Kultūras ziņas

Konkursā «Hadrons» uzvar trio «Nostra»

Kultūras ziņas

Pasniegtas Latvijas Literatūras gada balvas

Latvijas gada monēta – Medus monēta

Par «Latvijas gada monētu 2018» atzīta Artūra Analta veidotā «Medus monēta»

Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2018" atzīta "Medus monēta", kurā pārdzimis inovatīvas kolekcijas monētas dizaina konkursā 1. vietu ieguvušais dizainera Artūra Analta darbs, vēstīja Latvijas Bankas pārstāvji.

Kopumā sabiedrības aptaujā tika saņemts vairāk nekā 9000 balsojumu, no tiem vairāk nekā 2700 nododot par "Medus monētu".

Medum Latvijā ir īpaša loma. Par to un čaklajām medus vācējām – bitēm – runā mūsu tautasdziesmas, tas ir nozīmīgs pārtikas, tautas medicīnas un kosmētikas produkts. Savu valsti tās pilsoņi rosīgā ikdienā piepilda kā bites stropu. Tāpēc "Medus monēta" ir čakluma un darba salduma simbols. Turklāt bitēm ir nozīmīga loma bioloģiskās daudzveidības uzturēšanā, un to klātbūtne ir dabas veselības rādītājs.

Neparastā, formas ziņā bišu šūnām radniecīgā kolekcijas monēta "Medus monēta" veidota no sudraba un apzeltīta. Bišu šūnu reljefs atveidojums ar dažādas intensitātes matējumu iezīmē Latvijas kontūru un Rīgas jūras līci. Monētas forma ir unikāla, un, savietojot monētas blakus, tās veido vienotu kopumu tāpat kā bišu šūnas medus kāri stropā. Monēta izgatavota kaltuvē UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva).

Svinīgajā monētu mākslinieku sveikšanas ceremonijā Latvijas Bankas valdes loceklis, Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms uzsvēra, ka 2018. gads daudzās kultūras jomās aizritējis Latvijas valsts simtgades zīmē, un šī tēma dominēja arī kolekcijas monētās. "Monētas ir mākslas darbs un vienlaikus arī ieguldījums kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Katra no tām top ilgstošā radošā procesā," sacīja J. Blūms. "Veikts liels darbs, kas ne tikai glabā stāstu par kultūrvēsturiskajām vērtībām, bet arī rada jaunu mākslas vērtību."

Pasākumā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pārstāve Elīna Bērziņa pasniedza LNMM ekspertu komisijas speciālbalvu. Par 2018. gada mākslinieciskāko monētu atzīta "Medus monēta". "Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir gandarīts par iespēju izteikt savu vērtējumu par gada skaistāko monētu. Šoreiz mums bija grūta izšķiršanās, tāpēc vienlaikus ar mūsu galveno izvēli – formā un idejā novatorisko Artūra Analta "Medus monētu" – vēlamies izcelt arī Laimoņa Šēnberga "Ģerboņu monētu" un Arvīda Priedītes kuršu ķoniņiem veltīto monētu kā savā specifiskajā izpildījumā perfektus veidojumus," uzsver LNMM direktore Māra Lāce.

Īpašu balvu "Ģerboņu monētas" māksliniekiem Laimonim Šēnbergam un Jānim Strupulim pasniedza SIA "Tilde" pārstāve, portāla letonika.lv vadītāja Anita Vasiļjeva un Kultūras informācijas sistēmu centra direktora vietniece Sandra Ozoliņa. "Skaists, elegants mākslas darbs, kas apvieno visus četrus Latvijas novadus," "Ģerboņu monētu" raksturoja S. Ozoliņa.

Latvijas Banka sadarbībā ar portālu delfi.lv no 2019. gada 25. marta līdz 7. aprīlim rīkoja sabiedrības aptauju "Latvijas gada monēta 2018". Šāda sabiedrības aptauja notiek regulāri un ir gada notikums Latvijas monētu mākslā.

Vietnē bank.lv tiks publiskota informācija, kuri aptaujas dalībnieki laimējuši kādu no 2018. gadā izlaistajām kolekcijas monētām (aptaujas balvu fondā – 15 monētu).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt