Dienas ziņas

Komisija neatbalsta Rēzeknes domes atlaišanas projektu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cenšas palielināt mazo zīriņu populāciju

Ar upju grīvu slēgšanu apmeklētājiem cer parādīt mazajam zīriņam – te ligzdot ir droši

Mazais zīriņš ir Latvijas 2024. gada putns un kritiski apdraudēta suga. Šobrīd Latvijā ligzdo mazāk par 100 pāriem – pēdējo 40 gadu laikā šo putnu populācija samazinājusies par 70%. Lai mazais zīriņš atgrieztos Latvijā, līdz 31. jūlijam apmeklētājiem slēgs četru upju grīvas – Gaujas, Ķikana, Irbes un Lūžņas grīvu. Samazinot cilvēku klātbūtni, ir cerība, ka vairāku gadu gaitā zīriņu populācija varētu atgriezties kādreizējos apmēros.

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Artūrs Jansons skaidroja, kādēļ vajadzīgs aizliegums: "Cilvēks var iztraucēt ligzdošanu. Putns tiek izcelts no ligzdas, olas paliek bez pieskatīšanas, un var apēst citi putni. Suns bez pavadas var iztraucēt pašu putnu, kas ligzdo. Bet, ja būs izšķīlušies mazuļi, suns tad var šos mazuļus nokost sporta pēc. Traucēšana gan ligzdošanas laikā neļaujot izperēt, gan pēc tam neļaujot mazuļiem izaugt –, tās ir galvenās lietas, ko cilvēki apzināti un neapzināti var izdarīt. Piemēram, cilvēks var netīšām uzkāpt ligzdai virsū nepamanot."

Mazais zīriņš ligzdu ierīko liedaga smiltīs vai oļos, turpat dēj arī olas un audzina mazuļus. Bieži vien ligzdas un dējums pilnībā saplūst ar apkārtējo vidi, tādēļ cilvēka acij tas paslīd garām nepamanīts. Šis jau ir trešais gads, kad ar liegumiem tiek mēģināts glābt šo sugu. 

Jansons norādīja: "Protams, jārēķinās ar to, ka tā nebūs, ka tu šogad aizver un zīriņš uzreiz atnāks. Var būt tā, ka ir jāgaida gadi pieci vai desmit, kamēr atnāks, bet ir cerība, ka, atbrīvojoties šai ekoloģiskajai nišai, kur ligzdot, viņš sapratīs, ka te ir droši un var atgriezties."

Lai pie mums būtu vairāk ligzdošanas vietu mazajam zīriņam, ornitologs iesaka neaizvākt liedagā izskalotos kokus gar upju grīvām.

"Daudzi makšķernieki atpūtnieki vienkārši vāc sausus izskalotus kokus liedagā, lai varētu kāpās uztaisīt ugunskurus, bet tā kā zīriņš perē uz smiltīm vai uz nelieliem akmentiņiem, tad šādi izskalotie priekšmeti (zari, lieli koki lieli utt.) kalpo gan kā ēna, gan arī vieta, kur apdraudējumu gadījumā paslēpties, jo mazulis, piemēram, pie kaut kāda kociņa saplūst ar fonu," skaidroja DAP pārstāvis .

Mazais zīriņš ir viena no apdraudētākajām putnu sugām ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā.

Ornitologs Ruslans Matrozis norādīja: "Jāsaka, ka vēsturiski pirms 40 gadiem, kad tika veiktas nopietnākas uzskaites Latvijas teritorijā, tad pie mums ligzdoja aptuveni 350 pāri, šobrīd pēc 40 gadiem pie mums ligzdo no 70 līdz 100 pāriem. Tas nozīmē, ka 40 gadu laikā palika 20–30% no tā, kas ir bijis."

Iepriekšējos gados Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori regulāri apsekoja norobežotās grīvas. Apzināta aizlieguma neievērošana tika konstatēta vien atsevišķos gadījumos. Šogad arī plānots veikt reidus, lai pārliecinātos, ka cilvēki ievēro zīmes, kas ir svarīgi, lai biežāk varētu Latvijā dzirdēt mazā zīriņa dziesmu.

Aizraujoši stāsti par putniem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti