Literatūre. Pamatskola

"Literatūre. Pamatskola". Linda Nemiera "Rīgas raganas"

Literatūre. Pamatskola

"Literatūre". Pamatskola. Māris Rungulis "Pārupes spoku stāsti. Pastaiga mirušo pilsētā"

Literatūre. Pamatskola. Linda Nemiera "Rīgas raganas"

Ieraudzīt Rīgas noslēpumainākās dzīles ar Lindas Nemieras romānu «Rīgas raganas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lindas Nemieras romānā "Rīgas raganas" darbība norisinās divās laika līnijās, no kurām viena ir mūsdienas, savukārt otra – 20. gadsimta sākuma Rīga, pavisam savādāka, nekā spējam to iedomāties šodien. Stāsta galvenā varone Ieva Mellupe ir apveltīta ar īpašām spējām uzrunāt mirušos. Tas gan palīdz atklāt ikdienišķus sarežģījumus, ar kuriem pie viņas vēršas klienti, gan arī iesaista mistisku notikumu virpulī, kur viss apslēptais ir pašā redzamākajā vietā.

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu skolēnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu jauniešu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no "Literatūre/Pamatskola" epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem skolotājiem un jauniešiem.

Sajust pilsētas ritmu un atklāt noslēpumus

No raidījuma Literatūre/Pamatskolai filmēšanas
No raidījuma Literatūre/Pamatskolai filmēšanas

Lūkojoties Rīgas tumšākajās un neizzinātajās vietās, Ieva sastop nerunīgo, kašķīgo spoku Alisi Annu Zvaigznīti, viņa vēl nenojauš, cik liktenīga šī tikšanās būs gan pašai Ievai, gan visai Rīgai. Tagad viņām kopā ir jāšķetina senie noslēpumi, kas ierakstīti Rīgas mūros. Savukārt senākajā sižeta līnijā darbojas viens no Rīgas slavenākajiem mēriem Džordžs Armitsteds, nacionālā romantisma ieviesējs arhitektūrā Eižens Laube, Rīgas Politehniskā institūta profesors, ķīmiķis Karls Blahers un mistiķis Eižens Finks.

Skolēni iejūtas galvenās varones ādā

No raidījuma Literatūre/Pamatskolai filmēšanas
No raidījuma Literatūre/Pamatskolai filmēšanas

"Lindas Nemieras grāmata bija ļoti aizraujoša – lasot to, tu sevi ievelc tādā kā mistisku notikumu virpulī. Kad es lasīju šo grāmatu, man nemaz negribējās to nolikt malā un apstāties – tās noslēpumi un pavērsieni lika turpināt to. Mani visvairāk ieinteresēja tas, ka grāmatas stāsta notikumi norisinājās laikā, kad aktuālas bija jūgendstila celtnes. Noteikti iesaku šo grāmatu izlasīt visiem, kuriem patīk mistērijas un vēlas iejusties grāmatas galveno varoņu lomās," stāsta Daniela, Aknīstes vidusskolas 8. klases skolniece.

"Stāsts bija par meiteni ar spējām, kas aizrāva un lika varonei bieži risināt dažādas mistērijas, kas deva nedaudz spocīgu sajūtu. Likās interesanti, ka varone nav tāda, kā parasti stāstos ir – populāra un ļoti skaista. Ieva bija savādāka, ne pārāk veikla, ar traumētu kājas potīti, nebija populāra un bagāta. Viņa bija parasta meitene, tikai ar spējām. Katrā romāna nodaļā bija fragmenti ar vēstures notikumiem un īpašiem aprakstiem par Rīgu, kas mani ļoti ieinteresēja. Pilsēta bija kā neliels dzīvoklītis, sadalīts istabās, kurās notika mācīšanās un rotaļāšanās," iespaidos dalās Aknīstes vidusskolas 8. klases skolniece Paula.  

No raidījuma Literatūre/ Pamatskolai filmēšanas
No raidījuma Literatūre/ Pamatskolai filmēšanas

Par rakstnieci

Autore Linda Nemiera ir dzimusi un augusi rīdziniece. Bērnībā viņa sapņojusi kļūt gan par policisti, gan vēlējusies iet vecāku pēdās un kļūt par fotogrāfi. Tomēr galvenā aizraušanās bijusi lasīšana. Tā arī pamudinājusi sākt pašai rakstīt. Sākumā tie bijuši turpinājumi iemīļoto bērnu grāmatu varoņu gaitām, bet vēlāk – jau pašas izdomāti stāsti un arī komiksi. Tā kā Linda interesējas par misticismu, Taro kārtīm un ir studējusi arī vēsturi, tad viņas grāmatās ierastais savijas ar maģisko. Linda atzīst, ka labākās idejas rodas brīžos, kas tās pierakstīt ir teju neiespējami – piemēram, braucot ar motociklu. Kā pati Linda atzīst – dzīve nav iedomājama bez grāmatām un ceļojumiem. Tur arī bieži viņa rod iedvesmu saviem darbiem. Piemēram, romāns "Sofijas noslēpums" tapis pēc ceļojuma uz Bulgāriju un Turcijas galvaspilsētu Stambulu. Romāns "Rīgas raganas", kas tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, ir Lindas Nemieras atzīšanās mīlestībā savai dzimtajai pilsētai Rīgai, kā arī tās bagātajai un krāšņajai vēsturei.

Lasītājiem Linda novēl: "Ikdienas maģija ir noslēpusies simbolos un zīmēs mums apkārt. Atliek vien iemācīties to valodu, un tev pavērsies jauna, brīnumu pilna pasaule."

Izdrukājami materiāli darbam ar Lindas Nemieras darbu "Rīgas raganas":

Dokumenti

Literature. Linda Nemiera. Celvedispdf

Lejuplādēt

4.72 MB

Dokumenti

Literature. Linda Nemiera. Uzdevumi.pdf

Lejuplādēt

2.98 MB

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti