Dienas ziņas

Salacgrīvas novads negrib atpakaļ pie Limbažiem

Dienas ziņas

Tīrot upīti, nodara kaitējumu lauksaimnieka labībai

Skolās svin Latgales dienu

Ar dažādiem pasākumiem atzīmē Latgales dienu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šis ir pirmais gads, kad 27. aprīlis noteikts kā Latgales diena. Jau visu šo mēnesi sabiedrībā zināmi rakstnieki, mūziķi un žurnālisti viesojas skolās ar novadmācības stundu, kas veltīta Latgales kongresam un tā nozīmei Latvijas vēsturē.

Novadmācība Nautrēnu vidusskolā notiek jau vairāk nekā 20 gadus, un pat skolas nosaukums te ir rakstīts latgaliešu valodā. Lai arī Latgales dienu valstī oficiāli svin pirmo reizi, skola kopā ar sabiedrībā zināmiem cilvēkiem to atzīmē jau vairākus gadus.

Latgales dienas svētkus gaidot skolā viesojās dzejniece, Latgales Kultūrvēstures muzeja direktores vietniece Ineta Atpile-Jugane. Skola ir pirmā, kas vēl īsi pirms prezentācijas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā saņēma dāvinājumā dzejnieces nupat izdoto dzejoļu krājumu bērniem latgaliešu valodā “Lobuo i nalobuo”. Nosaukums tai aizgūts no dzīves un apzīmē rokas.

Skolēni atzīst, ja latgaliski nerunā ģimenē, tad apgūst šo valodu skolā, jo te vairākas mācību stundas notiek tieši latgaliešu valodā, un arī tiekoties ar dzejnieci pirmklasnieki deklamēja dzejoļus un dziedāja dziesmas.

"Ja mazākie skolēni mācījās, ko kopā var darīt latgaliski, tad vidusskolas posma audzēkņiem dzejniece atgādināja: ir svarīgi lepoties ar vietu, no kuras nāc, un katram būtu jāpievērš lielāka vērība tam, ka tieši 1917. gadā Latgales kongresā Rēzeknē tika lemts par visu novadu apvienošanos vienotā Latvijā," sacīja Nautrēnu vidusskolas 1. klases skolniece Viktorija.

Latgales iedzīvotāji cer, ka ar laiku Latgales diena kļūs par visu reģionu vienotības dienu, kurā kopīgos pasākumos tiksies visa Latvija. "Visai Latvijai, visai pasaulei jāzina, ka 1917. gadā Rēzeknē kongresā bija pirmie latgalieši, kuri aicināja visu Latviju apvienoties! Un tas notika gadu pirms Latvijas dzimšanas. Tie bija latgalieši, ar to arī turēsim to sparu!" tā Nautrēnu vidusskolas direktore Anita Ludborža.

Latgales dienai veltītas novadmācības stundas kopā ar rakstniekiem, vēsturniekiem un žurnālistiem notiks arī nākammēnes, tostarp, dzejniece Anna Rancāne ar mūziķi Ingaru Gusānu viesosies Kaunatas vidusskolā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti