Mākslas darbs sauc pēc palīdzības. Pedvālē atklāj Ukrainai veltītu mākslas objektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jau 110. kara dienu Pedvāles mākslas parkā tēlnieks Ojārs Feldbergs dodas uz savu bērzu aleju un kādam no stumbriem apsien Ukrainas karogu. Šobrīd ukraiņu atbalstam viņš izveidojis arī jaunu vides mākslas objektu. Talsu novadā dzīvojošie ukraiņi atzīst, ka viņiem nozīmīgs ne tikai materiālais un praktiskais ikdienas atbalsts, bet arī mākslas veidā paustā solidaritāte.

Vēl pirms atklāšanas jaunāko Pedvāles mākslas parka objektu klāj milzīgs melns pārvalks, kas apkārtējiem rada smaguma sajūtu. Skanot ukraiņu tautasdziesmai un kūpot tumšiem dūmiem, pārvalks tiek noņemts un zem tā atklājas drupas. Talsu novadā dzīvojošie ukraiņi, kas piedalījās mākslas darba "Kliedziens" atklāšanā, atzīst, ka, to redzot, lūst sirds.

Pedvāles mākslas parks
Pedvāles mākslas parks

Ukrainiete Viktorija Zaiceva ir aizkustināta: "Jo mums nācās braukt prom, un viss palika tieši šādā stāvoklī. Tas ir tik reāli. Tu sēdi mājā un pāri lido raķetes, tu redzi, kā tavā valstī viss tiek izpostīts. Tas uzspridzina smadzenes."

Mākslas darbam tēlnieks Ojārs Feldbergs devis nosaukumu "Kliedziens". Objekta apļveida forma simbolizē Ukrainas robežu, un uz četrām debespusēm orientēti četri akmeņi, kas, pavēruši mutes, kliedz.

Tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs skaidro, ka akmeņi "kliedz visai pasaulei par to, kas notiek, un sauc pēc palīdzības".

Pedvāles mākslas parks
Pedvāles mākslas parks

Mākslas objektu tēlnieks izveidojis kalna pakājē, lai to varētu redzēt no kalna virsotnes, kurā plīvo Ukrainas karogs. Un tas veido kompozīciju ar apkārtējiem mākslas darbiem – turpat netālu esošiem kalnā kāpjošiem akmeņiem vienā pusē ir veltījums Latvijas cīņai par neatkarību, nu otrā pusē cīņai par Ukrainas brīvību.

"Tā ir arī piemiņa karavīriem, kas tur iet bojā, kas cīnās par Ukrainas brīvību. Kā arī tiem cilvēkiem, civiliedzīvotājiem, kuri palika pagrabos, zem drupām, ceļu malās, un vēl ir līdz šai dienai," uzsver tēlnieks.

Pedvāles mākslas parks
Pedvāles mākslas parks

"Stiprās sievas", kuras parasti dzied latviešu spēka dziesmas, šoreiz pie katra no kliedzošajiem akmeņiem nodziedāja četras ukraiņu dziesmas. Ansambļa vadītāja Igeta Ozoliņa skaidro: "Tās dziesmas ir par dzīvi, par tiem notikumiem, kas valda cilvēku dzīvēs. Tas ir silti un enerģētiski. Un tādi, kādi ukraiņi arī ir. Arī ukraiņu mūzika ir enerģiska un iedvesmojoša."

Pedvāles mākslas parks
Pedvāles mākslas parks

Viktorija Zaiceva atzīst: "Jūs mūs šādi turat aiz rokas, un jūsu sirdis ir šeit – blakus mūsu sirdīm. Par to jums milzīgs paldies!"

Tēlnieks Ojārs Feldbergs joprojām ik dienu vienam no bērzu alejas kokiem apsien Ukrainas karogu. Karš ilgst jau vairāk nekā trīs mēnešus, tāpēc karogi jau veidojas kārtās. Taču viņš to turpinās, līdz karš Ukrainā būs beidzies.

Pedvāles mākslas parks
Pedvāles mākslas parks

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti