Rīta Panorāma

Intervija ar Aivu Rozenbergu

Rīta Panorāma

Intervija ar Edvardu Smiltēnu

Pirmās palīdzības ABC. Elektrotraumas. Zemspriegums

VIDEO: Kā palīdzēt, ja cilvēks mājās saņēmis strāvas triecienu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.


Arī dzīvoklī vai privātmājā, kur strāvas stiprums ir krietni mazāks kā augstsprieguma līnijās, strāvas trieciens var radīt nopietnus draudus cilvēka dzīvībai.

“Ja mēs redzam cilvēku, kurš ir pieķēries pie kāda vada, guļam, pirmais nosacījums ir paša drošība,” stāsta Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienesta Zemgales reģionālā centra vadītājs Roberts Fūrmanis.

“Pirmais, ko vajadzētu darīt, ir atbrīvot cietušo no elektriskās strāvas iedarbības. Visās jaunajās mājās, visos dzīvokļos ir ievadslēdzis. Šāds liels, balts slēdzis. Pārtraukt elektroenerģijas piegādi var to noslēdzot uz leju,” norādīja AS “Sadales tīkls” nodrošinājuma direktors Signis Rīns.

Vecākās mājās jāizskrūvē korķi. Ja nav iespējams atslēgt elektrību, pastāv vēl viens variants. “Ja ir sauss laiks un mums pie rokas ir slotas kāts, kas ir sauss, tad mēs varam mēģināt šo vadu atbīdīt nost no cietušā. Jāskatās, lai tas viss būtu sauss, jo priekšmeti, kas vada elektrību ir metāls, slapji priekšmeti,” norāda Rīns.

Tikai tad, kad cilvēks ir simtprocentīgi pārliecināts par savu drošību, tad var sniegt palīdzību cietušajam. “Ja cilvēks ir pie samaņas, elektrotrauma var radīt sirdsdarbības traucējumus un šādā situācijā neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde izsaukšana pa numuru 113 ir obligāta. Ja cilvēks ir pie samaņas un viņam ir apdegums, tad apdegušo vietu ir jāatdzesē zem vēsa, tekoša ūdens vismaz 10 minūtes,” pauž Fūrmanis.

Ja cilvēks ir bez samaņas, zvanām 113 un sniedzam pirmo palīdzību. “Ja cilvēks ir bezsamaņā, tad izvērtējam elpošanu. Ja elpošana ir, tad noguldām stabilā sānu guļā,” norāda Fūrmanis.

Ja elpošanas nav, jāveic atdzīvināšanas pasākumi.

Kļūdas, kas tiek pieļautas elektrotraumu gadījumā ir vairākas: glābējs neparūpējas par savu drošību, proti, cietušo no vada vai elektroiekārtas cenšas atraut, neatslēdzot elektrību.
Kļūda arī ir ātrās palīdzības neizsaukšana arī tajos gadījumos, ja cietušais jūtas normāli. Strāvas trieciens var radīt sirdsdarbības traucējumus.

Pareiza rīcība ir elektrības atslēgšana, mediķu izsaukšana, jo pat tad, ja cietušais jūtas normāli, ir jāpārbauda viņa sirdsdarbība. Ja ir apdegumi, apdegusī ķermeņa daļa vismaz 10 minūtes jāskalo ar vēsu, tekošu ūdeni. Ja cietušais ir bezsamaņā, bet elpo, jānogulda stabilajā sānu guļas pozā, ja neelpo, jāveic atdzīvināšanas pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti