Koncertzālē «Latvija» notiks labdarības koncerts Ukrainas atbalstam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Svētdien, 3. aprīlī, Ventspilī, koncertzālē "Latvija" notiks labdarības koncerts "Nakts nevar ilgt mūžīgi" Ukrainas un tās cilvēku atbalstam, informēja koncertzāles pārstāvji.

Koncertā "Nakts nevar ilgt mūžīgi" izskanēs dziesmas no divu ievērojamu, dažādu paaudžu un atšķirīgu pasauļu skaņražu cikliem. Ievadā klausītāji gan klātienē, gan tiešsaistē dzirdēs ievērojamā 20. un 21. gs. ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova (Valentyn Silvestrov) dziesmas no cikla "Klusās dziesmas" ("Stille Lieder" jeb "Silent Songs") baritona Armanda Siliņa un pianista Riharda Plešanova sniegumā. Turpinājumā pirmatskaņojumu Latvijā piedzīvos pazīstamā amerikāņu komponista Deivida Langa piecu dziesmu cikls "Runā nāve" ("Death Speaks"), kura lasījumam vienkop pulcēsies soprāns Beāte Zviedre, vijolniece Marta Spārniņa, ģitārists Kaspars Vizulis un pianists Edgars Cīrulis. Koncerta telpu vārda plašākajā nozīmē veidos vizuālie mākslinieki Krista un Reinis Dzudzilo.

Ciklam "Klusās dziesmas", kas radīts laika posmā no 1974. līdz 1977. gadam, Valentīns Silvestrovs izmantojis krievu un angļu autoru, tostarp Jevgeņija Baratinska, Aleksandra Puškina, Sergeja Jeseņina, Džona Kītsa un Persija Biša Šellija un citu romantisko dzeju. Kā teicis pats komponists, kura cikls savulaik daudzus pārsteidza ar negaidīto "muzikalitāti", rimtumu un skumjo skaistumu iepretim iepriekš piedzīvotajam radikālismam, "šī cikla galvenā varone ir dzeja".

Ciklu "Runā nāve" Deivids Langs radījis pirms desmit gadiem sevis paša iepriekš komponētās pasijas "Sērkociņu pārdevēja" iespaidā, kā arī domājot par Šūbertu un viņa dziesmu "Nāve un jaunava", kuras tapšanu savukārt iedvesmojis šāda paša nosaukuma Matiasa Klaudiusa dzejolis.

"Es atminējos Šūberta brīnišķīgās dziesmas uzbūvi, kurā teksts ir divdaļīgs. Pirmajā dziesmas pusē skan jaunas meitenes balss, lūdzoties, lai Nāve tai paiet garām neskarot, bet otrā – Nāves mierinošā atbilde. Man tas sasaucās ar Hansa Kristiana Andersena "Sērkociņu pārdevēju", kurā arī ir šie pretmeti – dzīvajo bailes iepretim nāves mierpilnumam," par cikla "Runā nāve" iedvesmas avotiem teicis Deivids Langs.

Dziesmā "Sāpes mainās" ("Pain Changes") rodamā frāze ir mākslinieku Dzudzilo izvēlēta par Ventspils koncerta vadmotīvu – "Nakts nevar ilgt mūžīgi" jeb "The night can`t last forever".

"Šī frāze iezīmē gan nakti, kas šobrīd iestājusies mūsu visu prātos un cilvēku rīcībā, gan ticību, zināšanu, ka tā reiz beigsies.

Diena atgriezīsies, kaut nakts jau vairākas nedēļas iestrēgusi. Nakti ierasts izmantot arī kā poētisku apzīmējumu ciešanām, un zinām arī, ka mirstot cilvēks aizver acis un iestājas tumsa. Tumsa pārņem gaismu, kad lidmašīnas bloķē sauli, bet tas nevar ilgt mūžīgi," domājot par koncertu, stāstīja Krista un Reinis Dzudzilo.

Koncerta rīkotāji informēja, ka visi ieņēmumi no biļešu tirdzniecības un pie to iegādes brīvprātīgi pievienotie ziedojumi ar labdarības organizācijas “Ziedot.lv” starpniecību tiks novirzīti palīdzībai Ukrainas cilvēkiem un nonāks tur, kur visvairāk nepieciešami.

KONTEKSTS:

Krievijas iebrukums Ukrainā turpinās jau kopš 24. februāra. Sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja, ka pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā. Konfliktā jau gājuši bojā vairāk nekā 500 civiliedzīvotāji, tajā skaitā 40 bērni.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas vairākas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Tikmēr arvien vairāk ārvalstu uzņēmumi boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Kā palīdzēt?

Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit – koordinatori ar jums sazināsies.

Iedzīvotājiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit – koordinatori ar jums sazināsies.

Uzņēmumiem, kas gatavi ziedot preces vai bez maksas uzņemt bēgļus, reģistrēties šeit.

Uzņēmumiem, kas gatavi nodarbināt bēgļus, reģistrēties šeit.

Iedzīvotājiem, kas gatavi bez maksas uzņemt bēgļus, reģistrēties šeit.

Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.

Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti