4. studija

Teritoriālās reformas sekas: cik īsti novadu ir Latvijā?

4. studija

Gundega Repše un Inga Ābele: kā mūsdienās runāt par okupāciju un deportācijām

Kāpēc visdzidrākajos un tīrākajos ezeros nedrīkst peldēties?

Kāpēc visdzidrākajos un tīrākajos ezeros nedrīkst peldēties?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijā ir ezeri, kur aizliegts peldēties ne jau tāpēc, ka ūdens būtu piesārņots. Tieši pretēji - ūdens ir tik tīrs, ka tur aug aizsargājami augi. Tāds, piemēram, ir Ummis.

Ummja ezers atrodas netālu no Lilastes, ezeru no visām pusēm ieskauj priežu mežs. Karstajā laikā šī būtu ļoti skaista vieta, kur atpūsties un veldzēties no karstuma, tomēr, tuvojoties ezeram, redzama brīdinājuma zīme, ka šeit līdz pat 15. augustam aizliegts peldēties.

Iemesls, kāpēc šeit ir liegums peldēties, ir aizsargājamais augs Dortmaņa lobēlija.  

“Ummja ezers ir īpašs ar to, ka tas ir barības vielām nabadzīgs ezers. Ūdens ir dzidrs, un šādi ezeri, kuros aug Dortmaņa lobēlijas un arī ezerenes, ir ļoti reti. Šādi ezeri visizcilākie ir divi, bet kopumā šādas lobēliju atradnes Latvijā ir 15,” stāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Lauma Krišāne.

“Principā lobēlija ir mazs audziņš - rozetveida. Viņš ir piestiprināts pie ūdens grunts. Lapas ir zem ūdens. Tad, kad augs zied, virs ūdens paceļas zieda kāts un uz zieda kāta ir nokareni balti ziediņi,” stāsta Krišāne.

Peldētāji to augu var izraut, un “tam nepatīk, ka ūdeni saduļķo, “kad cilvēks ieiet ūdenī, notiek saduļķošanās, un paceļas dažādas barības vietas, kas ir nosēdušās gruntī, tās tad ir arī labs ēdiens dažādām aļģēm, kas pēc tam var noēnot pašus augus, kas ir tādi prasīgāki”, skaidroja Krišāne.

Parasti ap šo laiku augs jau sāka ziedēt, bet šogad daba ir mazliet aizkavējusies.

Aizsargājamo augu dēļ liegumi piemēroti arī citām ūdenstilpnēm. Vides inspektors var arī piemērot sodu cilvēkam, kas apzināti pārkāpj noteikumus.

“Latgales pusē dabas parkā Laukezerā gludporu ezerene - arī ļoti īpašs un rets augs, kura dēļ ir ierobežota peldēšanās ārpus peldvietām. Bet peldvietās cilvēki var doties dabā un peldēties, bet konkrētās vietās,” stāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora vietniece dabas aizsardzības jautājumos Gunta Gabrāne.

“Lai cilvēks peldētos, Latvijā vairāk ierobežojumu praktiski nepastāv. Ir ierobežojumi doties ar motorlaivām, ūdensmotocikliem - vispopulārākais piemērs ir Ungura ezers, kur ierobežotas ir motora jaudas ūdens transportlīdzekļiem,” piebilda Gabrāne.

Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti iesaka dabu un krāšņos augus vērot ar acīm un izvairīties no to plūkšanas. Arī ūdensrožu pušķu vietā labāk plūkt augus, kuru izņemšana no ezera dabai tikai nāks par labu.

“Ko mēs varētu ieteikt puišiem darīt - taisīt lielus niedru pušķus un nest meitenēm skaistas niedres. Tas pat būtu ļoti labi, ka paņemtu ārā niedres no Latvijas ezeriem,” iesaka Gabrāne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti