Atklās pirmo Teterevu fonda programmas «Māksla publiskā telpā» objektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Īstenojot Borisa un Ināras Teterevu fonda programmu "Māksla publiskā telpā", 29.septembrī plkst. 12 Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā notiks pirmā objekta - jauno mākslinieku Brigitas Zelčas-Aispures un Sanda Aispura darba "Klusā daba" - atklāšana.

Jaunā skulptūra sasaucas ar mākslas vēsturē labi zināmo 16.gadsimta beigu un 17.gadsimta klusās dabas žanru, kas īpašu pilnziedu sasniedza tā saucamajā holandiešu Zelta laikmeta glezniecībā. Darba garums ir 5 m, platums 3 m, augstums 1,7 m.

Brigita Zelča-Aispure (1986) 2012.gadā ieguvusi mākslas maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, absolvējot Vizuālās komunikācijas nodalu. Mākslas darbs "Klusā daba" ir jau otrā Brigitas Zelčas-Aispures pilsētvides skulptūra, kura daļēji tematizē mākslas vēstures faktu. Pirmā ar nosaukumu "Villendorfas Venēra 21.gs." atrodas pie Latvijas Mākslas akadēmijas.

"Holandiešu gleznoto augļu un dārzeņu vietā redzamas latviskas dabas veltes - puravi, ķirši, āboli, bumbieris. Pats zaķis ir dzīvs un vesels, tādējādi izgaismojot Radītāja spēju apliecināt brīnumu, kas ir jebkuras jaunas dzīvības rašanās," akcentē mākslieniece Brigita Zelča-Aispure.

Jaunie mākslinieki ir pārfrāzējuši holandiešu gleznotās klusās dabas. Skulptūrā zaķis ir kā augšāmcēlies - tas ir sveiciens ne tikai senākai mākslas vēsturei, bet arī jaunākajiem konceptuālās mākslas paraugiem," stāsta programmas kuratore Helēna Demakova.

"Mākslinieki īpaši uzsver vācu 20.gadsimta mākslinieka Jozefa Boisa mantojumu - te pieminama viņa performance "Kā skaidrot gleznas mirušam zaķim". Tajā mākslinieks uzlējis uz galvas medu un uz tās uzlicis zelta lapiņas, rādot mirušajam zaķim savus zīmējumus. Jozefa Boisa māksla ir konceptuāla izpausme par cilvēka un dabas tuvības tēmu. Tāpat Boisa mākslai raksturīgs "paplašinātais mākslas jēdziens" un "sociālā plastika", pie kuras pieskaitāma jaunais latviešu mākslinieku darbs "Klusā daba"," turpina Demakova.

Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas "Māksla publiskā telpā", kas aizsākās 2013.gadā, ir mecenātu pienesums, lai Rīga kļūtu par izcilu kultūras metropoli.

2014.gada rudenī Rīgā tiks atklāti pirmie trīs paliekošie lielformāta mākslas darbi pilsētas vidē.

Programmas praktiskā iecere ir radīt paliekošus laikmetīgās mākslas darbus pilsētvidē. Programmas vadmotīvs ir domātprieks, lai uzsvērtu, ka laikmetīgā māksla pilsētvidē varētu vairāk ienest pozitīvu pārsteigumu, paradoksu, pasaules elpu un domas klātbūtni. 

Par godu objekta "Klusā daba" atklāšanai 29.septembrī no plkst. 13 līdz 19 ieeja Botāniskajā dārzā būs bez maksas, izņemot Taureņu mājas apmeklējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti