Rīta Panorāma

Intervija ar Zemessardzes štāba priekšnieku, pulkvedi Viesturu Bubuci

Rīta Panorāma

EP apstiprina ES enerģijas taupīšanas plānu

Depozīta punktos var nodot iepriekš neiekļautus iepakojumus

Depozīta punktos kopā nodoti vairāk nekā 400 miljoni vienību; nākotnē varētu paplašināt produktu klāstu

Ir noslēdzies jauno depozīta produktu pārejas periods, tādēļ no 1. jūlija visiem veikalu plauktos esošajiem depozīta produktiem jābūt ar Latvijas depozīta zīmi un tos var nodot depozīta sistēmā. Tuvāko gadu laikā varētu paplašināt depozīta punktos nododamo produktu klāstu, raidījumā "Rīta panorāma" sacīja uzņēmuma "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Šie produkti ietver stipros alkoholiskos kokteiļus, dzērienu sīrupus, visa veida alkoholiskos dzērienus PET pudelēs un skārdenēs. Stūrītis atzina, ka depozīta nodošanas apjomi aug un sistēma ir uzņēmusi apgriezienus.  

"Pērn Jāņos un dienās pēc svētkiem bija 1,4 [nodotā depozīta iepakojumu] miljoni dienā, tad šogad jau divi miljoni dienā, šie apjomi aug.

Redzam, ka depozīta sistēmas ieviešana ir uzlabojusi šķirošanas kultūru," sacīja Stūrītis. 

To apliecinot gan pētījumi, gan atkritumu apsaimniekotāju teiktais – cilvēki ir sākuši šķirot vairāk. Stūrītis arī neizslēdza, ka tuvāko gadu laikā varētu pieaugt produktu klāsts, ko varētu nodot depozīta punktos.

"Tas nav operatora lēmums, to nosaka normatīvie akti, par kuriem lemj politiķi, bet domāju, ka tuvākajos gados šis klāsts varētu paplašināties.

Jau šobrīd Latvijas depozīta sistēmā ir iekļauts vairāk dzērienu nekā vidēji citās valstīs Eiropā," sacīja DIO valdes priekšsēdētājs. Līdz šim depozīta punktos nodoti vairāk nekā 400 miljoni iepakojumu.

Depozīta punktos iespējams saņemto maksu ziedot. Līdz šim ir saziedoti gandrīz 200 000 eiro, sacīja Stūrītis. "Ziemassvētkos un ziemas periodā [ziedojumi] bija nedaudz virs 1%, bet sezonas laikā tas ir nokrities zem 1%," skaidroja Stūrītis. 

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus, un tā sāka darboties 2022. gada februārī. Konkursā nolēma sistēmu septiņu gadu periodā uzticēt SIA "Depozīta Iepakojuma operators". Depozīta sistēmā var nodot tikai pudeles, kuras iegādātas ar Latvijas depozīta sistēmas marķējumu.

Pirmajā gadā, kopš Latvijā ieviesta depozīta sistēma dzērienu iepakojumam, depozīta pieņemšanas vietās kopumā savākti ap 250 miljoni dažādu iepakojumu, kas ir 68% no gada laikā kopumā tirgū laistā depozīta iepakojuma apjoma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti