."

Andrejs vienmēr ir bijis tuvu pasaules elitei, bet līdz uzvarai vēl nav aizsniedzies. Tomēr

par Rastorgujeva spējām nešaubās Vācijas biatlona leģenda un četrkārtējais olimpiskais čempions Svens Fišers.

"Vērojot viņu [Rastorgujevu], uzreiz pamanu ātrumu trasē – tas ir būtiski labam biatlonistam," sacīja Fišers. "Šaušanā viņš tikai kļūst arvien precīzāks. Sekoju Andrejam un ceru, ka viņš kļūs labāks, jo mans bijušais treneris Klauss Zīberts agrāk ar viņu strādāja. Tāpēc ir pamatotas cerības par Andreju, jo viņiem [ar Zībertu] bija lieliskas attiecības. Dodiet viņam iespēju, jo viņš var kļūt tikai labāks. Tomēr pats svarīgākais ir ticēt sev kā sportistam – tu vari būt ātrs slēpošanā, dažkārt labs šaušanā, bet tam jāsanāk kopā. Uz to ir jātiecas un jātic – es varu visu izdarīt."

Rastorgujevs tikmēr neslēpj, ka augsta panākuma trūkums kremt, bet sportists dara visu iespējamo, lai līdz tam aizsniegtos. 

"Tieši regulārajā sezonā trūkst viens bleķis. Viņa man trūkst, tas man joprojām pa visiem gadiem nav bijis sasniedzams," teica Rastorgujevs. "Eju maksimāli, maksimāli gatavojos, lai [beigās] būtu apmierināts."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti