Reta ūdensauga pasargāšanai Ummja ezerā peldēties drīkstēs vien vasaras beigās

Lai aizsargātu reto un īpaši aizsargājamo ūdens augu Dortmaņa lobēliju, no 1. jūnija līdz 15. augustam noteikts liegums peldēties Carnikavas novada Piejūras dabas parkā esošajā Ummja ezerā, informē Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Pārvalde aicina šajā laikā atpūtai uz ūdens un pie tā izvēlēties citas ūdenstilpes tuvākajā apkārtnē, piemēram, Lilastes ezeru, Dzirnezeru, Pulksteņezeru, Kadagas ezeru, Lielo un Mazo Baltezeru, kā arī Rīgas jūras līča pludmales un Gaujas upes krastus.

DAP atzīmē, ka Ummja ezers ir tikai viens no dažiem Latvijā vēl atlikušajiem dzidra ūdens ezeriem, un tajā aug tikai šādos ezeros sastopams augs Dortmaņa lobēlija - vienīgā Latvijā sastopamā lobēliju dzimtas suga, kas ir ļoti reta un tādēļ īpaši aizsargājama.

Pēdējo 100 gadu laikā ezeru aizaugšanas un ūdens piesārņošanas dēļ šis augs izzudis jau vairāk nekā 20 Latvijas ezeros.

"Šī mazā, trauslā puķīte ir pielāgojusies dzīvei ūdenī. Tā sakņojas ezera dibenā pavisam nelielā dziļumā, tāpēc pārsvarā sastopama ezera piekrastē. Jūlijā tā paceļ virs ūdens 40–70 centimetru garu stublāju un zied ar baltiem ziediem, nobriedinot sēklas virs ūdens.  Dortmaņa lobēlijas lielākais drauds ir ezera ūdens piesārņošana ar organiskas izcelsmes piesārņojumu, kas pārsvarā ūdenstilpēs nonāk tieši lielā peldētāju skaita dēļ.

Ummja ezerā pārmērīgās rekreācijas noslodzes dēļ ūdens krāsa jau ir nomainījusies no zilganzaļas uz zaļganu,

bet ūdens dzidrība samazinājusies no pieciem līdz sešiem metriem 1906. gadā uz trim metriem 2017. gadā," norāda DAP.

Lai netraucētu šī auga ziedēšanu, jau 13. gadu ir spēkā valdības noteikumi, kuros noteikts aizliegums peldēties un atrasties ar laivu Ummja ezerā no 1. jūnija līdz 15. augustam, norādīja DAP.

Pārvaldes inspektori un pašvaldības darbinieki, uzraugot normatīvo aktu ievērošanu īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tāpat kā katru gadu, kontrolēs arī iepriekš minēto ierobežojumu ievērošanu Ummja ezera apkārtnē, kā arī teritorijā izvietos informatīvas zīmes, kas vēstī par aizliegumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti