Zināmais nezināmajā

Lapseņu dzīve rudenī un līdz nākamā gada pavasarim

Zināmais nezināmajā

Iedzīvotāju aptaujas: vai vienmēr ir efektīvi iegūtie rezultāti

Sabiedrības komunikācija virtuālā vidē: pētnieki analizē agresīvu komentāru autorus

Kāpēc dusmu istaba palīdz mazināt agresiju īslaicīgi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Dusmu izlādēšana īpaši aprīkotās istabās, kur par attiecīgu samaksu var šķaidīt un sacirst dažādus priekšmetus, var kalpot tikai kā īslaicīga negatīvo emociju izlādēšana, taču ilgtermiņā daudz svarīgāk ir spēt saprast sevi, verbalizēt savas izjūtas, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts psihoterapeits Artūrs Miksons.

Kā darbojas "dusmu istaba"?

Tajā apmeklētājam izsniedz kombinezonu, aizsargbrilles, ķiveri, cimdus un, iemaksājot no 10–50 eiro, atkarībā no laika, dauzītāju skaita un dauzāmajiem priekšmetiem, sākot no traukiem līdz datoriem vai televizoriem, ikviens dusmu istabā var netraucēti dauzīt, cirst, šķaidīt dažādus priekšmetus,  tādējādi izlādēties no stresa, dusmām un negatīvās enerģijas. Šādas dusmu izlādes istabas jau vairākus gadus ir pieejamas visā pasaulē. Arī Latvijā tādas darbojas kopš 2019. gada. 

Savukārt Japānā un Āzijas pusē skatījums uz izjūtām un emocijām ir citādāks: "No vienas puses, viņi šķiet gana ekspresīvi, bet tajā pašā laikā viņu kultūrā ir gana daudz izjūtu, tajā skaitā dusmu, kuras nav pieņemts paust mājās, kur nu vēl sabiedrībā," stāstīja Miksons. 

"Bieži vien tiek runāts, ka dusmas ir aizsargvalnis – priekšējā līnija pirms citām jūtām. Aiz dusmām var būt izteikta bezpalīdzība, bezspēcība, skumjas un bailes, kā rezultātā cilvēks kļūst ļoti dusmīgs," skaidroja Miksons.

Viņš piebilda, ka to pašu var novērot arī pie dzīvniekiem – ja dzīvnieks pēkšņi kļūst ļoti dusmīgs, no dusmām viņš var kļūt ļoti agresīvs. Savukārt agresija jau ir darbība, kuras pamatā ir šīs pašas dusmas, kas tīši liek nodarīt pāri otram verbāli vai fiziski, lai izlādētu nepatīkamās jūtas. 

Kādu labumu no tā gūst cilvēks?

Miksons stāstīja: "Noteiktā brīdī cilvēkam ir sakrājušās dusmas un gribas izlādēties, piemēram, situācijās, kad neiet projekts vai ir sastrīdējies ar vīru vai sievu, tad dusmu istaba palīdz labi."

"Dusmas ir normāla izjūta, kas var izpausties dažādās dzīves situācijās, taču agresija ir mērķtiecīgi vērsta darbība uz kaut ko citu, piemēram, uz sevi, " skaidroja Miksons. 

Psihoterapeits dusmu istabas apmeklējumu salīdzināja ar šautuvi –  kā vietu, kurā var agresīvi izlādēties, tā vietā saņemot atvieglojumu vai baudu.

Definīcija "nedari pāri citiem" 

Pēc Miksona domām, dziļāka problēma ir tā, ka "dusmu izlādēšana ir kā papildinājums, un kādā brīdī mēs to izdarām, tas var palīdzēt. Ja tā kļūst par regulāru darbību, tad es neredzu atšķirību. Cilvēks var darīt jebkuru citu darbību, kas viņus attur verbalizēt to, kā viņi jūtas, [..] tas, kas tiek darīts – tiek veikta darbība, lai izlādētu emocijas, bet izpratne par izjūtām nepaliek." 

"Ja dusmas tiek tikai izlādētas, lielāka izpratne par sevi izpaliek un vēl jo mazāka izpratne ir apkārtējiem. Ja tu savas izjūtas nesaproti un verbāli nespēj nodot citam, piemēram, "es tikko biju bēdīgs, sabijies un biju greizsirdīgs, kas man radīja dusmas kā aizsargreakciju'', tad jau pārējie arī nezina," norādīja Miksons.

Psihoterapeits stāstīja, ja cilvēks ietu tikai uz dusmu istabām, noteikti tiktu mazināts kaut kāds saspringums, varbūt tas novērstu strīdus, kuri nenotiktu, bet ilgtermiņā tas neko nedod. 

"Ja spējam šīs istabas apmeklēt, lai kaut ko saprastu par sevi – iepazīstot sevi, kļūtu uz brīdi mierīgāki un tad kaut ko analizētu, tad varbūt; bet pārējos gadījumos tā ir vienkārši impulsīva izlāde, kas ne ar ko neatšķiras no izlādes jebkurā citā situācijā, tikai šeit tā ir droša un kontrolēta," uzsvēra Miksons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti