Treniņš: Pētām krāsu un siltumu! Kļūsti par astronautu!

Lai kļūtu par astronautu un dotos misijā, nepieciešams trenēties; aicinām trenēt spējas un vairot zināšanas par astronauta profesiju. Šodien trenēsim pētniecības prasmes.

Misija "Marss 2050"

Bērnistaba aicina apgūt dažādas prasmes, kas nepieciešamas topošajam astronautam, lai, iespējams, 2050. gadā varētu doties misijā uz Marsu. Ar Kosmosa izziņas centra palīdzību katru dienu publicēsim pa uzdevumam, kas palīdzēs bērniem kļūt aktīviem, patstāvīgiem, kritiski domājošiem - īstiem astronautiem.
 

Mēs katru dienu publicēsim vienu uzdevumu, kas palīdzēs attīstīt kādu no astronautam nepieciešamajām prasmēm, tikai cītīgi jātrenējas!

Pētniecība un pētnieciska domāšana ir ļoti būtiska nākotnes prasme. Pētniecību ierasti saistām ar zinātniekiem, bet pētnieciska domāšana ir attīstāma jau pirmsskolā. Dažādu procesu pētīšana un vērošana trenē prasmes, kas astronautiem būs īpaši nozīmīgas!

Pētām krāsu un siltumu!

Vai esi kādreiz aizdomājies, kāpēc raķetes un astronautu tērpi ļoti bieži ir baltā krāsā, bet varbūt tos vajadzētu izgatavot arī melnā krāsā?

Pārbaudīsim, vai materiāla krāsa spēj ietekmēt temperatūru – veiksim eksperimentu!

Mērķis: Veicināt pētniecības prasmju attīstību

Dalībnieku skaits: Viens vai vairāki

Materiāli: Vienāda izmēra ledus gabaliņi, balts un melns vienāda biezuma papīrs, šķēres, līmlente, glāzes 

Sagatavošanās: 

1. Sasaldē ūdeni – izmanto speciālus trauciņus vai arī izmanto kaut ko, kur var sasaldēt ledu.

2. Izgatavo divas papīra turziņas (sk.instrukciju) – vienu baltā un vienu melnā krāsā.

3. Sagatavo eksperimenta veikšanai traukus.

 

Uzdevums:

Dalībnieki katrā no sagatavotajām papīra turziņām ievieto pa ledus gabaliņam, noslēdz to ar brīvo malu un aizlīmē ar līmlenti. Gan balto, gan melno turziņu novieto vienādos apstākļos saulainā vietā. Ļauj ledum kust un veic novērojumus. Ik pa brīdim apskata, kurā turziņā ledus kūst ātrāk.

Secinājums.

Eksperimentā redzams, ka ledus melnajā turziņā kūst straujāk. Tas saistīts ar to, ka redzamā gaisma sastāv no vairākiem krāsu slāņiem jeb spektriem un gaismai piemīt spēja pārnest enerģiju. Ķermeņa krāsa nozīmē, kādu daļu no enerģijas tas uzņem sevī vai atstaro tālāk – baltās krāsas objekti atstaro visu krāsas, zaļi objekti atstaro zaļu, sarkani – sarkanu krāsu un tā tālāk, bet melni objekti neatstaro nevienu krāsu – tie visu gaismas enerģiju uzņem sev! Tas ietekmē arī kosmosa kuģu un tērpu krāsu.

Arī savā ikdienā sastopamies ar krāsu īpašību atstarot vai uzņemt gaismas enerģiju – vai esi pamanījis, ka īpaši karstā vasaras dienā ir labāk valkāt gaišu apģērbu, nevis tumšu?

Izkrāso astronautu tērpus tā, lai astronauti tajos justos vislabāk!

Dokumenti

Astronautu tērpi

Lejuplādēt

1.78 MB

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti