Literatūre. Pamatskola

"Literatūre. Pamatskola". Agnese Zarāne "Laba meitene"

Literatūre. Pamatskola

"Literatūre. Pamatskola". Dzintars Tilaks "M+A"

Literatūre. Pamatskola. Agnese Zarāne "Laba meitene"

Uzvarēt bailes un izaicinājumus ar Agneses Zarānes stāstu krājumu «Laba meitene»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

"Laba meitene" ir Agneses Zarānes stāstu krājums, kas aptver pusaudžu, jauniešu un pieaugušu sieviešu problēmu loku – mentālās veselības izaicinājumus, atkarības, līdzatkarīgas un emocionāli vardarbīgas attiecības, dzīvi ar kustību traucējumiem un citas. 

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu skolēnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no "Literatūre/Pamatskola" epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.

 Stāsta sasaiste ar reālo dzīvi

"Laba meitene" stāstu varones ir meitenes, kuras ierobežo galvenokārt tuvinieku un sabiedrības uzlikti zīmogi, prasības un gaidas. Meitenei jābūt pieklājīgai, skaistai, paklausīgai. Taču cilvēkā plosās iekšējas pretrunas starp to, ko gribas pašam un kas tiek darīts sevis dēļ, un to, kas patiesībā notiek tikai tāpēc, ka tā vajadzētu un ka to sagaida kāds cits. Stāstu krājums liek aizdomāties par jautājumu – vai būt "labai meitenei" vienmēr ir labākais pašām stāstu varonēm un apkārtējiem?

"Man šī grāmata pēc izlasīšanas radīja atvieglojošu un priecīgu sajūtu par tās saturu – grāmatā aprakstītais par cilvēcīgumu un izpalīdzēšanu dažādās situācijās saviem līdzcilvēkiem radīja pavisam īpašas sajūtas. Es ieteiktu šo grāmatu izlasīt tiem skolēniem, kuri vēlas izprast to, cik daudz tava palīdzība nozīmē citiem cilvēkiem, kuriem tā ir nepieciešama," par lasīšanas pieredzi stāsta 7. klases skolēns Tomass.

Iedvesma rakstīt jau no pašas bērnības

Agnese Zarāne vienmēr ir vēlējusies izpausties publiski – dziedot, deklamējot dzejoļus vai rakstot. Jau bērnībā veidoju savas grāmatas, rakstīju dzeju par mammu, mūsu ģimenes kaķi un algebru. Viņas pirmais dzejolis bija veltījums mammai vārda dienā. Rakstniece atceras, ka tas iesākās ar šādām rīmēm:

"Ak, mīļā, mīļā Ilona,

Tavs vārds tik daudz ko izsaka!

Tu daiļa tā kā Sniegbaltīte,

Un galdā vienmēr gard’ maltīte."

Rakstniece novēl jauniešiem: "Ja kaut ko gribi sasniegt, bet ir lielas bailes, tad, lai arī baidies, tomēr dari! Ir vērts uzvarēt savas bailes!"

Par rakstnieci

Agnese Zarāne (1989) ir rakstniece, mācījusies prozas un dzejas meistarklasēs Literārajā akadēmijā. 2019. gadā iznācis viņas debijas romāns par jauniešu dzīvi "Slīdošās kāpnes", 2021. gadā – stāstu krājums "Laba meitene". Pusaudža gados rakstniece nodevās drūmu vārsmu sacerēšanai, bet studiju gados tika uzņemta Literārajā akadēmijā, kuru viņa absolvēja četras reizes, jo viņai vienkārši ļoti patika mācīties pie dažādiem literātiem. Iemesli rakstīšanai ir mainījušies laika gaitā – bērnībā tā bija sajūsma par to, ka var radīt kaut ko saviem tuviniekiem nozīmīgu; pusaudža gados, kad viņa jutās vientuļa, nobijusies vai dusmīga, dienasgrāmatas un dzejas/stāstu rakstīšana bija kā vēstuļu rakstīšana, kā atklāšanās draugam. Kad Agnese sāka mācīties Literārajā akadēmijā, pirmo reizi apzināti sāka saprast, ko un kāpēc ar rakstīto vārdu gribētu pateikt.

Izdrukājami materiāli:

Agnese Zarāne "Laba meitene". Ceļvedis

Dokumenti

Agnese Zarāne "Laba meitene". Ceļvedis

Lejuplādēt

884b

 

 

 

 

 

Agnese Zarāne "Laba meitene". Uzdevumi

Dokumenti

Agnese Zarāne "Laba meitene". Uzdevumi

Lejuplādēt

892b

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti