Treniņš: Zvaigznāju projekcijas. Kļūsti par astronautu!

Lai kļūtu par astronautu un dotos misijā, nepieciešams trenēties; aicinām trenēt spējas un vairot zināšanas par astronauta profesiju. Šodien mācīsimies precicitāti un rūpību.

Misija "Marss 2050"

Bērnistaba aicina apgūt dažādas prasmes, kas nepieciešamas topošajam astronautam, lai, iespējams, 2050. gadā varētu doties misijā uz Marsu. Ar Kosmosa izziņas centra palīdzību katru dienu publicēsim pa uzdevumam, kas palīdzēs bērniem kļūt aktīviem, patstāvīgiem, kritiski domājošiem - īstiem astronautiem.
 

Mēs katru dienu publicēsim vienu uzdevumu, kas palīdzēs attīstīt kādu no astronautam nepieciešamajām prasmēm, tikai cītīgi jātrenējas!

Pētniecība un pētnieciska domāšana ir ļoti būtiska nākotnes prasme. Pētniecību ierasti saistām ar zinātniekiem, bet pētnieciska domāšana ir attīstāma jau pirmsskolā. Dažādu procesu pētīšana un vērošana trenē prasmes, kas astronautiem būs īpaši nozīmīgas!

Zvaigznāju projekcijas

Katrs astronauts sāk ar sapni un zinātkāri par zvaigznēm un citām planētām. Ja naktī lūkojies debesīs, vari redzēt bezgalīgi daudz zvaigžņu. Tik daudz, ka nevar saskaitīt! Cilvēki jau sen vēro zvaigznes un ir ievērojuši zvaigžņu grupas, kas nostājušās konkrētās formās. Ja mēs iedomātos savienot šīs zvaigznes ar līnijām, tās izskatītos kā zīmējumi debesīs. Tie ir zvaigznāji! Senos laikos cilvēki naktīs vēroja zvaigznājus un stāstīja stāstus par tiem. Piemēram, Lielie Greizie Rati izskatās kā liels grozs ar rokturi, un to ir viegli pamanīt zvaigžņotajās debesīs.

Šodien tu varēsi izveidot pats savus zvaigznājus, kas tumsā spīdēs uz tavas istabas griestiem! Bet nedēļas nogalē varēsi kopā ar vecākiem doties ārā, meklēt krītošās zvaigznes un atrast šos zvaigznājus!

Izdrukā!

Dokumenti

Zvaigznāji

Lejuplādēt

264.41 KB

Mērķis: Mainīt priekšstatu no debesīm kā vienota veseluma uz debesjumu kā dažādu zvaigžņu un planētu kopumu. 

Materiāli: Papīra glāzītes, šķēres vai papīra nazis, īlens vai piespraudes, telefona zibspuldze vai mazs lukturītis, izdrukāta zvaigznāju shēma (vēlams uz biezāka papīra). 

 

Aktivitātes norise:

Zvaigznāju izvēle un shēmas izpēte:

  • Ļaujiet bērniem izvēlēties zvaigznāju, kuru viņš vēlas izveidot.

Zvaigznāju lampas izgatavošana:

  • Izgriež glāzītes apakšā caurumu, atstājot nelielu maliņu.
  • Ar šķērēm no papīra apļa formā izgriež izvēlēto zvaigznāju (iepriekš izgriezto glāzītes apakšu iespējams izmantot par paraugu, lai pielāgotu izdrukas izmēru).
  • Izmantojot īlenu vai piespraudi, izspiež caurumiņus zvaigznāja shēmā punktiņu vietās.

Projicēšana un stāstu laiks:

  • Ievietojiet zibspuldzi vai lukturīti glāzītē un vērsiet to pret tumšas telpas sienām vai griestiem.

Uz sienas būs redzams zvaigznājs. Bērni var izmantot šo brīdi, lai pastāstītu, ko saskata zvaigznājā, vai uzklausītu stāstus no pieaugušajiem.

Ja ir izgriezti vairāki zvaigznāju paraugi, tos viegli mainīt un apskatīt arī pārējos.

Padoms – ja nav iespēja izprintēt zvaigznājus, var tos rūpīgi pārzīmēt no ekrānā redzamā attēla. Ja glāzītes izmērs nesaskan ar darba lapā doto, tad izdrukai izmantojam funkciju scaling, lai izdrukas izmērs sakristu ar glāzītes apakšas izmēru. Ja tas neizdodas, tad ekrānā izmanto funkciju tālummaiņa, līdz attēls saskan ar glāzītes apakšas izmēru.

Tagad tu vari vērot zvaigznājus savā istabā! Bet zvaigžņotā naktī kopā ar vecākiem dodies vērot zvaigznes! Vai vari saskatīt kādu no zvaigznājiem?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti