Dienas ziņas

Rēzeknē veic sarežģītu operāciju, atklājot retu slimību

Dienas ziņas

Apsver "Baltijas burbuļa" atjaunošanu

Stingri uzraudzīs lakšu tirdzniecību

DAP: Savvaļas lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pavasarī daudzu gardēžu ēdienkarti bagātina laksis jeb meža ķiploks – spilgti zaļš augs ar kārdinošu ķiploku smaržu, kas šajā gadalaikā ir sastopams gan savvaļā, gan arī iedzīvotāju dārzos. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) atgādina, ka šo augu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta, informēja pārvaldes pārstāve Aiga Priede.

Laksis (Allium ursinum) Latvijā ir reta un aizsargājama suga, kas iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc  savvaļā plūkt, griezt vai izrakt šo augu ir aizliegts. Tomēr aizliegums neattiecas uz lakšiem, kas no legāli iegādātām sēklām vai stādiem izaudzēti mazdārziņos.

Lai kontrolētu šo aizliegumu ievērošanu, līdz pat maija beigām DAP pastiprināti uzraudzīs tirdzniecības vietas un arī lakšu audzes savvaļā.

Garšas, krāsas un izskata ziņā dobē izaugušie augi neatšķiras no īpaši aizsargājamiem savvaļniekiem, jo ir tā pati suga. “Dārzā izaudzētus lakšus ir atļauts tirgot, taču tirgotājiem jābūt gataviem pierādīt, ka zaļumi ir pašu audzēti, nevis plūkti savvaļā, ko iespējams izdarīt, uzrādot pašvaldības izsniegtu izziņu,” norādīja DAP Latgales reģiona administrācijas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis.

Aizsargājot lakšu audzes, DAP inspektori no aprīļa līdz pat maija beigām pastiprināti uzraudzīs aizlieguma ierobežojuma ievērošanu mežos un iespēju robežās arī apsekos tirdzniecības vietas.

Par savvaļā augušu lakšu plūkšanu vai realizāciju var tikt piemērots naudas sods – fiziskai personai no līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400 eiro. Pārkāpēji tiek pieķerti ik gadu. Arī pagājušajā gadā gan par lakšu plūkšanu savvaļā, gan par to tirdzniecību uzsāktas vairākas administratīvās lietas.

Reto un īpaši aizsargājamo augu aizsardzība ir ne vien DAP, bet visas sabiedrības rūpe, uzsvēra Priede. Tādēļ DAP ikvienu aicina sekmēt šo augu pastāvēšanu un izplatību Latvijā.

“Ja vien iegādājoties lakšus un arī citus aizsargājamos augus, pircēji pajautātu par auga izcelsmi un lūgtu uzrādīt izziņu, kas to apliecina, – nelegāli iegūto augu realizācija lielā mērā tiktu izskausta,” pārliecināts Vasiļevskis.

Par gadījumiem, kad tirgotāji nevar uzrādīt šādu izziņu, DAP aicināja ziņot pašvaldības policijai vai pārvaldei.

Laksis aug ēnainos, mitros mežos, kur veido lielākas un mazākas audzes. Redzot lakšu audzes, kur augu vienkopus ir ļoti daudz, cilvēkos nereti rodas neizpratne par tā aizsardzības statusa pamatotību. Tomēr šādu, lakšiem piemērotu vietu, Latvijā kopumā ir ļoti maz, tādēļ atradņu aizsardzībai un saglabāšanai tiek veidoti mikroliegumi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti