Pētniecības prasmes: Kas ir kosmosā? Kļūsti par astronautu!

Lai kļūtu par astronautu un dotos misijā, nepieciešams trenēties; aicinām visu aprīli trenēt spējas un vairot zināšanas par astronauta profesiju. Šodien apgūsim pētniecības prasmes.

Misija "Marss 2050"

Bērnistaba aicina apgūt dažādas prasmes, kas nepieciešamas topošajam astronautam, lai, iespējams, 2050. gadā varētu doties misijā uz Marsu. Ar Kosmosa izziņas centra palīdzību katru dienu publicēsim pa uzdevumam, kas palīdzēs bērniem kļūt aktīviem, patstāvīgiem, kritiski domājošiem - īstiem astronautiem.
 

Mēs katru dienu publicēsim vienu uzdevumu, kas palīdzēs attīstīt kādu no astronautam nepieciešamajām prasmēm, tikai cītīgi jātrenējas!

Pētniecība un pētnieciska domāšana ir ļoti būtiska nākotnes prasme. Pētniecību ierasti saistām ar zinātniekiem, bet pētnieciska domāšana ir attīstāma jau pirmsskolā. Dažādu procesu pētīšana un vērošana trenē prasmes, kas astronautiem būs īpaši nozīmīgas!

Kas ir kosmosā?

Vai esi dzirdējis, ka kosmosā valda vakuums? Vai zini, ko nozīmē vakuums? Vakuums ir tad, kad nekā nav. Izklausās diezgan nesaprotami.

Uz Zemes mums apkārt ir atmosfēra – gaisa slānis – taču kosmosā tāda nav, tur ir ļoti liela telpa, kurā nekā nav, tikai varbūt daži puteklīši. Dabas likumi ir tādi – ja ir iespējams, tad tukšums ir jāaizpilda. Kosmoss ir tik plašs, ka to nav tik viegli izdarīt. Bet, ja mēs radītu vakuumu uz Zemes, tad to dabas likumi mēģinās uzreiz aizpildīt ar kaut ko citu! Pamēģināsim radīt vakuumu!

Mērķis: Veicināt pētniecības prasmju attīstību.

Dalībnieku skaits: Viens vai vairāki.

Materiāli: Trauks ar ūdeni un mazāks trauks (caurspīdīgs, vēlams ar vāciņu), sīki un ūdenī grimstoši priekšmeti (sausas smiltis, akmentiņi vai kaut kas, ko drīzumā paredzēts lietot pārtikā un var iemērkt ūdenī, piemēram, pupiņas).

Sagatavošanās: 

1. Piepilda trauku ar ūdeni, piemēram, litra mērtrauku vai katliņu.

2. Sagatavo nelielu caurspīdīgu trauku, piemēram, stikla burciņu, vēlams ar noslēdzamu vāciņu.

Uzdevums:

Dalībnieki piepilda caurspīdīgo trauciņu pilnu ar grimstošiem priekšmetiem, tad trauciņu noslēdz un ar vāciņu uz leju daļēji iegremdē ūdenī. Kad tas paveikts, atver trauciņa vāciņu, lai "izbirst" ievietotie priekšmeti. Kas tagad ir trauciņā? (atbilde – var novērot, ka nu trauciņā ir ūdens!)

Kāpēc tas tā notika – izbirstot priekšmetiem, trauciņā atbrīvojās vieta – radās kaut kas līdzīgs vakuumam, taču vakuums ļoti strauji aizpildījās ar pieejamo materiālu – ūdeni. Šo nevarētu novērot, vienkārši iztukšojot trauku, jo tad traukā ieplūstu gaiss, taču šajā situācijā nekas cits nevarēja aizpildīt telpu kā ūdens! Lieliski – tu ieguvi vakuumu savās mājās!

Instrukcija:

1. Sagatavo nepieciešamo – trauks ar ūdeni, neliels caurspīdīgs trauciņš (vēlams ar vāciņu) un grimstoši priekšmeti.

2. Piepilda mazo caurspīdīgo trauciņu ar grimstošajiem priekšmetiem (vēlams, lai tie pēc iespējas vairāk aizņem vietu) un noslēdz trauciņu.

3. Ievieto caurspīdīgo trauciņu ar vāciņu uz leju un atver vāciņu.

4. Ļauj visiem objektiem "izbirt" no trauciņa.

5. Novērojams, ka trauciņā ir "iesūkts" ūdens! Tev izdevās īslaicīgi radīt kaut ko ļoti līdzīgu vakuumam, kas aizpildījās ar ūdeni!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti