Policisti Carnikavas novadā sargā puķi vienā no tīrākajiem Latvijas ezeriem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

Lielākoties pašvaldības policijas pienākumos ir uzraudzīt sabiedrisko kārtību - vai netiek lietots alkohols, smēķēts neatļautā vietā, vai arī auto novietots ne tur, kur atļauts. Bet Carnikavas novada pašvaldības policijas darbiniekiem no 1. jūnija līdz 15. augustam nākas sargāt arī kādu pavisam mazu puķi. Un tā ir Dortmaņa lobēlija – vienīgā Latvijā sastopamā lobēliju dzimtas suga, kas ir pat ļoti reta un izzūdoša. Viena no vietām, kur šis augs vēl ir sastopams, ir  Carnikavas novada Ummja ezerā.

Latvijas Radio reportāža no policijas reida pie Ummja ezera
00:00 / 02:09
Lejuplādēt

"Mēs dodamies pie Ummja ezera apsekot viņu, fantastisks ezers, viņš barojas no pazemes strautiem, viņam nav nevienas upes, kas ietek, tāpēc arī viņš ir ļoti tīrs un aizsargājams." Kopā ar Carnikavas novada pašvaldības policijas priekšnieku Gintu Dzirkali un policijas puišiem Latvijas Radio dodas apsekot Ummja ezera apkaimi, jo policijas darbiniekiem jāuzrauga ne vien tas, lai ezeram nepiebrauktu ar auto vai arī tajā neiebrauktu ar laivu, bet tajā nedrīkst arī peldēties.

"Peldēties šeit ir aizliegts no 1. jūnija līdz 15. augustam. Ir cilvēki, kas ir saprotoši, ir, kas nezina, bet informācija par šo ezeru ir pieejama ļoti, ļoti daudz, un ir tādi, kas grib nezināt uz to brīdi, ka te nedrīkst peldēties, nedrīkst ar transporta līdzekli nobraukt no stigas," skaidro policijas pārstāvis.

Kāpēc tik strikti aizlieguma noteikumi, ka pat peldēties Ummja ezerā nav atļauts? Galvenais iemesls, protams, ir izzūdošā Dortmaņa lobēlija, bet ne tikai.

"Protams, tas augs ir svarīgs, bet pats svarīgākais ir pats ezers kā ekosistēma, jo šis ezers ir viens no tīrākajiem ezeriem Latvijā.

Droši vien tā grūti iedomāties, ka Pierīgas pusē tā varētu būt, bet tiešām šis ir viens no tīrākajiem.

Numur 3, top 3, teiksim tā, un pateicoties tam, ka viņā ir ļoti maz barības vielu un viņā neieplūst ne upes, ne grāvji vai vēl kaut kas, kas nestu piesārņojumu, viņš pats barojas no lietus ūdeņiem, avotu un grunts ūdeņiem. Tādēļ viņš ir ļoti, ļoti nabadzīgs barības vielām, savukārt šādi ezeri, kuros ir maz barības vielu, patīk ļoti retiem augiem, un viens no tādiem ir Dortmaņa lobēlija, rets augs, kas var dzīvot tikai ļoti tīros ūdeņos," skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas direktors Andris Širovs.

Aizliegums ezerā peldēties nav spēkā pirmo gadu, arī norādes un informācijas zīmes te ir izcietotas daudz, taču pie ezera satiktais pusmūža pāris, izskatās, to gan nav ievērojis. Pašvaldības policijas priekšnieks Gints Dzirkalis atpūtniekiem tad arī pastāsta, kāpēc te ir policijas reids un kāda ir aizlieguma būtība.

"Jautājumi ir visdažādākie, kāpēc nedrīkst peldēties, jautājumu ļoti daudz, tāpēc mēs cenšamies veikt preventīvo darbu, mēģinām informēt no sākuma tos cilvēkus, lai netiktu arī viņu tiesības ierobežotas. Cik mums iespējams, mēs esam šeit gan ar mašīnām, gan kājnoeku patruļām, gan kvadricikliem. Tā kā mēģinām būt nevis kā vagari, bet mēģinām veikt to izskaidrojošo darbu, lai viņi saprastu," stāsta policijas priekšnieks.

Atrodoties vienā ezera krastā, var redzēt, ka tā pretējā pusē peldas pat vairāki cilvēki, turp tad ar kvadricikliem dodas pašvaldības darbinieki, un, lai arī lielākoties tūlīt sodīts neviens netiek, tomēr, kā stāsta Andris Širovs, par šo pārkāpumu pienākas naudas sods.

"Šis pārkāpums būtu Ministru kabineta noteikumu pārkāpums - tātad par atrašanos ezera zonā lieguma laikā, un sodīt var no 30 eiro līdz pat 1000 eiro.

Bet, protams, pirmām kārtām nav mērķis sodīt, bet informēt. Šis ir tāds ļoti unikāls gadījums, jo Latvijā nav ezeru, kur būtu noteikts peldēšanās aizliegums. Mums ir ļoti daudz ezeru, kur ir makšķerēšanas aizliegums, nedrīkst ar laivām atrasties, lai pasargātu putnus un tā tālāk, bet šis stingrais  peldēšanās aizliegums tiešām ļoti reti. Bet šis ir viens no trim tīrākajiem ezeriem Latvijā, un būtu vērts viņu saglabāt kā tādu Latvijas dabas pērli," uzskata Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis.

Pati puķe, kuras mieru ezerā sargā pašvaldības policijas darbinieki, gan vēl nezied, bet pēc Līgo svētkiem tā ezerā uzziedēs nelieliem, baltiem ziediem.

"Principā pati viņas augšana notiek zem ūdens līmeņa, un tas ir tajā ezera seklūdens daļā, kas ir 50-70 cm dziļumā, un tad pēc Jāņiem principā uz tāda maza kātiņa izlien balti ziediņi. Principā viņš vienmērīgi atrodas visā ezera platībā, tātad tuvu krastam var viņu sameklēt, kad viņš zied ar baltiem ziediņiem," skaidro Širovs.

Peldēšanās aizliegums Ummja ezerā ir spēkā līdz 15.augustam, un līdz tam Dortmaņa lobēlijas augšanu un ziedēšanu sargās pašvaldības policija, taču atnākt pastaigā līdz vienam no tīrākajiem Latvijas ezeriem un apskatīties, kā zied dabas retums, nav liegts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti