Skolas gaitas par spīti karam. Aicina uz Ukrainas dokumentālo īsfilmu bezmaksas seansu

Otrdien, 10. oktobrī, pulksten 18.00 Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālajā filmu skolā (Elijas ielā 17) notiks Ukrainas dokumentālo īsfilmu seanss. Seansā tiks izrādītas dokumentālās īsfilmas – laikmeta liecības par skolas gaitu atsākšanu Ukrainā par spīti karam, aizbraucēju portreti un cilvēcīgas ainas no pagaidu apmešanās vietām, informēja rīkotāji.

Dokumentālo īsfilmu seansu rīko Baltijas jūras dokumentālo filmu forums. Divas no seansa programmā iekļautajām filmām skar izglītības tematiku sarežģītos sociālpolitiskos apstākļos. Ukrainā veidotajā filmā "Kad es pieaugšu" (When I Grow Up, režisori Klēra Bijē, Olivjē Žobārs, 2023) trīs drosmīgi ukraiņu jaunieši – četrpadsmitgadnieki Mikita, Darina un Sonja no Irpiņas – atsāk mācības par spīti karam. Filma veidota Eiropas Komisijas kampaņā "Izglītība par spīti visam" (Education, No Matter What), kas rīkota ar Eiropas Civilās aizsardzības un humānās palīdzības ģenerāldirektorāta (ECHO GD) starpniecību. Dodot jauniešiem balsi, kampaņa "Izglītība par spīti visam" dokumentē viņu ambīcijas un drosmi kara izpostītajā valstī. Oktobra beigās filma tiks izrādīta arī jauniešu organizācijas "Avantis" rīkotajā starptautiskajā mediju nometnē jauniešiem "Young Media Sharks" Kuldīgā.

Savukārt liriskā dokumentālā filma "Zosja" (rež. Varvara Možajeva, 2023) ieved skatītājus 18 gadus vecās mākslas studentes Zosjas pasaulē. Viņa studē Diseldorfas Mākslas akadēmijā un, tāpat kā filmas režisore, no jauna veido savu dzīvi pēc aizbraukšanas no dzimtās Harkivas. Filma ieguvusi galveno balvu kampaņā "Izglītība pāri visam" VICE World News rīkotajā īsfilmu konkursā "Izglītība darbībā".

Vēl divas seansa programmā iekļautās īsfilmas veidotas Ukrainas kinofestivāla "Docudays UA" konkursā "Civil Pitch 2.0", kura mērķis ir iemūžināt šobrīd aktuālus notikumus Ukrainā. Filmas "Nakts paspārnē" (Under the Wing of a Night, rež. Lesja Diaka, 2022) centrā ir 11 gadus vecā Olesja, kura kopā ar māti tagad dzīvo Briselē un ik vakaru gaida tēta zvanu no Ukrainas. Ģimenes lielā tuvība vairo jaunās meitenes spēku, bet deja un pieskārieni ļauj tikt galā ar dusmām un pielāgoties jaunajai ikdienas realitātei.

Novērojošajā filmā "89 dienas" (89 Days, rež. Pavlo Dorohojs, 2022) apkopotas ainas no Harkivas metro stacijas, kas iebrukuma pirmajos mēnešos daudziem pilsētas iedzīvotājiem kalpoja par bumbu patvertni. Pēc filmas paredzēta saruna ar režisoru.

Filma "89 dienas"
Filma "89 dienas"

Konkursā "Civil Pitch 2.0" veidotās filmas pavasarī pirmizrādītas Kanādas dokumentālā kino festivālā "Hot Docs".

Ieeja seansā brīva. Filmas tiks izrādītas oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti