Dienas ziņas

Ukraina gatavojas jauniem uzbrukumiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pedvālē instalācija par godu Ukrainai

Pedvālē ar mākslas instalāciju skaita dienas, kurās Ukraina cieš no kara

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Šobrīd, kad Ukraina cieš no Krievijas īstenotā kara, Latvijā zināmais tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs jūt tai līdzi, katru dienu apsienot Ukrainas karoga krāsas lentu ap bērzu, kas veido 70 koku aleju. Instalācija nosaukta "Melnais caurums, Ukraina, karš, aleja".

80 hektāru platībā, kuru apsaimnieko Ojārs Arvīds Feldbergs, ir pļavas, gravas, mežs, koki un krūmi, un cauri šai ainavai vijas takas, kur gar malām ir izvietotas skulptūras un instalācijas.

"Mani ar šo vietu saista tāda interesanta vēsture, jo es te biju tad, kad es vēl nebiju. Māte man atstāja fotogrāfijas – kad es vēl nebiju piedzimis, tad viņa bija šeit jau – pie Sabiles," stāsta Ojārs Arvīds Feldbergs.

Mākslinieks, klīstot cauri šiem krūmiem un dadžiem, redzēja vīziju mājvietai un mākslas parkam vienuviet. Tā no vīzijas izveidojās brīvdabas mākslas muzejs, kas jau vairākus gadus priecē apmeklētājus.

"Es it kā apjautu šo situāciju un nolēmu izmantot simbolus – aleju un kokus. Kokam ir aleja, tad stumbrs, tad lapotne ar zariem. Un saknes, kas ir pazemē, tā ir pagātne, pieredze, tauta, vecāki. Un caur šo stumbru koks ietriecas debesīs nākotnē," teic Feldbergs.

Tā mākslinieks sāka skaitīt Ukrainas kara dienas un siet ap katru koku Ukrainas karoga krāsu lentas, kas simbolizē katru nodzīvoto dienu, cerot, ka tāpat, kā šai karoga lentai ir sākums un beigas, tāpat arī šim notikumam drīz vien pienāks gals.

"Es turpināšu tāpat siet vienu kārtu, ja būs uzsieta jau otra kārta vai trešā, bet ceru, ka tas tik ilgi nebūs," atzīmē mākslinieks.

Gandrīz visi bērzi ir tēlnieka paša stādīti, izņemot vienu ar diviem stumbriem, kas tur bijis jau pirms tam un tēlniekam asociējas ar divu pasauļu savienošanos. Alejas vidū ir izvietoti arī ugunskuri, kuriem ir sava nozīme.  Mākslinieks skaidro: "Šie ugunskuri simbolizē to, kas notika Ukrainā – es redzēju, kā deg mājas, ielu malās, katrā pusē, kā tiek sagrautas skolas, slimnīcas, un tas viss sadega ugunīs – nu tas ir karš, tas notika šajā ceļā un joprojām notiek."

Arī kara beigām par godu, iespējams, tiks veidota kāda instalācija, taču pagaidām par to esot pāragri spriest, jo Ojārs Feldbergs vēlas smelties no iespaidiem, kas tiks gūti šajā laikā. Tomēr par to, vai instalācija "Melnais caurums, Ukraina, karš, aleja" būs apskatāma visu laiku, vai tikai šobrīd, kad norisinās karš, tēlnieks vēl nav domājis.

KONTEKSTS:

Krievijas iebrukums Ukrainā turpinās kopš 24. februāra. Sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja – pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas vairākas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Tikmēr arvien vairāk ārvalstu uzņēmumi boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti