Dienas ziņas

Silenē atrod nelikumīgu būvgružu izgāztuvi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

1000 konfekšu ietinamo papīru apkopoti kolekcijā un izstādē

1000 konfekšu ietinamo papīru apkopoti kolekcijā un izstādē

Vismaz tūkstotis Latvijā – un ne tikai – ražotu konfekšu ietinamo papīru apkopoti vienā kolekcijā. Tās veidotāja Arnita Ķerubine saka – arī tā ir vēsture, tikai no cita skatpunkta. Turklāt šie papīriņi parāda, cik daudz Latvijā bijušas saldumu ražotnes un cik dažāda bijusi mākslinieku izdoma. Tagad kolekcija aplūkojama Daugavpilī.   

Arnita Ķerubine kolekcionēt sāka 10 gadu vecumā, kad viņas māsai radiniece iedevusi pašas savākto konfekšu papīrīšu kolekciju. Kopumā kolekcijas izveidē iesaistījušās četras kolekcionāres.

"Avīzē satīti, mamma paskatījusies, nu ko tie papīri, viņa metīs krāsnī. Labi, ka māsa bija pamanījusi. Viņa izrāva tādus jau apsvilušus, apdegušus," atcerējās Arnita.

Tieši šie paglābtie papīriņi ir saglabājušies no 20. gadsimta sākuma no Daugavpils konfekšu fabrikām. Tā, piemēram, konfekšu fabrikas "Reno" konfekte "Margarita", fabrikas "Saule" konfekte "Tip top", fabrikas "Alfa" konfekte "Pupsik", konfekšu fabrikas "Luna" konfektes "Karamels Āboļu" un "Napoleons", fabrikas "Latvija" konfekte "Ledus lācis".

To, cik daudz papīrīšu  savākti kolekcijā, Arnita nezina, taču lēš, ka varētu būt ap tūkstoti.

"Ļoti man patīk tie Ziemassvētku noformējumi, kas ir Margaritas Stārastes [zīmējumi]. Tie tādi mīļi. Un tā kārba, asorti kārba ar rozīti – to es tā vienkārši atceros, bija 1980. gadu vidus," stāstīja Arnita.

Kolekcijā aplūkojami arī tādi konfekšu iesaiņojumi, kas tapuši izcilā latviešu tautsaimnieka Vilhelma Ķuzes saldumu fabrikā, vācu rūpnieka Teodora Rigerta saldumu un šokolādes uzņēmumā, Ernesta Mežita fabrikā un citviet.

Lai arī Arnita tik aktīvi kolekcionēšanai vairs nepievēršas, pavisam malā šo aizraušanos viņa nav likusi.

"Paši jaunākie ir tās "Gotiņas", (..) kad kāds pasākums notiek, parasti jau deju kolektīviem, tad viņi pasūta tos papīrīšus, tie man ir jaunākie. Nevar paspēt visam izsekot. Pārsvarā Jaunajā gadā, arī Lieldienās jauni parādās, tad paskaties, kāda jauna kolekcija "Laimai" ir," stāstīja Arnita. 

Kolekcionēšanā iesaistās arī Arnitas Ķerubines bērni, kuri, cienot mammas aizraušanos, arī nes mājās dažādas konfektes, bet tad noteikums ir – bērni apēd saturu, papīrītis mammai. 

Savukārt izstādes apmeklētāji atzina – tā uzjundī atmiņas vai arī spēj parādīt, kā savulaik ir domājuši mākslinieki. 

"Ļāva atcerēties senus un ne tik senus laikus, bet tā īpaši laikam nebūtu īsti korekti ko uzteikt, izcelt. Jo tas kopums ir ļoti mākslinieciski sakārtots, pārdomāti. Tāpēc arī uz to jāskatās kā tādu apkopojumu," sprieda izstādes apmeklētājs Rolands. 

Konfekšu papīriņu kolekcijas izstāde Latgales centrālās bibliotēkas filiālē Jaunbūves bibliotēkā būs skatāma līdz aprīļa beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti